Domowa arkadia a może Eden? – inspiracje florystyczne i botaniczne we wnętrzach

obraz kwiaty akwarele

Pomimo tego, że w ostatnim czasie triumfy święcą industrialne aranżacje oraz nowoczesny urban style, projektanci coraz częściej nawiązują do natury i promują odpowiedzialny, a także ekologiczny design. Jeśli chcesz odświeżyć swoje wnętrze, wykorzystaj rośliny i motywy florystyczne, które w odpowiednich – modnych zestawieniach kolorystycznych (bordo, zieleń, lazurowy czy jasnoróżowy) przyciągną uwagę twoich gości i sprawią, że zyskasz energię do działania. Dzięki dodatkom takim jak obraz kwiaty możesz poczuć się jak w pracowni XIX-wiecznego przyrodnika lub XVII-wiecznych niderlandzkich malarzy. O  tym, jak zaaranżować wnętrze za pomocą tego rodzaju ozdoby, aby stworzyć niepowtarzalny klimat ogrodu czy miejskiej dżungli opowie ekspert ze strony Redro.pl.

Nowy trend prosto z XIX-wiecznego herbarium, czyli botanical style w twoim domu

obraz kwiat ilustracja

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych popularność zdobywa botanical style, który odwołuje się do estetyki vintage i XIX-wiecznych pracowni oraz laboratoriów przyrodników. Zafascynowani nową modą designerzy wykorzystują stary sprzęt laboratoryjny w nietypowy sposób, np. sadząc w kolbach i cylindrach rośliny lub wykorzystując zlewki jako podstawy doniczek. Wprowadzają też do wnętrz meble w stylu retro, a czasami także dodają złote i srebrne dodatki, by podbić stylizację bardziej eleganckim szczegółem. Botanical style jest nie tylko efektowny, ale również działa wyciszająco.

Tworząc stylizację botaniczną, możemy połączyć rozmaite rośliny. Niech obok swojskiej paprotki zwieszają swoje gałązki chińskie lampiony. Pomiędzy nimi, dla kontrastu, może znaleźć się egzotyczna wężownica lub pustynny kaktus. W celu wyeksponowania roślin, można oddzielić aneks kuchenny od salonu za pomocą drabiny, na której pojawią się doniczki z ciekawymi okazami – proponuje ekspert.

W przypadku botanical style diabeł tkwi w szczegółach, dlatego tak ważne są dodatki i oryginalne ozdoby. Postarzane doniczki i wiklinowe koszyczki czy zasuszone rośliny w antyramach to dekoracje, które sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Aby zintensyfikować efekt, dodaj graficzne przedstawienia insektów i obrazy z kwiatami. Do salonu idealny będzie też marmurowy kominek. Ustaw na nim kompozycję z roślin – w formie żywej i zaklętej w ceramiczne figurki czy malowidło. Ściany pomaluj na wciąż modny sage green. Możesz też wybrać barwy z nowej designerskiej palety Beckers (ciekawe odcienie to m.in. Herbarium, Puff czy też Infinity) lub postawić na neutralną biel lub jasne kolory ziemi. Inne ciekawe dodatki, które pasują do botanical style to wełniane koce, przezroczyste przykrywki na owoce i przypominające bańki wazony na kwiaty, welurowe poduszki i lniane zasłony. Meblami korespondującymi z tego rodzaju stylizacjami są drewniane fotele w stylu mid century w vintage oraz stolik ze szklanym lub białym blatem. Styl botaniczny, mimo bogactwa form, pozostaje lekki, sprawia wrażenie cichego i przytulnego.

Carpe diem i mroczna bohema – wnętrza dla odważnych

obraz kwiaty holenderskie

Jeśli marzysz o odrobinie luksusu, aurze tajemnicy lub nieszablonowym wystroju, postaw na inspiracje malarstwem barokowym lub stylem dark boho, których wspólnym elementem jest kolorystyka i niesamowity klimat.

Kiedy w XVII w. kupcy przywieźli z Azji do Niderlandów tulipany i inne kwiaty cebulowe, wszyscy oniemieli i zachwycili się tymi roślinami. Kwiaty mają bogatą symbolikę, ale wówczas oznaczały przede wszystkim ulotność chwili,  przyjemności życia, jak również elegancję i prestiż. Dziś powiedzielibyśmy, że ogród i obraz kwiaty w XVII w. były totalnym must have-m. Jeśli poszukujesz tego typu inspiracji do swojego wnętrza, zwróć uwagę na twórczość Jana Breugla, nie na próżno nazywanego Aksamitnym. Delikatne płatki pełne zagłębień i połyskliwe naczynia wyzierają z mroków pracowni. Barok niesie przesłanie o cieszeniu się wszystkim, co chwilowe, jak kwiat czy blask. Inspirujmy się tym dziś – stwierdza ekspert Redro.pl .

Jeśli chcesz wyeksponowaćirysy lub stulistne róże, wstaw je do szklanych wazonów czy naczyń ceramicznych w stylu tulpenvaas. Posiadają one wiele wypustek naokoło podstawy i zostały stworzone specjalnie w celu ukazania piękna tulipanów. Dziś rozmaite elementy florystyczne mogą zostać wyeksponowane za pomocą tego typu naczyń.

Jeśli twoje wnętrze jest obszerne, zaszalej ze ścianą działową zdobną w szkło artystyczne. Odważnie umieść fototapetę albo obraz z wyrazistymi peoniami lub dużymi liśćmi. Pamiętaj o barwach. Nieoczywista ciemna szarość lub butelkowa zieleń, tajemniczy fiolet oraz eleganckie bordo i przygaszone czerwienie królują obecnie na ścianach. Co zasadzić w takim wnętrzu? Gwiaździste hippeastrum lub porysowaną liniami begonię królewską. Zestaw je z ciemną, wysmukłą dracenę lub monsterę. Nie pożałujesz! Dark boho nie może istnieć bez orientalnych detali, więc poza kwiatami, także egzotycznymi, wprowadź do pokoju miodowe, wzorzyste abażury lamp z frędzlami i złote ramy na obrazy, zdjęcia lub lustra.

Maki, chabry i bławatki – kwiaty tradycyjne w twoim pokoju

obraz kwiaty wazon

Kwiaty to nieodłączny element wiejskiego krajobrazu. Przypadną do gustu nie tylko romantyczkom, które kochają chabby chic, ale także miłośnikom rodzimych  tradycji i folkloru. Pamiętajmy o tym, że spotykane na polskich łąkach chabry, maki, len czy bławatki to wspaniały element wystroju wnętrza. We pomieszczeniu w klimacie etno doskonale sprawdzą się dodatki takie jak obraz kwiaty w wazonie, a także zasuszone wianki powieszone na ścianie. Fototapeta z łąką na zawsze uwolni twój pokój czy łazienkę od poczucia ciasnoty i przytłoczenia. Zadbaj o motywy kwiatowe kojarzące się z danym regionem. Jeśli kochasz góry, wybierz ozdoby z motywem szarotki, goździka lodowcowego, dzwonka czy krokusa. Inspiracje czerp nie tylko bezpośrednio z natury. Wystarczy jedna większa róża łowicka, naklejona na szafkę i poduszki w charakterystyczne wycinanki, by poczuć klimat polskiego folkloru.