Mieszkanie szyte na miarę

Chciałbyś dostosować mieszkanie do swoich indywidualnych potrzeb? Zdecyduj się na zakup lokalu od dewelopera. Podpisanie umowy na wczesnym etapie budowy pozwoli Ci na samodzielne zaaranżowanie przestrzeni.

W ostatnich latach rynek pierwotny nieruchomości uległ dynamicznemu rozwojowi. Wystarczy wspomnieć, że nowe mieszkania w Krakowie oferuje ponad 100 firm! Deweloperzy podpisują umowy z przyszłymi lokatorami w momencie, kiedy inwestycja jest dopiero planowana. Z jednej strony wiąże się to z bardzo długim czasem oczekiwania, z którym muszą liczyć się lokatorzy, z drugiej – daje możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich już na etapie jego budowy.

Lista modyfikacji, których można dokonać w pierwotnym projekcie mieszkania, jest długa, a możliwości zazwyczaj zależą od indywidualnych cech projektu i umowy z deweloperem. Najczęściej kupujący ma możliwość samodzielnego zaplanowania rozkładu elektryki (gniazdek i oświetlenia), rozmieszczenia grzejników i zaproponowania drobnych przeróbek architektonicznych, takich jak przesuniecie lub wybudowanie dodatkowych ścianek działowych. Lista zmian lokatorskich jest jeszcze dłuższa, jeżeli chodzi o luksusowe mieszkania – Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk i inne duże aglomeracje obfitują w oferty, w których deweloperzy wykańczają mieszkanie pod klucz, w pełni uwzględniając oczekiwania kupujących.

Pomocne w podjęciu samodzielnych decyzji o zmianach mogą być projekty gotowych aranżacji wnętrz, które na prośbę kupującego powinien udostępnić deweloper. Są to plany przygotowane przez profesjonalnego architekta, które uwzględniają rozkład pomieszczeń i umeblowanie.

Zmiany lokatorskie zazwyczaj są dodatkowo płatne. Jednak warto zdecydować się na nie już w trakcie budowy mieszkania, ponieważ ich koszt na tym etapie zazwyczaj jest kilkukrotnie niższy od dodatkowego remontu przeprowadzanego już w gotowym lokalu. Cenę tych prac warto negocjować z deweloperem.