Za wyrzucanie gruzu do zwykłych śmieci grozi mandat – zamów kontener i oszczędzaj pieniądze

gruz

W wielu blokach budowanych w okresie PRL wciąż użytkowane są zsypy na śmieci. Przez lata służyły mieszkańcom jako miejsce do opróżniania koszy na odpadki i wyrzucania wszelkich nieprzydatnych przedmiotów. Obecnie zsypy tracą na znaczeniu, głównie z powodu powszechniejszej segregacji odpadów. Jakich śmieci nie wolno wyrzucać do zsypów w blokach?

Zsypy na śmieci – relikt poprzednich dekad

Zsypy na śmieci są powoli likwidowane głównie z powodu zwiększonego ryzyka pożarowego w budynku i trudności z utrzymaniem czystości w częściach wspólnych. Z zsypów wydostaje się nieprzyjemny zapach, a na zabrudzonych ściankach kanału gromadzą się resztki pożywienia, które stanowi pożywkę dla robactwa. Koszty zwalczania prusaków, problemy z zatykaniem się zsypu oraz wyższe opłaty za wywóz odpadów niesegregowanych skłaniają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do rezygnacji z tej formy wyrzucania odpadów. Dodatkowo pojawia się problem ze składowaniem odpadów, których do zsypów wyrzucać nie można. Są to między innymi odpady poremontowe i gruz.

Za wrzucenie gruzu do zsypu na śmieci w budynku wielorodzinnym grozi mandat o wysokości do 500 złotych. Kara jest jeszcze wyższa, jeżeli gruz zatka zsyp, a zalegające śmieci zaczną się palić. Jeżeli chce się wyrzucić gruz, należy zamówić kontener lub worek big bag. Wynajem kontenera na gruz jest możliwy, nawet gdy pojemnik ma stanąć na terenie wspólnym w spółdzielni mieszkaniowej.

Odbiór gruzu a zgoda spółdzielni mieszkaniowej

Aby legalnie usunąć odpady budowlane z mieszkania w budynku wielorodzinnym, należy zamówić w firmach takich jak https://www.ecoexpress24.pl/ wywóz gruzu. Kontener jest podstawiany z reguły w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia i dokonania opłaty przez serwis transakcyjny. Pojemnik ustawia się w pobliżu bloku na chodniku, wspólnym podwórzu lub na części parkingu. Jeżeli kontener do gruzu znajdzie się w miejscu, w którym może przeszkadzać innym mieszkańcom budynku, zamawiający powinien wystąpić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na ustawienie pojemnika. Zgoda jest zwykle wydawana bez żadnych trudności, lecz niekiedy zdarza się, że zarządca nakaże ustawienie kontenera w innym miejscu niż chciał to zrobić zamawiający.

Jeżeli ma się niewiele gruzu, nie powinno się próbować go wyrzucać po trochu do zsypu ani podrzucać na nielegalne wysypiska. Odpowiednim rozwiązaniem jest zamówienie taniego worka big bag na gruz, który podobnie jak kontenery dostarcza firma zajmująca się odbiorem odpadów pobudowlanych, budowlanych, wielkogabarytowych i niestandardowych.