Akustyka w domach drewnianych

Akustyka w domach drewnianych

Trendy na rynku mieszkaniowym i deweloperskim stale ulegają przemianom. Wielu inwestorów skłania się współcześnie ku rozwiązaniom bardziej ekologicznym, ale też umożliwiającym szybką realizację projektu. Szkieletowe domy drewniane, które proponuje firma Skand House stanowią doskonały przykład na to, że estetyka, ergonomia oraz ekologiczny charakter mogą z powodzeniem współistnieć. Co jednak z akustyką w domach drewnianych? Utarło się przekonanie, że może być to kwestia nieco problematyczna. Czy jest tak naprawdę?

Czym jest izolacyjność akustyczna

Każda przegroda budowlana posiada własny współczynnik izolacyjności akustycznej, który wylicza się poprzez odjęcie wartości natężenia hałasu wewnątrz budynku od wartości natężenia hałasu na zewnątrz. W przypadku domów drewnianych duże znaczenie dla osiągnięcia optymalnej izolacyjności akustycznej ma nie tylko typ wykorzystywanych surowców, ale i sposób wznoszenia konstrukcji. Komfort akustyczny może być naprawdę wysoki, o ile projekt zostanie zrealizowany z dbałością o detale. W Skand House koncentrujemy się przede wszystkim na tworzeniu wysoko jakościowych budowli – ograniczamy ich roczną ilość do kilkunastu, by każdorazowo nasze domy odpowiadały w pełni oczekiwaniom inwestorów – także w zakresie gwarantowania izolacji akustycznej i termicznej.

Izolacja w stylu skandynawskim

Drewno oraz drewniane prefabrykaty wykorzystywane przez Skand House są odporne na działanie destrukcyjnych czynników zewnętrznych. Optymalna higroskopijność oraz zaimpregnowanie w połączeniu z wysokiej jakości materiałami izolacyjnymi sprawiają, że konstrukcja wyróżnia się wysoką izolacyjnością cieplną. Obok właściwości termicznych drewniane domy wykazują również izolacyjność akustyczną.

Oczywiście by chronić wnętrze domu przed hałasem z zewnątrz należy też zwrócić uwagę na sposób montażu i rodzaj drzwi i okien. W Skand House korzystamy tylko z produktów renomowanych firm, a sama instalacja także gwarantuje szczelność – bo jest przeprowadzana w „ciepłym montażu”. Jeżeli chodzi o izolację, którą zakłada się w ramach domów wznoszonych w technice Steico (opartej na modułowej konstrukcji), to jest ona zapewniana zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Izolacja na zewnętrznych ścianach tworzy barierę przed utratą ciepła – płyty Steico Protect z włókna drzewnego wyróżnia wysoka gęstość. Dodatkowo taka warstwa pozwala uniknąć zawilgocenia elewacji. W przypadku izolacji wewnętrznej w technologii Steico wykorzystuje się maty (ponownie z włókien drzewnych), ale i celulozę czy granulat. Wszystko to pozwala nie tylko podnieść standard energetyczny domu, ale i izolować go akustycznie. W technice skandynawskiej główną rolę w osiągnięciu akustycznej izolacji także odgrywa warstwowa konstrukcja ścian. Izoluje się je przy użyciu szklanej wełny, folii paroizolacyjnej oraz folii wiatroizolacyjnej.

Jak podnieść komfort akustyczny

Ściany i stropy w konstrukcji drewnianego domu można dodatkowo wyciszyć. Wygłuszenie wnętrza przy pomocy specjalnych materiałów izolacyjnych o większej grubości nie jest trudne. Warto jednak uwzględnić te oczekiwania już na początku tworzenia planów projektu. Oprócz tego przydatne jest podzielenie domu na strefy dzienną oraz nocną – oraz wykorzystanie ścian działowych. Drewniany dom wcale nie musi być dużo „głośniejszy” niż tradycyjne, murowane konstrukcje. Duże znaczenie ma także rodzaj aranżacji wnętrza, ilość i ustawienie mebli i sprzętów.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy na stronie www.skandhouse.pl