Blachodachówka zintegrowana z komórkami fotowoltaicznymi

Blachodachówka będąca jenocześnie solarem? Polska nauka zbada innowacyjne technologie w zakresie produkcji materiałów budowlanych zintegrowanych z OZE!

ElectroTile Sp. z o.o. otrzymała 12 275 900 zł dofinansowania ze środków przyznawanych przez Departament Innowacji w Ministerstwie Rozwoju na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym prowadzone będą zaawansowane badania przemysłowe i prace rozwojowe nad nowymi produktami i technologiami w branży materiałów budowlanych zintegrowanych z OZE (fotowoltaiką) przy współpracy z czołowymi jednostkami naukowym jak Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

ElectroTile Sp. z o.o. obecnie koncentruje się na wynikach badań dotyczących połączenia funkcji dachówki z funkcją paneli fotowoltaicznych, dzięki zastosowaniu innowacyjnego kleju zawierającego opiłki nanomiedzi. Już teraz wiadomo, że stosując ogniwa cienkowarstwowe zawierające miedź, ind, gal i selen osiąga się mniejszą wagę paneli i wydłużony czas sprawności instalacji. Dodatkowo komórki fotowoltaiczne, w których stosuje się CIGS mogą pracować bez utraty mocy w miejscach częściowo zacienionych. Te fakty, w swoich badaniach nad wytworzeniem optymalnej technologii dachów fotowoltaicznych, wykorzysta ElectroTile. Już teraz wiadomo, że podłożem do CIGS będzie blachodachówka.

Co to oznacza dla inwestora chcącego korzystać z zielonej energii?

Dzięki zastosowaniu dachu zintegrowanego z fotowoltaiką inwestor poniesie tylko jeden koszt, a nie jak do tej pory dwa. Ponieważ decydując się na pokrycie budynku blachodachówką fotowoltaiczną zarówno za montaż jak o za materiał płaci się tylko raz. Nie ma jeszcze dostępnych opracowań, które pozwoliłyby na zapoznanie się z kosztami takiej instalacji dlatego nie wiadomo ile będzie można w praktyce zaoszczędzić. Wiadomo już natomiast, że technologią zainteresowani są wiodący europejscy producenci. Blachodachówka będąca solarem może stać się hitem sprzedaży!

ElectroTile Sp. z o.o. opracuje również model żaluzji fotowoltaicznej, która będzie montowana w inteligentnych oknach dachowych. Żaluzje solarne mają również być dostępne do samodzielnego montowania zamiast żaluzji tradycyjnych.

OZE

Obydwa projekty ElectroTile w zakresie implementacji do budownictwa standardów OZE spotkały się z zainteresowaniem potencjalnych partnerów handlowych firmy. Dzięki dofinansowaniu te innowacyjne projekty na przestrzeni najbliższych latmają szansę trafić do masowej produkcji.

fot. glasseyes view źródło: flickr.com

Nowy system rozliczania – czy fotowoltaika wciąż się opłaca?