Czym jest ciepły montaż okien?

Komfort użytkowania i szczelność okien w dużej mierze uzależniony jest od sposobu w jaki zostaną zamontowane. Poprawnie zamontowane okna skuteczniej zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczeń. To oczywiście przekłada się na zaoszczędzone pieniądze. Najlepsze parametry termoizolacyjne można uzyskać dzięki zastosowaniu tzw. ciepłego montażu.

Ciepły montaż okien można nazwać również montażem warstwowym. Coraz więcej osób wybiera ten sposób montażu, mimo tego, że jego koszty są wyższe niż tradycyjnego montażu z użyciem wyłącznie kotew i pianki montażowej.

Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu 3 warstw:

  • wewnętrznej
  • środkowej
  • zewnętrznej.

Warstwą wewnętrzna jest taśma paroszczelna, czyli tak zwany izolator. Stanowi ona nieprzepuszczające powietrza uszczelnienie wewnętrznej szczeliny łączeniowej okna. Pozwala to na ochronę pianki montażowej przed parą wodą i wilgocią pochodzącą z wnętrza pomieszczenia. Zawilgocona pianka poliuretanowa bardzo szybko i na stałe traci swoje właściwości izolacyjne.

Na warstwę środkową składa się izolacja termiczna. Zwykle wykonana jest z piany poliuretanowej, a jej głównym zadaniem jest szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy murem a ramą okna. W ciepłym montażu, zamiast pianki poliuretanowej, zastosować można również taśmę rozprężną, która po instalacji na ramie okna również szczelnie wypełni przestrzeń pomiędzy ramą a murem. Taśma rozprężna jest odporna na działanie wiatru i deszczu, a co za tym idzie stanowi doskonały izolator termiczny i akustyczny.

Zadaniem warstwy zewnętrznej jest dyfuzja pary wodnej (przemieszczanie się pary wodnej przez ściany zewnętrzne, będący efektem różnicy ciśnień, temperatur oraz wilgotności względnej powietrza wewnątrz i na zewnątrz domu) oraz ochrona przed deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Do wykonania tej warstwy używa się specjalnie przygotowanych taśm paroprzepuszczalnych.

Montaż warstwowy zajmuje więcej czasu od montażu klasycznego i jest nieco droższy. Jednak wydane pieniądze z całą pewnością się zwrócą, gdyż ciepły montaż pozwoli na zatrzymanie w domu ciepła i zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Prace montażowe wymagają specjalistycznej wiedzy fachowej, doświadczenia i precyzji. Ciepły montaż pozwala na kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w złączu okiennym z obu stron. Takie rozwiązanie wyklucza możliwość powstawania tzw. mostków termicznych, które mogą powodować rozwój pleśni i grzybów. Zabezpieczy również okno przed przemarzaniem. W przypadku pomylenia taśm można zaszkodzić wykonanemu montażowi poprzez zablokowanie procesu dyfuzji pary wodnej, a w efekcie końcowym nieodwracalnie uszkodzić okna.

Ciepły montaż jest skomplikowanym procesem, dlatego powinno się do niego zatrudniać wyłącznie sprawdzonych fachowców. Kompleksowy montaż okien oferuje firma PPU Ola Sp. z o. o. http://www.ola-kaliska.pl/. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zagwarantuje poprawny i kompleksowy montaż okien, co wyeliminuje ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych i długotrwałych konsekwencji.