Dalmierze – który wybrać?

Dalmierz

Taśma miernicza, metrówka? Tak, to całkiem potrzebne narzędzia przy remoncie, budowie, pracach na działce i w ogrodzie. Mają one jednak swoje mankamenty, kiedy chcemy zmierzyć większe odległości i nie mieć problemu ze zwijaniem taśmy, jej składaniem i przesuwaniem.

Nie zawsze też jesteśmy w towarzystwie osoby, która w takich pomiarach może pomóc. Nie ukrywajmy – są sytuacje, kiedy powinniśmy sięgnąć po narzędzie bardziej skomplikowane, ale i precyzyjne. Mowa oczywiście o dalmierzu.

Dalmierz, inaczej odległościomierz, jest urządzeniem, które wyznaczy i zmierzy odległość bez konieczności pokonywania określonego dystansu. Dalmierzem, oprócz odległości, mierzy się: kąty, powierzchnię trójkątów, objętość, pola powierzchni, kubaturę.

Jest też przydatny w miejscach trudno dostępnych, np. nie trzeba wchodzić na drabinę, by zmierzyć powierzchnię sufitu. Można go używać w pomieszczeniach i na zewnątrz. Umożliwia pomiar odległości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 100 metrów z dokładnością do jednego milimetra. Nieskomplikowana obsługa, niezawodność, dokładność sprawiają, że jest urządzeniem z powodzeniem wykorzystywanym w budownictwie, pracach geodezyjnych, projektowych i montażowych.

Jak działa dalmierz?

Na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje dalmierza. Sposób pomiaru zależy od typu urządzenia.

  • Dalmierz laserowy jest niewielkim urządzeniem, które za pomocą układu optyczno-elektronicznego dokonuje pomiaru odległości poprzez wysłanie impulsu laserowego do mierzonego celu. Promień laserowy po dotarciu do wyznaczonego punktu odbija się od powierzchni i powraca do urządzenia. Układ elektroniczny mierzy odległość, jaką przebył. Precyzja urządzenia, duży zasięg sprawiają, że urządzenie jest użyteczne nie tylko wewnątrz budynku, ale i w pomiarach terenowych.
  • Dalmierz ultradźwiękowy działa na podobnej zasadzie, tylko zamiast fali elektromagnetycznej emitowana jest fala dźwiękowa. Urządzenie mierzy czas, jaki upłynął od wysłania sygnału do odebrania jego echa.
  • Aby dokonać bardzo dokładnych pomiarów, wykorzystywanych m.in. w wojsku, używa się dalmierza optycznego.

Jaki dalmierz wybrać?

Wybór urządzenia zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Należy pamiętać, czy pomiar będzie standardowy czy też chodzi o pomiary precyzyjne, przebiegające w nietypowych warunkach. Zwykły kieszonkowy dalmierz nie jest urządzeniem drogim. Zupełnie wystarczy na domowe potrzeby. Sprawdzi się nawet na niewielkich budowach. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy chodzi o pomiar profesjonalny, wykonywany w trudnych warunkach. Wtedy potrzebny jest dalmierz profesjonalny wyposażony w dodatkowe funkcje. Dalmierz wszechstronny, wykonujący dalsze pomiary, technologicznie zaawansowany, produkowany przez wiodące koncerny,  jest urządzeniem drogim. Te najlepsze mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Istnieje też możliwość wypożyczenia dalmierza.

Dodatkowe funkcje dalmierza

Profesjonalne dalmierze są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które nie tylko podnoszą komfort użytkowania, ale zdecydowanie ułatwiają pracę. Do takich funkcji należy możliwość transmisji danych do bezpłatnej aplikacji. Dzięki aplikacji jest możliwe natychmiastowe tworzenie szkiców, zdjęć i nanoszenie na nie dokonanych pomiarów.

Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, a szkice można wydrukować. Ta funkcja umożliwia tworzenie dokumentacji pomiarowej w nowoczesnej formie. Szczególne trudne jest mierzenie powierzchni trudno dostępnych. Na rynku są dalmierze wyposażone w funkcje point. Daje ona możliwość pomiaru odległości między dwoma punktami z jednej pozycji. Ta możliwość jest przydatna szczególne w momencie, kiedy nie ma dostępu do któregoś z punktów.

W większości modeli instalowany jest podświetlany ekran, który włącza się automatycznie, kiedy jest słabsze oświetlenie albo praca trwa po zmroku. Przydatna jest też kontrola aktywności, kiedy urządzenie wyłącza się po określonym czasie bezczynności.

Specjalistyczne modele posiadają kompas, czujnik nachylenia i tzw. funkcję tyczenia pozwalającą na oddzielanie odcinków o jednakowej długości. Oczywiście takie modele wykorzystuje się podczas pomiarów specjalistycznych, np. geodezyjnych. Dalmierz jest nowoczesnym narzędziem pracy, niezbędnym nie tylko w budownictwie czy geodezji, ale i innych dziedzinach, gdzie precyzyjny pomiar powierzchni jest niezbędny.

Artykuł sponsorowany