Dekoracyjna tapeta na ścianie – jak uzyskać optymalną trwałość i estetykę wykonania

przyklejanie tapety

W ostatnim czasie powraca moda na tapety jako dekoracje pomieszczeń dziennych i sypialni.

Położenie tapety różni się od tradycyjnego malowania także pod względem trudności wykonania. Można wynająć fachowców, albo samodzielnie przykleić tapetę na ścianę. Niemniej wystarczy jeden błąd, aby niedoskonałości odebrały tapecie dekoracyjną funkcję.

Do prawidłowego zamontowania tapety (oprócz samej tapety) potrzebne są takie przybory i materiały jak:

 • taśma samoprzylepna,
 • preparat zespalający,
 • preparat do gruntowania,
 • gąbka,
 • klej do tapet,
 • pion sznurkowy,
 • nóż do tapet,
 • wiadro do mieszania kleju,
 • ołówek,
 • miarka,
 • stalowa szyna,
 • szeroki pędzel,
 • szczotka tapicerska,
 • szpachla dociskowa,
 • gumowy wałek.

Prawidłowo przygotuj ścianę Na początek sprawdź taśmą samoprzylepną spójność podłoża – gdyby tynk się kruszył, konieczne jest nasączenie ściany preparatem zespalającym.

Następnie sprawdź nasiąkliwość ściany przykładając do niej mokrą gąbkę. Powstanie plamy na podłożu świadczy o tym, że ściana wymaga zagruntowania preparatem gruntującym.

Przygotowanie tapety i kleju

Następnym krokiem jest rozwinięcie tapety i sprawdzenie, czy nie ma wad estetycznych. Pasy tapety powinny mieć długość wynoszącą o około 5 – 10 cm więcej niż długość ściany. Do przycięcia pasów tapety użyj noża do tapet i stalowej szyny.

Przygotuj klej zgodnie z instrukcją producenta, mieszając go dokładnie z wodą w wiadrze. Klej nie może zawierać żadnych grudek, bo na przyklejonej tapecie będą widocznym defektem estetycznym.

Pion sznurkowy posłuży do wyznaczenia na ścianie pionowej linii, wzdłuż której należy przykleić pierwszy pas tapety.

Przyklejenie tapety do podłoża

Po przygotowaniu pasów tapet i kleju, możesz zacząć klejenie – każdy pas pokryj klejem za pomocą szerokiego pędzla, rozprowadzając go od środka na zewnątrz. Do tapetowania dużych powierzchni ściany zdecydowanie lepiej użyć specjalnej klejarki do tapet, która umożliwia równomierne nakładanie kleju.

Przyklej pierwszy pas tapety do ściany wzdłuż wcześniej wyznaczonej linii. Pas tapety powinien zachodzić ok. 5 cm na sufit i podłogę. Dociśnij przyklejony pas tapety do ściany, za pomocą gumowego wałka albo szczotki tapicerskiej, przesuwając je od środka do brzegów pasa. W ten sposób można usunąć pęcherze powietrza.

Poszczególne pasy tapet nie mogą zachodzić na siebie, ani nie mogą występować między nimi zbyt duże odstępy. W trudno dostępnych miejscach można docisnąć do ściany przy użyciu szpachli dociskowej.

Doklejoną tapetę przytnij przy listwie przypodłogowej i przy suficie usuwając jej nadmiar.

Montaż tapety 3D

Fototapety 3D są w ostatnim czasie często wybierane celem uatrakcyjnienia aranżacji salonu. Fototapeta pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Przed przyklejeniem tapety trzeba rozłożyć je na czystej podłodze nadrukiem do góry, żeby sprawdzić czy wzór jest prawidłowy, nie ma braków ani defektów oraz ułatwić sobie pracę.

Na rynku są dostępne fototapety 3D, które posiadają klej naniesiony fabrycznie. Warto zaznaczyć na ścianie pionowe linie prostopadłe do podłogi.

Popełnienie choćby jednego błędu na poszczególnych etapach prac doprowadzi do tego, że tapeta będzie nierówno położona, brudna od nadmiaru kleju, albo odklei się od podłoża, jeżeli zostanie nieodpowiednio przygotowana.

Warto pamiętać o powyższych zasadach nawet w przypadku skorzystania z pomocy fachowców – choćby po to, aby ich skontrolować i w razie potrzeby mieć podstawę do złożenia reklamacji. Różnica w zakresie prac montażowych pomiędzy tradycyjną tapetą a fototapetą 3D polega tylko na tym, że fototapetę 3D lepiej ułożyć wcześniej na podłodze, aby upewnić się, że poszczególne pasy tapet utworzą estetyczną całość i wykonawca nie pomyli ich kolejności.