Deszczownica podtynkowa – montaż w systemie podtynkowym

deszczownica podtynkowa

Deszczownica podtynkowa to potoczne określenie instalacji prysznicowej z deszczownicą montowanej w systemie podtynkowym. Za główną zaletę tego rozwiązania uznaje się możliwość ukrycia rurek i zaworów w ścianie. Natomiast wśród wad systemu podtynkowego najczęściej wymienia się natomiast m.in. trudniejszy dostęp do konserwacji i wymiany elementów podtynkowych.

Instalacje prysznicowe z deszczownicą montowane w systemie podtynkowym są często stosowane w nowoczesnym budownictwie, nie tylko ze względu na aspekt estetyczny, ale również użytkowy – niektóre elementy są ukryte, więc nie ma potrzeby ich czyszczenia, dezynfekowania oraz nie wymagają one ochrony przed kamieniem i rdzą. Mimo tego, że projektanci i producenci zapewniają o łatwym dostępie do elementów ukrytych w przypadku konserwacji i wymiany, użytkownik powinien liczyć się z tym, że w takiej sytuacji konieczne jest usunięcie płytek w obrębie kabiny prysznicowej, w miejscu ukrycia nowoczesnej armatury. Prawidłowe rozmieszczenie elementów w instalacji podtynkowej to podstawa, ale nawet najbardziej ergonomiczny układ nie pozwoli uniknąć  konieczności usunięcia płytek.

Standardowe i termostatyczne baterie

Baterie termostatyczne są bardziej zaawansowane technologicznie w porównaniu ze standardowymi. Ich zadaniem jest poprawa komfortu użytkowników. Typowe baterie termostatyczne są wyposażone w pokrętło regulacyjne, które może być zablokowane przy bezpiecznej temperaturze 38 stopni – to niezwykle ważne, kiedy z kabiny prysznicowej korzystają dzieci. Wadą baterii termostatycznych jest natomiast wyższy koszt zakupu.

Montaż elementu podtynkowego

Elementy baterii podtynkowej są montowane na wysokości 110 – 120 cm od podłoża. Do miejsca mieszacza baterii są doprowadzane rury z ciepłą i zimną wodą o średnicy wynoszącej 15 mm lub 20 mm. Żeby elementy podtynkowe zostały zamontowane, trzeba wykuć otwór w ścianie na tyle głęboki, aby użytkownik miał dostęp do rurek zasilających, a część podtynkowa została schowana. Deszczownica może zostać zamontowana w ścianie, na suficie, albo na podwieszanym suficie. Następnie w ścianach należy wykuć bruzdy dla rur łączących deszczownicę z elementem podtynkowym. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają połączenie instalacji podtynkowej z dodatkową słuchawką prysznicową z drążkiem lub uchwytem oraz dysz wodnych do hydromasażu i wylewki wannowej.

Montaż deszczownicy

Deszczownice w rozmiarze mniejszym niż 40 x 40 cm wymagają zastosowanie jednego ramienia montażowego, większe natomiast wymagają zastosowanie od dwóch do czterech ramion. Wielkość deszczownicy determinuje też średnicę instalacji wodno – hydraulicznej – mniejsze wymagają średnicy 15 mm, większe natomiast powinny być połączone z ukrytymi rurami o przekroju 20 mm. Dla uzyskania wyższego komfortu użytkowania można wybrać deszczownice wyposażone w zawór kulowy umożliwiający regulowanie ustawienia deszczownicy przez użytkownika, a przez to zmianę kątu padania strumienia wody. Deszczownica powinna być zamontowana na wysokości ok. 40 cm od „wzrostu najwyższego użytkownika”. Przeciętnie jest to wysokość na poziomie ok. 210 – 220 cm. Z kolei deszczownica montowana w suficie powinna znajdować się w centralnym punkcie kabiny prysznicowej.

Prace końcowe

Na ostatnim etapie prac hydraulik sprawdza szczelność ułożonych rur, tynkuje bruzdy w ścianach, aby ostatecznie prace wykończeniowe mogły zostać przeprowadzone. Instalacje wodno – hydrauliczne są ukrywane pod płytkami ceramicznymi, albo pod tynkiem (w przypadku montażu deszczownicy w suficie). Niemniej bateria podtynkowa zostaje ukryta pod chromowanym panelem natynkowym. Deszczownicę oraz inne dodatkowe elementy są podłączane do gotowych, ukrytych przewodów na samym końcu.