Formalności i etapy związane z kupnem mieszkania od dewelopera

Formalności i etapy związane z kupnem mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania jest znaczącą transakcją, niosącą za sobą ważne konsekwencje prawne. Z tego względu powinna być przeprowadzona z dużą starannością i dbałością o dopełnienie wszystkich formalności. Przybliżamy proces zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Najlepiej aby wszystkie umowy związane z kupnem mieszkania odbywać się w obecności notariusza. Gwarantuje to obu stronom jednoznaczność zapisów i brak przykrych niespodzianek na późniejszym etapie współpracy.

Umowa rezerwacyjna lub przedwstępna

Zanim potencjalny kupiec nowego mieszkania zdecyduje się na jego zakup i podpisanie jakiejkolwiek umowy z deweloperem, powinien gruntownie poznać inwestycję. Bez względu na postęp prac: mieszkanie może być na etapie projektu bądź być już wybudowane i doprowadzone do stanu gotowego do sprzedaży, warto poznać możliwie najwięcej o samym mieszkaniu, okolicy, ofercie inwestora. Wtedy przyszli właściciele nie kupią przysłowiowego kota w worku. Następnym krokiem będzie podpisanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej.

Umowa deweloperska

Mając 100% pewności co do zakupu nieruchomości, podpisywana jest umowa deweloperska. Jest to dokument, który obligatoryjnie należy podpisywać u notariusza. Obejmuje on między innymi harmonogram płatności rat oraz dokumentację opisującą założony stan mieszkania. O projekt umowy można poprosić wcześniej, aby dokładnie się z nim zapoznać.  

Odbiór techniczny nieruchomości

Każdy przyszły właściciel mieszkania z rynku pierwotnego powinien drobiazgowo zweryfikować stan lokalu pod kątem zgodności z dokumentacją dołączoną do umowy deweloperskiej. Dotyczy ona standardu wykończenia oraz rzutu mieszkania. Jeśli wykazano jakieś usterki, deweloper jest zobowiązany je usunąć.  

Umowa przenosząca własność

Przeniesienie własności mieszkania z dewelopera na kupującego odbywa się na podstawie podpisania umowy przenoszącej własność, inaczej określana jako umowa przyrzeczona. Po jej podpisaniu notariusz wnioskuje o wpisanie nowych właścicieli do księgi wieczystej. Przekazanie kluczy do mieszkania może odbyć się w czasie podpisania umowy przyrzeczonej lub po dokonaniu odbioru technicznego. Umowa przenosząca własność to ostatni etap procesu kupna mieszkania.