Fotowoltaika – zdążyć przed zmianami

O nowym Prawie energetycznym mówi się ostatnio bardzo dużo, zwłaszcza w kontekście zmian, które dotkną prosumentów fotowoltaiki od kwietnia 2022 roku. Rosnące ceny energii, ekologiczne spojrzenie na rzeczywistość spowodowały, że od dwóch lat mówiło się o prawdziwym boomie na fotowoltaikę. Teraz ta opłacalność może się zmniejszyć.

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, inwertera, okablowania, licznika i elementów montażowych. Najważniejsze są panele fotowoltaiczne, w których, pod wpływem światła, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Światło słoneczne padające na płytkę zmusza atomy do ruchu, wybijające je z ich orbit. A uporządkowany ruch elektronów to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego. W ogniwach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko w wyniku którego energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Do produkcji ogniw najczęściej wykorzystywany jest krzem.

Zalety fotowoltaiki

Popularność systemów fotowoltaicznych na świecie stale rośnie. Trudno się temu dziwić w dobie coraz wyższych rachunków za energię tradycyjną, a także w trosce o ekologię. Jakie są zalety fotowoltaiki? Przede wszystkim, jeśli już zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, nie będziemy się musieli martwić rosnącymi cenami energii elektrycznej obciążającej budżet. Energia słoneczna jest darmowa i odnawialna. Pozyskiwanie tej energii jest ekologiczne. Nie emituje CO2, i  nie wytwarza szkodliwych substancji. Nadal jest możliwe wsparcie finansowe na kupno i montaż paneli w ramach programu rządowego, a także ulga termomodernizacyjna. Ogólnie – jest to ekologiczne i sprawdzone rozwiązanie na produkcję czystej energii.

Zmiany w prawie energetycznym

Od dłuższego czasu mówiło się o zmianach w prawie, które mają wpłynąć na opłacalność paneli fotowoltaicznych. Dotychczasowe korzystne rozwiązania zostaną zmienione. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało ustawę uchwaloną przez sejm i podpisaną przez prezydenta. Ustawa o odnawialnych źródłach energii m.in. likwiduje system upustów, zastępując go tzw. net-billingiem. Ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Co się tak naprawdę zmieni?

1.     Prosumenci będą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii, wprowadzonej do sieci po ustalonej cenie. W przypadku zakupu – będą płacić za energię pobraną jak pozostali odbiorcy.

2.     Właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych, czyli założonych i podłączonych do sieci po 1 kwietnia 2022 roku nie będą mogli korzystać z systemu opustów, umożliwiających odzyskanie nawet 80% energii wprowadzonej do sieci.

3.     Wszyscy, którym uda się zainstalować panele fotowoltaiczne do 31 marca 2022 roku będą mogli korzystać z dotychczasowych, korzystnych dla prosumentów, rozwiązań przez piętnaście lat od podpisania umowy.

4.     Cena hurtowa zakupu energii z instalacji PV do 30 czerwca 2024 będzie ustalana miesięcznie. Od 1 lipca 2024 wartość energii elektrycznej będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach w dniu następnym.

5.     Wszyscy prosumenci, którzy przystąpią do nowego systemu po 1 kwietnia 2022, będą w 100% ponosić opłaty dystrybucyjne.

Panele fotowoltaiczne – czy to się jeszcze opłaca?

Wszyscy zainteresowani montażem paneli fotowoltaicznych, którzy planują inwestycję po 1. kwietnia 2022 roku zadają sobie pytanie, czy to się jeszcze będzie opłacało? Eksperci podkreślają, że uporządkowanie rynku było konieczne. Podobne przepisy funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej. Na początku będzie pewne załamanie na rynku fotowoltaiki. Niektóre mniejsze firmy instalujące panele prawdopodobnie się nie utrzymają. Trzeba jednak podkreślić, że fotowoltaika nadal będzie to sposobem na produkcję całkowicie darmowej i ekologicznej energii elektrycznej. Dobór dobrej instalacji fotowoltaicznej pozwoli na pokrycie w 100% zapotrzebowania na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych i firm. Efektem tego natomiast będzie maksymalne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Reasumując – fotowoltaika nadal się opłaca!

artykuł sponsorowany