Idealny stół do Twojego domu – jak go wybrać?

Gdy mury domu są już gotowe, pojawia się pytanie o wyposażenie. Zacząć warto od… stołu i krzeseł. Przy stole można bowiem nie tylko omawiać kolejne zakupy, lecz także wypoczywać. Stół to niezbędny element każdego domu. Z myślą o jakich pomieszczeniach warto go nabyć?

Każdy, kto jest na etapie wyposażania domu doskonale wie, że jest to zadanie bardzo trudne. Szeroka oferta producentów sprawia, że trudno wybrać poszczególne meble czy dodatki. Nie inaczej jest wówczas, gdy mowa o stołach. Producenci tych mebli starają się odpowiedzieć na potrzeby klientów i tworzą różnorodne serie. Przykładów nie trzeba długo szukać – zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne stoły i krzesła do każdego pomieszczenia w domu znaleźć można choćby na stronie: sedia. Pojawia się jednak pytanie – gdzie i jaki stół postawić?

Kuchnia, jadalnia i salon – obowiązkowo?

Drewniany, z laminowanym czy szklanym blatem – niezależnie od tego, jaki masz zamiar kupić, trzeba wiedzieć, do jakiego pomieszczenia taki stół wstawić. Utarło się, że ten mebel ma swoje ściśle określone miejsca na mapie domu. Obecny jest w kuchni lub jadalni, gdyż tam spożywany posiłki. Nie może go też zabraknąć w salonie – w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości. Czy można się wyłamać z tego schematu? Z pewnością można, niemniej jednak wszystko zależy od tego, w jakim stylu będą utrzymane poszczególne wnętrza czy nawet cały dom.

Do każdego pomieszczenia taki sam?

Współcześni producenci stołów wychodzą do klientów z bogatą ofertą. Rozmaite projekty i realizacje wykonywane są z myślą o stołach do salonu, stołach do jadalni czy stołach kuchennych. Znaczenie ma przede wszystkim materiał, z jakiego mebel został wykonany. Drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ważne jest też by chronić je np. przed wodą. Z tego względu takie najczęściej oferowane są jako meble salonowe. Podobnie jest z meblami ze szklanym blatem. Te produkty (nawet drewniane), których blaty zostały pokryte dodatkowymi warstwami ochronnymi, śmiało mogą znaleźć się w jadalni lub kuchni.

Minimalistyczny czy ekstrawagancki?

Ponoć o gustach się nie dyskutuje. W aktualnej ofercie producentów znaleźć można zarówno minimalistyczne stoły, jak i takie, które świetnie będą prezentowały się w gustownie urządzonych wnętrzach. Wybierając stół warto zatem szerzej spojrzeć na przestrzeń, w jakiej się on znajdzie. Pozostałe elementy wyposażenia nie są bez znaczenia – ważne jest, by poszczególne meble tworzyły spójną całość. Wówczas przestrzeń będzie nie tylko urządzona ze smakiem, lecz także wyróżniała się indywidualnym charakterem.

Krzesła do stołu

Nie można także zapominać o krzesłach, które zakupimy w komplecie ze stołem lub samodzielnie będziemy do niego dobierać. I tu oferta jest szeroka, każdy znajdzie więc coś dla siebie. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwsza odnosi się do konieczności pozostawienia wolnego miejsca, tak by odstawianie krzesła i przejście koło niego nie powodowało dyskomfortu. Ważna jest też wysokość krzeseł – przyjmuje się, że siedzisko powinno znajdować się ok. 30 cm poniżej blatu stołu. Istotne jest także wykończenie siedziska. Pokusić można się o nabycie drewnianych krzeseł, wybrać można też takie z tapicerowanymi siedziskami.