Jak dbać o żywopłot?

Żywopłot zwykle stanowi jeden ze sposobów na efektowne odgrodzenie się od sąsiadów. Dawniej okalały głównie posesje pałaców, dworków. Dzisiaj bardzo często stanowią element posesji odgradzając nas od działki położonej nieopodal. Czy o żywopłot trzeba jakoś szczególnie dbać?

Żywopłoty tworzymy z różnego rodzaju roślin. Bardzo dobrze spełnia się w tej funkcji np. bukszpan. Ściana w postaci żywopłotu jest bardzo atrakcyjnym elementem ogrodu, ale jej wypielęgnowanie wymaga od nas nieco pracy. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby inne prace pielęgnacyjne przeprowadzać w przypadku roślin iglastych i inne w przypadku liściastych.

Po pierwsze systematyczne cięcie

Aby żywopłot miał określony kształt należy go co jakiś czas formować. Przycinanie szybko ujarzmi nieprawidłowy rozrost rośliny, doprowadzi ją do osiągania zaplanowanych kształtów i rozmiarów. Aby uformować żywopłot wystarczy przycinać go nożycami ręcznymi. Mocny i solidny sprzęt poradzi sobie także z twardszymi gałązkami.

Oczywiście najmniej pielęgnacji i przycinania wymagają od nas żywopłoty nieformowane, które mają naturalną bryłę. Dobrym przykładem będą tutaj drzewa oraz krzewy liściaste, które wymagają przeprowadzania tylko kosmetycznych korekt.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu żywopłoty w stosunkowo szybkim czasie zdecydujmy się na rosnące wysoko rośliny zimozielone. Dobrym przykładem będzie tutaj np. cis pospolity, czy żywotnik zachodni.

Przycinamy je zwykle w sierpniu, w miejscach gdzie wypuszczane są nowe gałęzie. Uwaga, kiedy roślina na żywopłocie osiągnie już określoną wysokość wystarczy przyciąć ją na górnej linii, nawet kilka razy w roku.

Cięcie żywopłotów w dużej mierze zależne jest od gatunku wybranej rośliny. Niektóre skracamy częściej inne np. z krzewów liściastych, jak z popularnego ligustru pospolitego, wymagają cięcia dwa razy w roku – raz w czerwcu, drugi – początkiem sierpnia.

Innym zabiegiem pozwalającym na piękny wzrost żywopłotu będzie wycinanie niektórych gałęzi wewnątrz kompozycji. Taki zabieg umożliwia równomierne docieranie światła także do tych gałęzi, które znajdują się przy podłożu.

Co ważne: aby zapewnić równy rozrost i gęstość rośliny na całej długości, należy formować krzew w kształt trapezu. Rośliny należy też nawozić przynajmniej kilka razy do roku i najlepiej odpowiednio dobranymi środkami.

Żywopłoty tak jak wszystkie inne rośliny wymagają ponadto systematycznego podlewania. Szczególnie kiedy są jeszcze dosyć młode i intensywnie rosną.

Jaki żywopłot do małego, a jaki do dużego ogrodu?

Na dużych działkach możemy posadzić żywopłoty nieformowane. Mogą być naprawdę bujne z delikatnie układającymi się pędami. Często obsypane są one kwiatami oraz owocami. Co jeszcze bardziej wpływa na ciekawy odbiór działki. Taki żywopłot z oczywistych względów zajmuje dość sporo miejsca, ale przy dużych działkach nie powinno być to większym problemem.

W mniejszych ogrodach warto zadbać o kompozycję znacznie bardziej możliwą do ujarzmienia. Dobrym wyjściem będzie tutaj wąski żywopłot strzyżony. Oczywiście rezygnujemy w ten sposób z kwiatów i owoców, jakie mogłyby go zdobić, gdyby nie był cięty, ale zyskujemy tak bardzo cenne centymetry kwadratowe powierzchni.