Jak zadbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa

Ścieżki ogrodowe, podjazdy, alejki – bardzo często ułożone są z kostki brukowej. Jest to materiał znany i ceniony od lat, w dodatku w każdym sezonie są dostępne nowe wzory i kolory, utrzymane w tak różnorodnej stylistyce, że zadowolą najbardziej nawet wymagających klientów. Aby kostka brukowa była trwała, wytrzymała i cieszyła oko przez długie lata należy o nią odpowiednio zadbać. Podstawą jest systematyczna pielęgnacja. Kostka brukowa musi być prawidłowo zaimpregnowana, systematyczne myta, na bieżąco trzeba ją odchwaszczać i likwidować plamy, które mogą się na niej pojawić. Jakim zabiegom poddana powinna być kostka brukowa?

Kostka brukowa – odpowiednia impregnacja

Podstawowym zabiegiem wydłużającym żywotność kostki brukowej jest impregnacja. Coraz  częściej firmy przeprowadzają ten zabieg na etapie produkcji, Jednak nadal można kupić kostkę niezaimpregnowaną lub posiadamy taką od kilku lat w ogrodzie – dlatego warto poddać ją tym zabiegom. Dzięki temu staje się bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, mniej podatna na porosty, mchy i łatwiej można ją umyć. Na rynku dostępne są różne impregnaty, ale ogólnie można je podzielić na bezbarwne i nadające efekt tzw. „mokrej kostki”.

Kostka brukowa – mycie

Kostkę brukową należy myć regularnie – przynajmniej trzy razy w roku. Wiosną usuwa się pozimowe zabrudzenia i plamy po topniejącym śniegu, latem likwiduje zanieczyszczenia i pyły, które mogą wniknąć w strukturę kostki, jesienią przygotowuje się kostkę do niekorzystnych warunków atmosferycznych zimowych, a także usuwa zielony nalot. Do takich czynności najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Czysta woda pod ciśnieniem umożliwia również pozbycie się grzybów, pleśni i osadu wapiennego. W przypadku uporczywych plam do wody można dodać specjalistyczne środki chemiczne. Są one bardzo skuteczne, ale trzeba je właściwie dobrać. Istotny jest skład, sposób nałożenia, jakość, przeznaczenie. Renomowani producenci bardzo precyzyjnie określają sposób użytkowania środków. Po ich nałożeniu i odczekaniu wyznaczonego czasu, całość należy dodatkowo spłukać czystą wodą. Niektórzy używają zamiast środków chemicznych zwykłych preparatów myjących, ale nie zawsze są one skuteczne.

Kostka brukowa – usuwania uporczywych plam

Kostka brukowa jest często kładziona w miejscach narażonych na plamy (przy garażu, na tarasie, pod wiatą). Często powstają tam plamy z oleju silnikowego, tłuszczu, smaru. Są dość trudne do usunięcia, nie można więc zwlekać z czyszczeniem. Świeżą plamę sypie się czystym i suchym piaskiem, który wchłonie nadmiar oleistej substancji. Po usunięciu piachu, plamę należy wyszorować ciepłą wodą z dużą ilością płynu do mycia naczyń, albo można skorzystać ze specjalistycznego środka czyszczącego przeznaczonego specjalnie do kostki brukowej. Nie powinno się używać zbyt silnych środków, by nie zniszczyć kostki. Jeśli takie działania nie zdadzą egzaminu lub plama jest stara, można skorzystać z pistoletu do piaskowania. Pod wpływem ciśnienia piasek ściera wierzchnią warstwę kostki z zanieczyszczeniami.

Kostka brukowa – pamiętajmy o spoinach

Prawdziwym problemem w przypadku kostki brukowane są chwasty i mech wrastające w szczeliny. Można je usunąć mechanicznie, dbając jednocześnie, by nie uszkodzić struktury powierzchni. Pomocą mogą być też specjalne szczotki przeznaczone do czyszczenia szczelin. Domowym sposobem jest użycie octu i wody w proporcji 2:1. Przygotowaną mieszaninę trzeba precyzyjnie nanieść między szczelinami porośniętymi przez mech i chwasty. Barwa kostki i jej struktura nie zostaną naruszone. Jeśli chwasty bardzo się rozrosły i uporczywie się pojawiają mimo naszych zabiegów, konieczne może się okazać zastosowanie specjalnego środka chemicznego o właściwościach biobójczych. Miedzy elementami kostki znajduje się piasek, który stabilizuje całość konstrukcji. Z czasem może być wywiewany, przenoszony przez owady, wymiatany. Powinien być systematyczne uzupełniany. Raz na jakiś czas na powierzchnię powinno sie nanieść drobny piasek i przemiatając go – uzupełnić szczeliny.

To jest ważne

Kostka brukowa powinna być systematycznie pielęgnowana. Należy systematycznie ją zamiatać, usuwać chwasty i mech, przynajmniej trzy razy w roku umyć myjką ciśnieniową, na bieżąco usuwać „tłuste” zabrudzenia. Zimą, śnieg powinien być uprzątany z powierzchni i absolutnie nie można jej posypywać solą. Te proste zabiegi sprawią, że kostka brukowa  nie tylko posłuży przez lata, ale będzie ozdobą posesji.

fot. Buszrem

Artykuł sponsorowany