Kuchnia w stylu rustykalnym

Sielankowe kuchnie pełne drewnianych elementów, światła i klimatycznych dekoracji przywodzą na myśl angielskie wnętrza wiejskich domów, w których nie brakuje ani elegancji, ani funkcjonalności. By stworzyć, taki klimat we własnej kuchni, niekoniecznie będziemy potrzebować dużego budżetu i pomocy projektanta. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób stworzyć ciepłą kuchnię w stylu rustykalnym.

Moc wyważonych kolorów

W kuchniach w stylu rustykalnym dominują delikatne, spokojne kolory, które stwarzają miłe otoczenie zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Do takiego stylu pasują beże, przełamane biele, ecru i odcień wanilii. Tak neutralne kolory można wykorzystywać we wszelkich możliwych miejscach – na ścianach, podłodze, meblach dodatkach, a nawet wyposażając kuchnię w granitowy zlew w kolorze jaśminowym, np. model Andrus. W tym miejscu warto wspomnieć, że kuchenne zlewy granitowe producenci proponują w wielu różnych kolorach – od czarnego metalik, przez beż i czerwień, po klasyczną biel. Co więcej, takie zlewy dostępne są w formie zlewozmywaków kuchennych jednokomorowych, 1.5 komorowych oraz dwukomorowych – również w wersji z ociekaczem. Niemniej jednak do kuchni rustykalnej doskonale pasować będzie także klasyczny zlewozmywak emaliowany.

Spójny wygląd mebli kuchennych

Kuchnie rustykalne, kojarzące się z pięknymi wnętrzami angielskich wiejskich posiadłości, wyróżniają się spójnym wyglądem, który najłatwiej osiągnąć, dzięki jednolitej zabudowie kuchennej i pasujących do niej, innych części umeblowania, np. krzeseł i jadalnianego stołu. Takie meble mogą być wykonane z jasnego lub bielonego drewna, które jednocześnie ociepla i rozjaśnia całą aranżację. W kuchniach rustykalnych mile widziane są również blaty wykonane z naturalnych materiałów – np. z drewna, granitu lub innego kamienia. Baterie kuchenne za to bardzo często stylizowane są na staromodne, metalowe kurki.

Styl rustykalny tkwi w szczegółach

Choć spokojne, delikatne kolory i zastosowanie naturalnych materiałów tworzy bardzo ważną bazę dla rustykalnego stylu, jego charakter oddają przede wszystkim dodatki i tekstylia. Wyjątkowy sielankowy nastrój aranżacji najłatwiej stworzyć dekorując okna tradycyjnymi firankami lub zazdrostkami, stół obrusem i serwetkami, zaś krzesła miękkimi siedziskami. W kuchniach rustykalnych nie powinno również zabraknąć eleganckiej ceramiki. Dobrze sprawdzają się także klasyczne donice na parapetach.

Kwiaty i zioła

Styl rustykalny nawiązuje do podmiejskich posiadłości i kojarzy się z naturą, więc najlepiej prezentuje się w otoczeniu żywych roślin. Tworząc kuchnię w takim stylu, warto przewidzieć miejsce zarówno na wazon na kwiaty cięte, jak i donice z wieloletnimi roślinami. W kuchniach rustykalnych koniecznie powinny pojawić się również świeże, aromatyczne zioła.

Choć styl nowoczesny wciąż króluje w aranżacyjnych trendach ostatnich sezonów, wnętrza rustykalne zyskują coraz większe grono zwolenników. Takie aranżacje są doskonałymi propozycjami przede wszystkim dla osób, które cenią klimatyczne wnętrza z duszą.