Nawierzchnia tarasu – jest z czego wybierać

Nawierzchnia tarasu

Pyszna kawa wypijana o poranku, obiad w gronie przyjaciół, leniwe popołudnie z książką, grill z rodziną. Tak, te wszystkie przyjemne czynności możemy przeżywać na tarasie własnego domu.

Planując budowę najmniejszego nawet domu zawsze myślimy o tym, by miał taras. Może on być większy lub mniejszy, zadaszony lub nie, swojski albo elegancki, ale powinien po prostu być. Jest naturalnym przedłużeniem i powiększeniem domu, czasami pełni rolę jadalni na świeżym powietrzu albo stanowi strefę relaksu. Tarasy są z reguły ciekawie zaaranżowane, otoczone zielenią, z interesująco ustawionymi meblami ogrodowymi. Zanim jednak taras zostanie zaaranżowany, konieczne jest wybranie nawierzchni tarasu.

Nawierzchnia tarasu – czym się kierować?

Zastanawiając się nad tym, jaką powierzchnię powinien mieć nasz taras, należy brać pod uwagę różne uwarunkowania. Taras jest naturalnym przedłużeniem domu ale i powinien ładnie łączyć się z ogrodem, dlatego powierzchnia powinna idealnie pasować do stylu domu i ogrodu. Po drugie, nawierzchnia tarasu musi być odporna na wszelkie warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, lód. Tu pod uwagę trzeba wziąć też antypoślizgowość. Istotną kwestią jest łatwość czyszczenia. Nawet najpiękniejsza nawierzchnia tarasu nie zadowoli mieszkańców domu, jeśli będzie trudna do utrzymania. Na taras wchodzimy z ogrodu, z domu, często tam jemy, może się nam wylać kawa, powstaną plamy od potraw przyrządzanych na grillu. Powierzchnia powinna być łatwa do sprzątnięcia i umycia. Niebagatelną kwestią jest też ogólna estetyka. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, jakie mamy możliwości wyboru nawierzchni tarasu?

Nawierzchnia z drewna

Podłoga z drewna to ponadczasowa elegancja, naturalność i ciepło. Podłoga nie nagrzewa się w trakcie upałów tak, jak to jest w przypadku betonu czy płytek. Jeśli położone są deski ryflowane, to otrzymujemy powierzchnię antypoślizgową i pewność, że konstrukcja się nie wypaczy. Jako deski tarasowe poleca się sosnę, świerki, jodłę, modrzew, robinię. Świetnym rozwiązaniem są deski z drewna egzotycznego. Ze względu na dużą ilość olejków, w naturalny sposób zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Taras z drewna to inwestycja na lata, chociaż ma też wady. Przede wszystkim musi być zabezpieczana bejcą lub lakierami, ewentualnie impregnowana.

Nawierzchnia z desek kompozytowych

Efekt wizualny drewna pozwalają osiągnąć płyty kompozytowe, które powoli wypierają tradycyjne drewno. Są eleganckie, przyjemne w eksploatacji, a dodatkowo nie trzeba ich impregnować i malować. Ich idealnie równa powierzchnia jest pozbawiona problematycznych sęków i ma jednolity kolor. Jedną z niewielu wad jest to, że mogą się lekko odbarwiać pod wpływem promieni słonecznych. Warto kupować płyty wysokiej jakości. Są one wykonane z PCV i mączki drzewnej. Dzięki temu są bardzo trwałe, odporne na wilgoć i antypoślizgowe. Deski kompozytowe kupuje się z całym systemem ułatwiającym montaż.

Nawierzchnia z płytek

Płytki tarasowe to dość popularny materiał posiadający sporo zalet, ale tylko wtedy, kiedy wybierze się właściwy rodzaj płytek. Muszą być mrozoodporne, (nasiąkliwość nie jest większa niż 3%), odporne na ścieralność i zarysowania. Bardzo istotna jest antypoślizgowość. Reasumują, trzeba wybierać płytki przeznaczone do położenia na balkonach i tarasach. Specjaliści za odpowiedni materiał uznają gres, klinkier, terakotę mrozoodporną. Zaletą nawierzchni z płytek jest nieskomplikowany montaż, łatwość utrzymania w czystości i odporność płytek na zmienne warunki atmosferyczne. Płytki mają też swoje wady. Można je układać tylko na idealnie równym podłożu, pamiętając o zachowaniu spadku umożliwiającego odpływ wody.

Nawierzchnia z kostki brukowej

Kostka brukowa jest materiałem, z którego możemy ułożyć nie tylko elegancki podjazd czy ładny chodnik, ale warto ją wykorzystać do nawierzchni tarasowej, zwłaszcza w przypadku tarasów ziemnych. Kostka brukowa występuje w tak różnorodnej kolorystyce i kształtach, że daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dodatkowo jest trwała, łatwa w utrzymaniu, estetyczna, nie sprawiająca problemów konserwacyjnych. Jest też odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Aranżację tarasu zaczyna się od wyboru nawierzchni. Różnorodność dostępnych produktów jest tak duża, że umożliwia aranżację w dowolnym stylu. Taras może się dzięki temu stać jednym z najchętniej użytkowanych miejsc, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim.

fot. Laminam

Artykuł sponsorowany