Nowoczesne instalacje elektryczne – czym się charakteryzują?

Współczesne budynki charakteryzują się coraz bogatszym wyposażeniem technicznym, a to zmusza projektantów do tworzenia bardzo skomplikowanych instalacji elektrycznych. Czym charakteryzują się te nowe rozwiązania?

Inteligentne budynki

Sprawnie działająca instalacja elektryczna to podstawa dobrze funkcjonującego nowoczesnego budynku. Do niedawna tradycyjne okablowanie miało tylko jedno zadanie – dostarczyć prąd do gniazd zasilających, obecnie współpracuje ono jeszcze z innymi instalacjami. Taki zintegrowany system jest dużo wygodniejszy i bardziej funkcjonalny, bo wystarczy jedno urządzenie sterujące, które zarządza na przykład oświetleniem, monitoringiem albo ogrzewaniem. Oznacza to spore oszczędności, ponieważ pobór energii jest uzależniony od aktualnie panujących warunków – przykładowo w pomieszczeniach rzadko użytkowanych światło włącza się dopiero wtedy, gdy ktoś wejdzie do środka. W przypadku oświetlania długich ciągów komunikacyjnych oraz pomieszczeń z oświetleniem strefowym stosuje się także przekaźniki impulsowe. To rozwiązanie pomaga ograniczyć liczbę przewodów, a cały system można łatwo rozbudować albo zmodyfikować. W budynkach firmowych instalacje elektryczne odpowiadają także za sterowanie bramami wjazdowymi, otwieranie i zamykanie drzwi oraz okien, czujniki dymu, klimatyzację. W budownictwie mieszkalnym dobrze zaprojektowana instalacja ułatwia też wygodne zarządzanie urządzeniami audio/video oraz AGD. W inteligentnych budynkach system automatyki jest ważną częścią instalacji elektrycznej, chociaż powoli tradycyjne przewody są wypierane przez technologię bezprzewodową.

Wygoda dla użytkowników

Inteligentne instalacje elektryczne doskonale sprawdzą się zarówno w domkach jednorodzinnych jak i wielkich obiektach (biurowce, budynki użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, lotniska etc.). Sterowanie systemem odbywa się w trybie ręcznym albo automatycznym, łatwo więc zarządzać poszczególnymi funkcjami (http://www.studium.zue.pwr.wroc.pl/download/studium/Inteligentne_1.pdf). Wygodę zapewnia też odpowiedni osprzęt.

Instalacjami steruje się za pośrednictwem dotykowego wyświetlacza posiadającym intuicyjne menu i szczegółową informację o stanie urządzeń podłączonych do systemu. Wszystkie urządzenia da się wyłączyć jednym przyciskiem, można też szybko zaprogramować uruchomienie tylko wybranych obwodów w określonym czasie (np. oświetlenie zewnętrzne budynku w godzinach nocnych). Ale nowoczesność i wygoda muszą iść w parze z bezpieczeństwem. Współczesne instalacje są narażone na bardzo duże przeciążenia, stąd konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń – dobiera się je tak, by dochodziło do przerwania przepływu prądu, zanim w przewodach wystąpią uszkodzenia mechaniczne albo cieplne.