Nożyce, podkaszarka i wykaszarka – czym pielęgnować trawnik?

Nożyce, podkaszarka i wykaszarka

Wiele osób, decydując się na założenie trawnika, nie zdaje sobie sprawy, ile starania, czasu i pracy wymaga odpowiednie jego utrzymanie. Jeśli chcemy być dumni z gęstego zielonego podłoża przed naszym domem, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów. Przede wszystkim trzeba zainwestować w odpowiednie nasiona trawy, systematycznie trawnik nawozić i podlewać. Do pielęgnacji trawnika potrzebować będziemy też bardzo dobrej kosiarki, ale to nie wszystko. Czasami ogólny widok skoszonej trawy psują nierówne brzegi lub pozostawione przypadkowo kępy traw. Są też miejsca, gdzie nawet najlepsza kosiarka nie jest w stanie dotrzeć. Wtedy trzeba użyć innych narzędzi.

Nożyce do trawy

Idealnie skoszony trawnik? Nie zawsze jest to możliwe. Przy krawędziach, murkach, metalowych elementach, w pobliżu drzew nie zawsze jest można użyć kosiarki. Chodzi o to, by nie uszkodzić roślin, ale i kosiarki. W takich sytuacjach konieczne będzie użycie nożyc. Na rynku dostępne są dwa typy nożyc. Najpopularniejsze są nożyce ręczne. Od razu trzeba wyjaśnić, że sprawdzą się tylko przy niewielkim trawniku. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś będzie przycinał trawę przy krawędziach i rabatach na dużej powierzchni – to zbyt pracochłonne, ale na małej powierzchni jest to bardzo dobre rozwiązanie. Renomowane nożyce do trawy powinny mieć dobrze wyprofilowany uchwyt z tworzywa sztucznego, a ostrze ze stali nierdzewnej. Nożyce markowe mają często ostrza pokryte warstwą antyadhezyjną. W wielu modelach ostrza można ustawić pod różnymi kątami. Jeśli nie nożyce ręczne, to może nożyce akumulatorowe? Są one wyposażone w akumulator litowo-jonowy, dzięki któremu mogą pracować od kilkudziesięciu minut do godziny. Ostrza w tego typu nożach są wymienne. Jedno służy do przycinania trawy, a drugie do cięcia krzewów i żywopłotów. W modelach akumulatorowych są też montowane dodatkowe koła. Jeśli takie nożyce zamocowane zostaną na teleskopowym trzonku, można je bez problemu przesuwać po trawie.

Podkaszarka – zasady działania

Niektórzy uważają, że podkaszarka to zbędny wydatek. Jeśli mamy już kosiarkę, to zupełnie wystarczy, by murawa była idealnie przycięta. Nie do końca. Podkaszarka sprawdza się na terenach nierównych, pofałdowanych. Jest idealna, jeśli ogród jest zaniedbany, trawa jest bardzo wysoka i nie ma szans, by kosiarka poradziła sobie z takim „buszem”. Poza tym podkaszarka, ze względu na budowę, może docierać do trudno dostępnych miejsc. Najważniejszą częścią podkaszarki jest nylonowa żyłka, nawinięta na obrotową głowicę. Dobra podkaszarka to taka, która ma odpowiednio dobraną żyłkę (trzeba zwrócić uwagę na przekrój) oraz właściwą głowicę. Specjaliści podkreślają, że co prawda występują trzy modela głowic (ręczna, półautomatyczna i automatyczna), ale to ta ostatnia jest najlepszym rozwiązaniem. Wybierając model trzeba też pomyśleć, jak jest zasilana? Ze względu na zasilanie wyróżniamy narzędzia spalinowe i elektryczne. W przypadku spalinowych, paliwo trzeba na bieżąco uzupełniać, elektryczne muszą być podłączone do źródła zasilania. Wybór właściwej podkaszarki zależy od kilku elementów: wielkości ogrodu, częstotliwości użytkowania, zasobów finansowych.

Wykaszarka, inaczej kosa mechaniczna

Kosiarka jest urządzeniem, które zdaje egzamin w tradycyjnych ogrodach, przed domem, tam, gdzie trawę kosi się regularnie. Są jednak miejsca, gdzie właściciele nie mają czasu i możliwości kosić trawę regularnie. Tak jest np. na działkach, siedliskach, zaniedbanych ogrodach. Wtedy, dobrym rozwiązaniem będzie wykaszarka. Inaczej jest zwana kosą mechaniczną i świetnie sprawdza się w pielęgnacji działek, trawników osiedlowych, łąk kwietnych, zarośli, terenów podmokłych. Wykaszarka działa na podobnych zasadach jak zwykła kosa. Zamiast długiego noża, kosy spalinowe mają tnące żyłki lub ostrza. Podczas koszenia, urządzenie trzyma się lewą i prawą dłonią. Samo urządzenie ma też szelki, dzięki którym zawieszamy je na ramionach osoby pracującej. Praca kosy przypomina koszenie zboża. Jeśli narzędzie jest stosunkowo lekkie, to z koszeniem poradzą sobie nawet panie. Konieczne jest zastosowanie osłony na oczy i uszy. Oczy, bo tak jest bezpieczniej, uszy, bo wykaszarka jest dość hałaśliwa.

Jakie narzędzia do koszenia trawy są najlepsze? O tym musi zdecydować osoba, która podejmuje decyzję na podstawie własnych doświadczeń.

artykuł sponsorowany