Odbiór mieszkania od dewelopera

Zakup własnego lokum jest sporą inwestycją, zwykle na długie lata i wiąże się również z wielkimi emocjami. Jedną z głównych kwestii jest to czy wybrać coś na rynku wtórnym, czy też zdecydować się na mieszkanie od dewelopera.

To drugie rozwiązanie ma wielu zwolenników, gdyż można wtedy liczyć na większy wybór i miejsce mieszkalne w nowoczesnym budynku. Po jego znalezieniu każdy chciałby się jak najszybciej wprowadzić, lecz przed przekazaniem kluczy następuje jeszcze kluczowy moment, jakim jest odbiór techniczny.

Choć wydaje się to jedynie formalnością, to jest to bardzo ważna czynność, podczas której trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. 

Kiedy umówić się na odbiór? 

Na tego typu spotkanie zdecydowanie warto umówić się w ciągu dnia. Przy naturalnym świetle widoczne będą wszystkie szczegóły, nie tylko dotyczące samego mieszkania, ale i całego budynku oraz najbliższej okolicy. Zminimalizuje to ryzyko tego, że coś umknie naszej uwadze lub zostanie zatuszowane przez dewelopera.

Dodatkowo najlepiej wybrać dzień w którym nie będzie się nam spieszyło. Nie należy się również sugerować naciskami osoby przekazującej nam mieszkanie, jeśli będzie nas pospieszała, gdyż wtedy nie uda się należycie sprawdzić lokalu przed potwierdzeniem jego odbioru. Przyda się zatem parę godzin zapasu, gdyż odbierając mieszkanie od dewelopera, należy być bardzo szczegółowym. 

Jak przygotować się do odbioru? 

Niektórzy decydują się, by umówić się na spotkanie wraz ze specjalistą, jak inspektor nadzoru czy kierownik budowy. Zwykle wiąże się to z pewną opłatą, lecz jest warte przemyślenia. Można również wybrać się na odbiór w towarzystwie kogoś znajomego, kto przechodził już przez taki proces.

W ramach samodzielnych przygotowań na pewno trzeba przygotować całą umowę, wraz ze wszelkimi aneksami, by upewnić się czy stan faktyczny będzie zgodny z zapisami. Można także sprawdzić aktualne normy budowlane. Z pewnością przydadzą się też podstawowe przyrządy, takie jak poziomica, miarka czy kątownik, które umożliwią dokonanie podstawowych pomiarów. 

Podstawowe czynności podczas odbioru

Odbierając mieszkanie od dewelopera na samym początku trzeba sprawdzić zgodność z umową – mowa tutaj o układzie pomieszczeń, rozmieszczeniu drzwi i okien oraz metrażu lokalu. Z pomocą zabranych ze sobą przyrządów, warto sprowadzić czy poszczególne aspekty dotyczące poziomu i pionu konkretnych powierzchni są odpowiednie.

Przy ścianach trzeba się też upewnić odnośnie tego czy są one gładkie i bez pęknięć, można popukać także w tynk, by upewnić się, iż nic nie będzie się obsuwało czy kruszyło. W przypadku okien oraz drzwi należy sprawdzić czy gładko się otwierają i zamykają, a przy ramach okiennych ich szczelność, gdyż może to potem stanowić spory problem.

W miarę możliwości i wiedzy, warto się upewnić czy wszystkie instalacje są prawidłowo poprowadzone i przede wszystkim czy działają – najprostsze będzie to w kontekście instalacji elektrycznej. 

Protokół odbioru

Elementem całego spotkania na który trzeba zwrócić dużą uwagę, jest skonstruowanie protokołu odbioru. To tam zapisuje się wszelkie uwagi i nie powinno się pomijać żadnych aspektów, gdyż tylko spisane komentarze będą miały moc wiążącą – ustalenia ustne trudno jest potem wyegzekwować.

Poza wskazaniem usterek, ustala się od razu termin w jakim zostaną one naprawione. Z tego względu wszelkie ustalenia powinny się znaleźć w tym dokumencie i należy uważać na to, by deweloper nie uchylał się od sporządzenia poszczególnych zapisków.