Odnawianie starych mebli drewnianych krok po kroku

Odnawianie starych mebli drewnianych

Drewno to bardzo wdzięczny materiał, z którego można wykonać bardzo wiele. Meble z drewna są trwałe, piękne i ciepłe.

Urok starych mebli z litego drewna jest wręcz nie do przecenienia. Mimo tego, że drewniane meble posłużą nam latami, to jednak podatne są na wiele czynników, które powodują, że ich wygląd z czasem się pogarsza. Tu jednak w grę wchodzi proste odnawianie mebli. poza tym renowacja mebli drewnianych to także świetna zabawa i okazja do tego, aby nasze ulubione stare meble zyskały nowy look. Od czego powinna się zacząć renowacja mebli? Jak wygląda odnawianie starych mebli krok po kroku? Inaczej mówiąc, jak dać odnawianym meblom drugie życie?

Od czego zacząć odnawianie mebli, czyli o celach

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje mebli nowych, a także używane stare meble drewniane w dobrym stanie. Można więc zapytać, co daje odnawianie mebli drewnianych? Renowacji mebli może się podjąć każdy z nas, kto ma chęci, narzędzia i możliwości oraz co nieco wiedzy na ten temat. Oczywiście, można także zlecić renowację mebli profesjonaliście, ale jeśli lubisz patrzeć na to, co wytworzyły twoje ręce i czuć dumę z tego powodu, to odnowa mebli idealnie sprawdzi się w twoim przypadku. Ponadto niektórzy po prostu lubią”robić w drewnie”. Pomyśl, jak piękny może być stary mebel, gdy nadasz mu charakteru?

Meble drewniane zawierają w sobie historię minionych epok i duszę, a renowacja mebli drewnianych odkrywa niedoceniany design z wcześniejszych epok. Idea less waste, zero waste i szerzący się ekologizm, jedynie pozwoliły zyskać temu trendowi.

O czym jednak musisz pomyśleć, zanim postanowisz odnowić meble? Po pierwsze, odnawianie starych mebli zacznij od tego, jaki chcesz osiągnąć efekt finalny. Szukaj inspiracji w internecie i pismach wnętrzarskich, dopasuj wygląd mebli do tych, jakie już masz w mieszkaniu. Po drugie, aby odnowić stare meble, będą ci potrzebne materiały dość konkretne do tego zadania. Po trzecie, by dojść do planowanego efektu, musisz wyczyścić mebel, czyli oczyścić z kurzu, plam i pyłu. Na koniec, przygotuj sobie odpowiednie miejsce pracy – najlepiej w garażu lub ogrodzie. Jeśli odnawiasz meble w domu, zadbaj o podłożenie gazet czy wyłożenie otoczenia folia ochronną.

Czym odnowić meble drewniane, czyli jakie narzędzia będą potrzebne

Przystępując do każdej pracy, niezbędne są odpowiednie narzędzia. W niektórych przypadkach możesz wybierać spośród kilku opcji, ale w większości przypadków, przyda ci się właściwy sprzęt. Co zatem zakupić? Do szlifowania mebli przydadzą ci się takie narzędzia jak szlifierka mimośrodkowa, szlifierka oscylacyjna, maska, okulary ochronne oraz papier ścierny.

Gdy będziesz naprawiał surowe drewno, przydadzą ci się masa szpachlowa (za pomocą masy szpachlowej uzupełnisz ubytki elementów drewnianych), szpachla, impregnat, grunt bądź podkład, wkrętarko-wiertarka oraz klej np. wikol.

Gdy dojdziesz natomiast do malowania, postaw na pędzle, wałki, szmatkę, farbę do drewnianych mebli (dostępne są np. farby akrylowe lub farba kredowa lub inne), bejcę, lakier (np. lakiery rozpuszczalnikowe), olej do drewna, lakierobejca.

Jak odnowić stare meble drewniane, czyli renowacja starych mebli krok po kroku

Dobrze. Dysponujesz już papierem ściernym, farbą kredową, masz woski bezbarwne i inne materiały. Teraz czeka cię trudne zadanie renowacji i wykończenie mebli na wysoki połysk. Nie bój się – zadanie nie będzie aż tak trudne.

W pierwszej kolejności ważna jest sama powierzchnia mebla. Z powierzchni mebla musisz usunąć  warstwy starych powłok malarskich lub lakierniczych. Za pomocą papieru ściernego lub szlifierki zeszlifuj powierzchnię. Jeśli chcesz, by były widoczne słoje, starą powłokę musisz dokładnie zeszlifować. Jeśli planujesz malowanie na naturalny kolor, to stary lakier lub farbę usuwasz tylko tam, gdzie odstaje. Pamiętaj, że szlifować możesz lite drewno, meble fornirowane, z naturalnej sklejki lub okleiny.

Teraz przychodzi czas na czyszczenie mechaniczne, czyli ściągnięcie z powierzchni mebli pyłu. Użyj do tego odkurzacza. Odkurz także ściany czy sufit wokoło, aby kurz nie osadził się ponownie na przygotowaną powierzchnię. Przetrzyj meble wilgotną miękką szmatką i osusz.

Jeśli twój meble ma otwory, może to świadczyć o kornikach. Konieczne będzie zatem ich usunięcie. Użyj do tego środków chemicznych i postępuj zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj powinieneś utworzyć warstwę ochronną, rozprowadzając preparat, owinąć folią i pozostawić na jedną lub dwie doby.

Dziury czy wyszczerbienia nie są niczym dziwnym. Możesz się ich pozbyć za pomocą masy szpachlowej. Nanieś szpachlą, cienką warstwę preparatu, a gdy wyschnie, ponownie oszlifuj i odpyl mebel.

Teraz pozostaje ci już samo malowanie. Nałóż jedną warstwę farby czy lakieru. Po pomalowaniu na wybrany kolor, by uchronić drewno przed zniszczeniem, do jego konserwacji, użyj impregnatu, połóż nową warstwę lakieru, oleju lub bejcy. Jeśli boisz się jak ich używać, sprawdź specyfikację i sposób użycia na opakowaniu danego produktu. Farba, lakierobejca lub lakier,  rozprowadzany jest za pomocą pędzla, a olej najpierw wcierasz pędzlem lub tamponem, a nadmiar zbierasz mokrą szmatką.

Efekt postarzenia czy stare nowe meble, czyli rzecz o kosztach

Na koniec, warto wspomnieć o istotnym szczególe. Chociaż odnowa mebli, np. możliwości renowacji mebli kuchennych dają wiele satysfakcji, to jednak każdy z nas zastanawia się nad cenami.

Wszystko zależy oczywiście od tego, co odnawiasz dokładnie. Koszty poszczególnych sprzętów i narzędzi to koszt kilku do kilkunastu złotych lub kilkudziesięciu, jeśli mówimy o bardziej zaawansowanych szlifierkach. Średnio jednak koszt odnowienia małego mebla oscyluje wokoło ok 300-400zł.

Możesz zawsze skorzystać z profesjonalnej odnowy mebli, gdzie ceny mogą być wyższe i wynosić ok. 150 zł za krzesła, 300 zł za stolik, 700 zł za biurko.