Ogród zimowy z funkcją jadalni – połącz dom ze światem roślin

Ogród zimowy

Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania aranżacyjne, które łączą w sobie przestrzeń ogrodu z funkcjonalnością domowego zacisza. Dlatego, zarówno na kartach magazynów wnętrzarskich, jak i poradników ogrodniczych. Z pewnością ogród zimowy jest rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które uwielbiają całoroczny kontakt z naturą. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób połączyć ogród zimowy z domową funkcjonalną jadalnią, by uprzyjemnić każdy posiłek widokiem pięknych roślin.

Na styku dwóch światów – postaw na harmonię

Jak już powiedzieliśmy na wstępie, ogrody zimowe stanowią swoistą hybrydę przestrzenną. Z jednej strony wciąż przylegają do domu, łącząc się z nim i tworząc pomieszczenie użytkowe, z drugiej jednak strony manifestuje swoją przynależność do ogrodu. Dlatego jedynie staranne zaplanowanie wnętrza pozwoli nam na harmonijną aranżację. W przeciwnym razie wymiar jednej przestrzeni zdominuje drugą, a nawet najpiękniejsze dodatki spalą na panewce. W jaki sposób zadbać o to, by jadalnia stała się integralną częścią ogrodu zimowego i odwrotnie?

1.Zadbaj o meble, które podkreślą dychotomiczny charakter wnętrza.

Tu oczywiście wiodą prym aranżacje rustykalne. Jednak nie zawsze musisz kierować się ku sielskim stylizacjom. Jeśli cenisz sobie nowoczesny sznyt, wybierz minimalistyczne meble, których jedynie elementy będą nawiązywały do natury czy świata roślin. Na rynku znajdziemy wiele takich aranżacyjnych rozwiązań. Wystarczy spojrzeć na tę kolekcję mebli: https://domowanie.pl/80-kolekcja-lyon. Jak widzimy, w nich połyskujące białe blaty łączą się z przytulnym i naturalnym dębem, więc idealnie uzupełniają się w starannie przemyślanej kompozycji. Z pewnością tak współczesne, ale zakorzenione w przyrodzie rozwiązania sprawdzą się w ogrodzie zimowym z funkcją jadalni.

2. Przemyślane dodatki.

Jeśli w naszej jadalni, urządzonej w oranżerii, nie do końca czujemy domową atmosferę, warto poprzez niewielkie elementy aranżacyjne podkreślić również użytkowy wymiar wnętrza. Podłogę możemy wyłożyć funkcjonalnymi panelami winylowymi, które np. będą imitowały drewno, a przy tym są niezwykle odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. A co ze ścianami? Z pewnością boazeria w stylu angielskim w doskonały sposób połączy świat roślin i domu. Warto również postawić na poduszki czy fotele z akcentami roślinnymi czy na stole jadalnym stworzyć roślinną kompozycję. Nawet martwa natura ukazująca plony jesieni czy ulubione kwiaty może wiele zmienić w ogrodzie zimowym.

Oczywiście na koniec zostawiliśmy to, co pasjonaci ogrodów kochają najbardziej, czyli odpowiedni wybór i pielęgnacje roślin. Które kwiaty i drzewka sprawdzą się w jadalni urządzonej w tej szczególnej przestrzeni?

W ogrodzie zimowym zadbaj o odpowiednią pielęgnację roślin

Przede wszystkim należy pamiętać, by dopasować rośliny do warunków panujących w oranżerii. Jeśli na co dzień nie lubimy jadać w ciepłych pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, być może powinniśmy zrezygnować z kupna roślin egzotycznych czy wilgociolubnych. Wtedy wybierz kwiaty zimnolubne, typowe dla naszego klimatu. Z pewnością świetnie będą czuły się doskonale w chłodnym pomieszczeniu jadalni.

Warto również pamiętać o specyficznym ukształtowaniu oranżerii. Najczęściej ściany są stworzone z przestronnych okien ogrodowych. W letnie dni możemy więc liczyć się z wysokimi temperaturami, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Co znaczące, ze względu na swoisty mikroklimat ogrodu zimowego, należy mieć na uwadze, że będziemy zmuszeni częściej podlewać kwiaty w oranżerii niż te rośliny, które rosną w gruncie.

Na koniec mała rada: ciekawym pomysłem, który pomoże nam zapewnić doskonałą harmonię w jadalni urządzonej w ogrodzie zimowym może okazać się wybór roślin, które rosną za oknami naszej oranżerii. W ten sposób naturalnie przedłużymy florę ogrodową. Jadalnia w ogrodzie zimowym to naprawdę doskonałe rozwiązanie. Jeśli podejdziemy do niego z głową, z pewnością zapewnimy sobie doskonały anturaż domowych posiłków.

Materiał zewnętrzny

Fot. unsplash