Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

ogrzewanie podłogowe zużywa

Wpisanie w wyszukiwarkę internetową prostego hasła „ogrzewanie podłogowe” w wielu przypadkach przynosi nam różne, czasem sprzeczne informacje. Ten rodzaj ogrzewania domów i mieszkań popularny jest zwłaszcza w krajach skandynawskich. Jednak już od wielu lat wybierany jest do ogrzewania powierzchni również w naszym kraju. Postaramy się przyjrzeć bliżej tej technologii i przeanalizować plusy i minusy.

Co to jest komfort cieplny?

Najlepszy i komfortowy stan cieplny jest wówczas, kiedy człowiek przebywający w pomieszczeniu nie odczuwa ani zimna, ani ciepła. To znaczy, że warunki wilgotności, temperatury i ruchów powietrza sprzyjają wykonywanej przez nas czynności, czy to wypoczynek w domu, czy praca w biurze. Komfort cieplny jest to optymalnie dobrany fizyczny i faktyczny rozkład temperatury otoczenia odbierany przez nasze ciało. Niewątpliwie ogrzewanie pomieszczeń za pomocą ogrzewania podłogowego jest tym, które w charakterystyce, najbardziej przypomina „ogrzewanie idealne”.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Technologie budowlane i wykończeniowe rozwijają się z dnia na dzień, jednak generalnie możemy przyjąć, że stosuje się trzy główne typy ogrzewania podłogowego:

1.      Ten, który działa za pomocą gorącej wody.

Ogrzewanie podłogowe wodą. Prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego. Większość ludzi kojarzy go z układem węży rozprowadzonym po podłodze i następnie zalanych posadzką. Czynnikiem grzewczym jest tu płyn, najczęściej woda, ale też glikol.

2.      Za pomocą elektrycznego ogrzewania promiennikowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku to energia elektryczna jest odpowiedzialna za ogrzewanie systemu znajdującego się pod powierzchnia wykończenia podłóg. Maty grzewcze zatopione w posadzkach wytwarzają i przekazują ciepło w pomieszczeniu.

3.      Z włókna węglowego

Ogrzewanie podłogowe z włókna węglowego. Można powiedzieć, że jest to najnowocześniejszy system, w którym ciepło jest przenoszone za pomocą włókien węglowych zainstalowanych pod podłogą.

Systemy ogrzewania podłogowego, niezależnie od typu, są wydajniejsze od tradycyjnych punktowych lub nawiewowych ogrzewań pomieszczeń. Dystrybucja ciepła odbywa się z całej powierzchni i od dołu przestrzeni. Nie gromadzi się w wybranych obszarach takich jak miejsca grzejników. Jednak w przypadku wyboru ogrzewania podłogowego należy przeprowadzić konsultację z profesjonalistą z branży instalacyjnej.

Jaka nawierzchnia jest najlepsza do domu z ogrzewaniem podłogowym?

Właściwie systemy ogrzewania podłogowego można używać zarówno do podłóg ceramicznych, jak i drewnianych. Podłogi ceramiczne z zasady lepiej rozprowadzają i oddają ciepło w porównaniu z typowymi podłogami drewnianymi, ponieważ mają lepszy współczynnik przewodności. W przypadku stosowania chodników i wykładzin drewnianych muszą one być dostosowane do typu ogrzewania. Najlepiej zapytać w sklepie i zapoznać się z charakterystyką techniczną produktu wykończeniowego.

Zalety bezpośredniego ogrzewania podłogowego:

Tradycyjne ogrzewanie punktowe grzejnikami podwieszanymi ma swoje zalety i jest wciąż najbardziej popularne. Jednak systemy ogrzewania podłogowego charakteryzują się wieloma korzyściami.

  • Uzyskuje się większy komfort cieplny, w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym.
  • Instalując ogrzewanie podłogowe, możemy zaoszczędzić 10% – 20% kosztów w porównaniu z konwencjonalnym systemem ogrzewania.
  • Jest to zdrowsza instalacja głównie dlatego, że nie wytwarza prądów powietrza przenoszących kurz. Zapobiega też wysuszaniu skóry, a niska wilgotność zapobiega pojawianiu się roztoczy.
  • Ten rodzaj instalacji pozwala na podgrzewanie wody przez inne systemy, takie jak: kotły, energia słoneczna czy pompy ciepła.
  • Ma zdolność zarówno chłodzenia latem, jak i ogrzewania zimą.
  • Jest to instalacja stała w godzinach pracy, przydatna w budynkach i domach o dużym obłożeniu.
  • Nie zajmuje miejsca jak typowe grzejniki i nie wpływa na estetykę.
  • Szacunek dla środowiska poprzez mniejsze zużycie energii.

Najważniejsze dylematy

W przypadku ogrzewania podłogowego, a zwłaszcza elektrycznego ogrzewania podłogowego, narosło wiele mitów. Jednak fakty i analiza funkcjonujących systemów grzewczych przemawia na korzyść „podłogówek”, niezależnie od sposobu ich zasilania.

Czy ogrzewanie podłogowe zużywa dużo energii?

Myślimy, że instalacja ogrzewania podłogowego, zwłaszcza na większej powierzchni, wiąże się z wyższym zużyciem energii. Niezależnie czy jest ona potrzebna do ogrzania płynu wewnątrz instalacji, czy energii elektrycznej do mat grzewczych. Jednak rzeczywistość jest daleka od tego myślenia. W tym procesie prawie połowa energii jest emitowana w postaci niskotemperaturowego ciepła i promieniowania, które jest rozprowadzane równomiernie.

Oszczędności wynikają właśnie z niskiej emisji temperatury oraz z proporcji powierzchni emitującej ciepło, która zapewnia optymalne uczucie komfortu przy znacznie mniejszym zużyciu energii. W ogrzewaniu podłogowym możliwe jest obniżenie rachunków za energię nawet o 20%.

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

A priori może się wydawać, że wybór tego systemu zamiast innych systemów grzewczych to wybór opcji o najwyższym koszcie. Jednak udokumentowane oszczędności energii powodują, że rok po roku amortyzujemy inwestycję dzięki obniżce rachunków.

Czy instalacja ogrzewania podłogowego jest bardzo skomplikowana?

Wyspecjalizowani technicy i instalatorzy zapewniają, że instalacja tego systemu grzewczego nie jest skomplikowana. Współpracuje on w zasadzie z każdym rodzajem wykończenia podłogi (parkiet, marmur, ceramika …) i jest instalowany szybko bez konieczności wykonywania specjalnych prac przygotowawczych. Firmy, które produkują systemy ogrzewania podłogowego, oferują szeroką gamę rozwiązań kablowych i siatkowych, które dostosowują się do każdej powierzchni.

przy wyborze instalacji grzewczej do naszego domu warto zasięgnąć porady ekspertów od instalacji domowych, którzy będą wiedzieli, jak ocenić wymagania techniczne naszego domu, aby przy minimalnym nakładzie środków osiągnąć jak największy komfort.

Artykuł sponsorowany