Opryskiwacze ogrodowe – jaki warto kupić?

Opryskiwacze ogrodowe

Każdemu działkowiczowi i ogrodnikowi zależy na tym, by hodowane przez niego rośliny były zdrowe i pięknie rosły. Jeśli sadzimy warzywa, staramy się używać przy tym jak najmniej środków chemicznych. Niestety, w najstaranniej nawet prowadzonych ogrodach pojawiają się szkodniki i choroby. Przychodzi taki moment, że musimy dokonać radykalnych kroków, by chronić nasze rośliny i drzewa.

Opryskiwacze ogrodowe pomagają zadbać o rośliny w ogrodzie, sadzie, szklarni i na działce. Z ich pomocą możemy dokonać oprysków zabezpieczających mniejsze i większe rośliny, krzewy i drzewa. Opryskiwacze mogą być też wykorzystywane do bielenia drzew lub rozprowadzania nawozów.

Jaki opryskiwacz wybrać do ogrodu?

Podejmując decyzję o zakupie jakiegokolwiek narzędzia ogrodniczego, powinniśmy decydować się na produkty trwałe, rzeczywiście potrzebne w ogrodzie. Wybór opryskiwacza powinien być uzależniony od wielkości teren, do którego ochrony opryskiwacz jest nam niezbędny. Jeśli ogród jest niewielki albo mamy tylko kilka drzewek owocowych, wystarczy niewielki, prosty w użytkowaniu opryskiwacz naramienny. W przypadku sadu, dużej ilości krzewów i roślin, oczekiwania są inne, poważniejsze. Przy wyborze opryskiwacza zwraca się uwagę na pojemność, ale i sposób działania. Opryskiwacze ciśnieniowe są wygodniejsze. Dobrze jest też, by posiadały blokadę zamykania i otwierania oraz skalę pojemności.

Mały opryskiwacz ręczny – sprzęt niezbędny

Mały opryskiwacz ręczny (pojemność 0,5-2 l.) na pewno sprawdzi się w pielęgnacji kwiatów na balkonie lub tarasie. Urządzenie działa przed lub po naciśnięciu dźwigni. Na pewno nie jest przydatne przy oprysku krzaków i drzew, ale jeśli chcemy zastosować punktowo środek przeciwko chwastom – będzie idealny. Podobnie jak w przypadku nawożenia dolistnego lub do zraszania roślin. W przypadku małych opryskiwaczy ważna jest jakość wykonania. Najczęściej dostępne są modele z tworzywa sztucznego, które mają również dysze z tego materiału. Lepiej jest jednak zainwestować w dysze z mosiądzu, która jest mocniejsza i precyzyjniejsza.

Opryskiwacze naramienne

Opryskiwacze naramienne są wygodniejsze i efektywniejsze. Do zbiornika jest dostarczane powietrze za pomocą pompy uruchamianej przez trzymającego. Strumień płynów pod wpływem ciśnienia jest wystrzeliwany na zewnątrz. Pojemność opryskiwaczy naramiennych waha się od 2,5 do 12 litrów. Są przeznaczone do oprysku rabat, trawników, upraw szklarniowych. Nie sprawdzają się przy oprysku większych drzew w sadzie albo oprysku dużych powierzchni. Dobry opryskiwacz ma dłuży wąż, do którego zamocowana jest pompka. Dzięki temu nie trzeba opryskiwacza zdejmować z pleców przez dłuższy czas. Warto sprawdzić, czy opryskiwacz ma zamontowany zawór bezpieczeństwa, chroniący przed wysokim ciśnieniem w pojemniku.

Opryskiwacze akumulatorowe plecakowe

Ten typ opryskiwaczy to dobre rozwiązanie, jeśli mamy do wykonania na działce lub w ogrodzie więcej oprysków. Dzięki akumulatorowi nie trzeba ręcznie pompować ciśnienia do zbiornika. Do każdego urządzenia dołączane są szelki, dzięki którym pojemnik może być umieszczony na plecach oraz długa lanca. Lanca umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jak w przypadku pozostałych opryskiwaczy, warto dokupić dodatkowe wyposażenie opryskiwacza.

Opryskiwacze spalinowe

Opryskiwacze spalinowe to już droższa inwestycja, która sprawdza się w dużych ogrodach i na polach. W pojemniku może się znaleźć nawet kilkadziesiąt litrów płynów. Można go przewozić w dowolne miejsce, bo nie potrzebuje źródła zasilania. Dzięki silnikowi spalinowemu redukuje się czas pracy, a jednocześnie spalanie paliw nie jest znacznym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Zaletą jest też możliwość regulowania strumienia oprysku i długa lanca, dzięki której można dotrzeć do trudno dostępnych roślin.

Opryskiwacze – bezpieczeństwo

Nawet najlepszej jakości opryskiwacze nie zapewnią pełni bezpieczeństwa przy przeprowadzaniu prac. Przede wszystkim należy używać odpowiednich osłon na usta i nos. Jeśli na opakowaniu środka, który zamierzamy rozpylić, znajduje się informacja o stosowaniu maski z określonym filtrem, to należy to zrobić. W innych przypadkach wystarczy zwykła półmaska przeciwko pyłom. Powinno się również unikać proszków nierozpuszczalnych w wodzie, a jeśli takie stosujemy – przygotować je przed przelaniem do pojemnika. I podstawowa zasada – zawsze stosować się do instrukcji obsługi sprzętu i używania oprysków.

artykuł sponsorowany