Praktyczne i estetyczne: jakie powinny być drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to istotny element wyposażenia wnętrza, często niedoceniany podczas aranżowania wystroju. Tymczasem forma, kolor oraz materiał użyty do ich produkcji mają duże znaczenie w postrzeganiu wyglądu całego pomieszczenia. Ponadto, nie należy zapominać, że drzwi to przede wszystkim wyposażenie spełniające funkcje praktyczne. Jak zatem pogodzić te dwa podejścia?

Funkcjonalność

Podstawowym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć podczas wybierania drzwi wewnętrznych jest to, jakie pomieszczenia będą one oddzielały. W przypadku łazienki konieczne jest wybranie modelu zaopatrzonego w kratkę wentylacyjną, tuleje lub podcięcie wentylacyjne. Jeśli w przedpokoju nie ma dopływu światła słonecznego, warto wybrać drzwi przeszklone, przez które przedostanie się nieco światła z innych pomieszczeń. Osoby pracujące w domu z pewnością docenią akustyczne drzwi do gabinetu – im wyższy jest ich współczynnik izolacji akustycznej, tym lepszą barierę dla dźwięku będą stanowić. W przypadku sypialni dobrze jest wybrać drzwi pełne, pozbawione przeszkleń, lub też zaopatrzone w szybki z nieprzezroczystego, mlecznego szkła. Drzwi prowadzące do nieogrzewanych pomieszczeń, takich jak piwnica czy garaż, powinny być odpowiednio ocieplone, tak aby zapobiegać nadmiernym utratom ciepła.

Wygoda

O wygodzie użytkowania drzwi przesądza między innymi sposób ich otwierania. Do wyboru mamy standardowe modele rozwierane oraz rzadziej spotykane przesuwne. Pierwszy rodzaj drzwi dostępny jest w wariancie prawym i lewym; egzemplarze prawe poznamy po tym, że otwierając je do siebie, mamy zawiasy po prawej stronie. W przypadku drzwi lewych zawiasy będą po lewej stronie. Jeśli dysponujemy dużym mieszkaniem o obszernych pomieszczeniach, ustawienie drzwi nie stanowi wielkiego problemu. Jeśli natomiast kupujemy wyposażenie do małego mieszkania, warto dobrze się zastanowić, w którą stronę powinny otwierać się poszczególne drzwi. W przypadku bardzo wąskiego korytarza, z którego wchodzimy do kolejnych pomieszczeń, otwieranie drzwi do jego wnętrza mogłoby utrudnić poruszanie się – w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest wybrać drzwi otwierane do wnętrza pokojów. Jeżeli borykamy się z aranżacją naprawdę małej przestrzeni, warto rozważyć zakup drzwi przesuwnych (zobacz drzwi wewnętrzne z Castoramy – wiele funkcjonalnych modeli do różnych pomieszczeń).

Estetyka

Oprócz zagadnień praktycznych, warto też przemyśleć kwestie estetyczne – drzwi stanowią bowiem ważny element wykończenia aranżacji. Popularnym wyborem są modele drewniane oraz drewnopochodne (płyty MDF, HDF, płyty pilśniowe i wiórowe). Wielu zwolenników mają także drzwi szklane; nie muszą być one przezroczyste, bez trudu znajdziemy w sklepach także modele matowe, mleczne, pokryte efektownymi witrażami.

Wybierając drzwi wewnętrzne, należy kierować się zarówno aspektami praktycznymi, jak i wizualnymi. Dzięki temu znajdziemy drzwi idealnie spełniające nasze wymagania odnośnie wygody użytkowania i trwałości, pasujące do aranżowanych wnętrz. Warto pamiętać, że każde drzwi łączą dwie przestrzenie, które mogą być odmiennie urządzone. Dlatego też znalezienie drzwi idealnych jest nie lada wyzwaniem!