Samodzielny montaż fotowoltaiki – to jest możliwe

Samodzielny montaż fotowoltaiki

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest jak najbardziej możliwy. Warto jednak przed przystąpieniem do jego wykonania sprawdzić czy posiadamy odpowiednie certyfikaty i sprzęt pozwalające nam na bezpieczne zainstalowanie fotowoltaiki.

Ponieważ panele wytwarzają napięcie należy być świadomym tego, że ich nieprofesjonalne podłączanie może skończyć się porażeniem prądem, a w konsekwencji śmiercią.

Uprawnienia wymagane do samodzielnego montażu paneli

Jednym z podstawowych wymagań jest posiadanie uprawnień SEP do 1000V. Jest to warunek konieczny, którego wymagają od nas również przepisy prawne.

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych, np. na dachu, warto posiadać także uprawnienia do pracy na wysokości. Oprócz samego certyfikatu przyda nam się również profesjonalny sprzęt w postaci kasku, szelek, lin i specjalnego obuwia.

Co więcej, wielu profesjonalnych monterów posiada również certyfikat instalatora przyznawany przez UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Jest to oczywiście dodatkowa opcja, warto jednak wziąć ją pod uwagę jeśli chcemy aby cały instalacja była wykonana profesjonalnie.

Wszystkie niezbędne i zalecane uprawnienia opisane są w artykule: Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych na ecoABM.pl.

Kiedy najlepiej wykonać instalację paneli fotowoltaicznych

Panele najbezpieczniej jest zainstalować w momencie gdy nie wytwarzają napięcia. Z tego powodu najlepszym okresem na tego typu pracę jest wieczór lub pochmurne dni. W żadnym wypadku nie powinniśmy przystępować do montażu w trakcie deszczu, opadów śniegu, silnego wiatru lub dużego nasłonecznienia.

Rozpoczęcie prac podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych znacznie podnosi ryzyko wypadku w trakcie montażu. Co więcej wilgoć i wiatr mogą uszkodzić elementy konstrukcji podczas instalacji.

Gdzie najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne

Najpopularniejszym miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych są dachy. Jeśli również zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, powinniśmy skonsultować się z inżynierem aby sprawdził czy nasz dach jest w stanie utrzymać dodatkowe obciążenie.

Najważniejszą kwestią podczas instalacji fotowoltaiki jest kierunek w jaki będą zwrócone panele. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich od strony południowej. Dzięki temu będą dobrze oświetlone przez większą część dnia, co pozytywnie wpłynie na ich wydajność. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na instalację paneli od południa możemy rozważyć umiejscowienie ich po stronie wschodniej lub zachodniej. Przy większym zużyciu energii rano preferowaną stroną będzie wschód. Z kolei gdy nasze zapotrzebowanie na prąd wzrasta pod wieczór powinniśmy wybrać stronę zachodnią.

Jaki kąt nachylenia powinny mieć panele

Panele powinny być nachylone pod kątem 30-40o. Jeśli chcemy zamontować je na dachu płaskim lub o kącie nachylenia mniejszym niż 15o, koniecznym będzie zbudowanie specjalnej konstrukcji opartej na aluminiowych trójkątach. Co więcej w tym przypadku należy zwrócić uwagę na wzajemne zacienianie sią rzędów. Aby zachować optymalną wydajność paneli powinniśmy dobrać odpowiednią odległość pomiędzy kolejnymi rzędami. Szacuje się, że nie powinna być ona mniejsza niż trzykrotna wysokość poprzedniego rzędu. Innym rozwiązaniem może być umieszczenie paneli pod kątem mniejszym niż 15o. Dzięki temu będziemy mogli zainstalować ich większą ilość, co również jest opłacalnym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu

Wszystkie części instalacji powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Elementy montażowe muszą być wykonane z trwałych materiałów, które będą odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Konstrukcja powinna być również odporna na działanie silnego wiatru.

W trakcie rozłączania napięcia DC należy używać przeznaczonych do tego rozłączników. Jeśli mamy do czynienia z klasyczną instalacją połączoną szeregiem i zdecydowaliśmy się na jej montaż w dzień, powinniśmy pamiętać aby zasłonić przynajmniej jeden panel grubym nieprzezroczystym materiałem.

Artykuł sponsorowany