Sekatory – jak wybrać najlepszy sekator?

Sekatory – jak wybrać najlepszy sekator

Prawdziwi miłośnicy ogrodów i działek z niecierpliwością wyglądają przez okna i zastanawiają się, kiedy będą mogli ponownie zająć się swoim ukochanym hobby? Na pewno na niektóre ogrodnicze aktywności trzeba będzie jeszcze poczekać, ale są czynności, którymi można zająć się i teraz. Bez względu na to, czy to dopiero końcówka zimy, przedwiośnie, a może początek wiosny, możemy skoncentrować się na przycinaniu i formowaniu krzewów oraz drzewek.

Specjaliści podkreślają, że zimowe cięcie drzew, to bardzo dobre rozwiązanie. Odpowiednie przycinanie jest niezwykle ważne i sprawia, że nasz ogród jest zadbany i odmłodzony. Prawidłowe przycinanie gałęzi wymaga jednak odpowiedniego sekatora. Jeśli takiego jeszcze nie mamy, warto wybrać się do sklepu ogrodniczego i wybrać podstawowe narzędzie pracy ogrodnika, czyli właśnie sekator.

Sekator – jaki być powinien?

Dobry sekator powinien być stosunkowo lekki i dobrze „leżeć” w dłoni. W końcu narzędziem będziemy operować długo, a przycinanie jest całkiem forsowną fizyczną pracą. Uchwyty w takim sekatorze powinny być obciągnięte gumą. To pozwala dobrze trzymać narzędzie w dłoni. Sprężyna między uchwytami musi być odpowiednio napięta, co znacznie ułatwia prace ogrodnicze. Ostrze sekatora może być wykonane ze stali nierdzewnej, powlekanej lub węglowej. Wszystkie trzy to dobry wybór, pod warunkiem, że będą prawidłowo naostrzone.

Najlepiej jest się zdecydować na sekator markowy, na którego producent daje, co najmniej dwa lata gwarancji. Istotna jest wielkość sekatora. Najlepszą opcją jest wybór dwóch sekatorów: małego, dzięki któremu będzie można dokonywać małych cięć i większego (dwuręcznego), którym można wykonywać cięć większych krzewów i drzew. Warto zwrócić uwagę na profilowanie ostrza, Chodzi o to, by roślina była jak najmniej zraniona.

Rodzaje sekatorów – gdzie, jaki używać?

Sekatory, ze względy na przeznaczenie, dzielimy na trzy rodzaje: jednoręczne, dwuręczne, teleskopowe.

  • Sekatory jednoręczne – są przydatne w prostym cieciu i pielęgnacji roślin. Sprawdzą się w obcinaniu niewielkich gałązek, młodziutkich pędów, kwiatów, nieprzekraczających 30 mm. Bardzo proste w obsłudze, bez problemu poradzi sobie z nimi nawet początkujący ogrodnik. Występują w wielu wariantach i odsłonach. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem, by prace ogrodnicze przebiegały lekko i przyjemnie.
  • Sekatory dwuręczne – sprawdzają się w bardziej skomplikowanych cięciach. Tymi sekatorami można ciąć wielkie i grube gałęzie (do 50 mm średnicy). Długość ramion w sekatorach dwuręcznych jest różna. Podstawowa zasada mówi, że im dłuższe ramiona sekatora, tym mniej siły wykorzystuje się do cięcia. Z drugiej strony sekator z dłuższymi ramionami jest cięższy i przy dłuższej pracy ręce są nadmiernie obciążone.
  • Sekatory teleskopowe – są też nazywane tyczkowymi. Dzięki swej budowie umożliwiają skracanie lub wycinanie gałęzi znajdujących się nawet do 6 metrów od ziemi. Ostrze jest umieszczone na tyczce i sterujemy nim za pomocą specjalnej linki. Kupując sekator teleskopowy, starajmy się, by był to sprzęt solidny, pochodzący z renomowanych firm.

Sekatory nożycowe i kowadełkowe

Sekatory nożycowe są bardziej precyzyjne przy wykonywaniu cięć. Składają się z dwóch ostrzy, które, jeśli są dobrze naostrzone i wyprofilowane, pozwalają wykonać zdecydowane i szybkie cięcie. Doskonale sprawdzają się przy młodych gałęziach i pędach. Sekatory kowadełkowe mają tyko jedno ostrze, drugie to tzw. stalnica, czyli metalowy element, do którego dociskane jest ostrze podczas ciecia. Taka budowa sekatora powoduje, że nie musimy przy wykonywaniu prac stosować nadmiernej siły. Sekator kowadełkowy jest wykorzystywany do cięcia niewielkich, starszych i zdrewniałych, łodyg.

Jak zadbać o sekator?

Po wykonaniu prac, sekator powinien być starannie oczyszczony, a nawet umyty. Koniecznie trzeba go bardzo starannie wysuszyć. Niezabezpieczony sekator może po prostu zardzewieć, co spowoduje, że nie będzie go można wykorzystać w następnym sezonie. Przed okresem zimowym ostrze sekatora powinno być zabezpieczone olejem roślinnym, a jeszcze lepiej specjalistycznym środkiem. Stępione ostrza sekatora powinny być naostrzone w serwisie.

artykuł sponsorowany