Soundbar – dlaczego warto go kupić?

soundbar
Zakup soundbaru to dobry sposób na poprawienie nagłośnienia telewizora. Istnieje kilka powodów, dla których soundbary budzą coraz większe zainteresowanie, dlatego zanim zrezygnujesz z tego pomysłu, lepiej się z nimi zapoznać. Czym zatem jest soundbar i dlaczego warto w niego zainwestować?

Co to jest soundbar?

Soundbar jest urządzeniem służącym do wzmocnienia nagłośnienia telewizora. Mimo że obecnie dostępne na rynku modele oferują wysoką rozdzielczość, a tym samym świetną jakość obrazu, fabrycznie montowane w nich głośniki nie zawsze zapewniają porównywalnie dobrą głośność.

Soundbar, czyli belka dźwiękowa, ma kształt wąskiej, długiej listwy, w której umieszczony jest zestaw audio składający się z głośników. W sklepach ze sprzętem RTV możemy znaleźć soundbary z subwooferem lub bez niego. Subwoofer, czyli dodatkowy głośnik w systemach stereo, który pozwala na odtwarzanie dźwięków o bardzo małych częstotliwościach, może być wbudowany w soundbar lub być oddzielnym urządzeniem.

soundbar

Soundbar – kiedy warto?

Do podstawowych zalet soundbarów zalicza się ich stosunkowo niewielkie rozmiary oraz fakt, że ich podłączenie nie wymaga stosowania wielu kabli. Dzięki temu soundbar będzie znakomitą propozycją dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią. Urządzenie to doskonale sprawdzi się przykładowo we wnętrzach o powierzchni 15-20 mkw., gdzie zwykle każdy metr jest zagospodarowany i po prostu nie ma w nich miejsca na inne urządzenia. Soundbary są tak projektowane, by można było postawić je na szafce przed telewizorem czy nawet powiesić na ścianie.

Kolejny aspekt to relatywnie niska cena soundbarów – dobry soundbar można kupić już za około 300 zł, a bardziej zaawansowany model to wydatek rzędu 600-800 zł. Oczywiście nie zastąpi on zestawu kina domowego, ale mimo to znacząco podniesie komfort oglądania filmów i seriali czy grania w gry wideo.

soundbar

Jaki soundbar wybrać?

Kupując soundbar powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę kanałów – im jest ich więcej, tym lepszy jest dźwięk przestrzenny. Większa liczba kanałów sprawia, że głośniki emitują sygnał nie tylko do przodu, ale również na boki czy w górę, co daje wrażenie otoczenia przez dźwięk. Przed podjęciem decyzji należy także sprawdzić, czy dany model posiada subwoofer. Takie rozwiązanie będzie polecane zwłaszcza bardziej wymagającym użytkownikom, którym zależy na dobrym odtwarzaniu dźwięków o niskich częstotliwościach.

Dodatkowe funkcje soundbarów

Warto jednak wiedzieć, że poprawa dźwięku to nie jedyna funkcja soundbarów. Na rynku dostępne są między innymi modele z radiem, dzięki czemu można zrezygnować z klasycznej wieży, a tym samym zaoszczędzić trochę miejsca. Co więcej, stosowane w soundbarach technologie umożliwiają połączenie sprzętu z innymi urządzeniami.

Bluetooth pozwala na podłączenie subwoofera czy przesyłanie muzyki ze smartfona lub tabletu. Możliwość odtwarzania muzyki na soundbarze daje też technologia NFC. Z kolei za sprawą DLNA możemy współdzielić zasoby multimedialne w ramach sieci domowej.