Spieki kwarcowe – charakterystyka i zastosowanie

Spieki kwarcowe od kilku lat cieszą się zainteresowaniem użytkowników. Jest to materiał, który doskonale imituje kamień i jest bardzo prosty w montażu. W celu zastosowania naturalnego granitu czy trawertynu należy zamontować odpowiednie podkonstrukcje, które zabierają sporo miejsca. Montaż spieków kwarcowych jest o wiele prostszy, dlatego często używa się go do wykończenia blatów, kominków, ścian i parapetów.

Spiek kwarcowy – co to takiego?

Spieki kwarcowe to bardzo cienkie płyty (3-3,5mm), produkowane ze zmielonych skał granitowych z dodatkiem barwników, glinek i topników skaleniowych. Powierzchnia spieków może mieć różne kolory. Często tworzy się na niej metaliczny efekt. Spieki wyglądem mają przypominać granit, marmur, piaskowiec albo łupek. Najpopularniejsze wymiary płyty kwarcowej to 100x300cm. Można jednak znaleźć również 100×100, 100×150 i 50x50cm. Z racji tego, że płyty są bardzo cienkie, waga m2 nie przekracza 10kg. Cena za metr kwadratowy spieków kwarcowych rozpoczyna się od około 200 zł.

Gdzie stosować spiek kwarcowy?

Mimo swojej niewielkiej grubości, płyty ze spieku są bardzo twarde i wytrzymałe. Ich ogromną zaletą jest odporność na plamy, dlatego bez obaw można je montować w kuchni. Spiek kwarcowy nie ulega zarysowaniom, można go montować w każdym pomieszczeniu. Najczęściej stanowi on wykończenie ścian, blatów kuchennych, parapetów i kominków. Bardzo często używa się go również do obudowy mebli przy zabudowie kuchennej.

Układanie spieków kwarcowych

Montaż spieków kwarcowych nie jest skomplikowany. Mają one jednak bardzo niski poziom nasiąkliwości, dlatego trzeba używać specjalnych klejów o podwyższonych parametrach przyczepności (C2). Mniejsze płyty można przyklejać produktami S1 czyli odkształcalnymi, a te o znacznych gabarytach – S2 – o podwyższonych parametrach odkształcalności. Klej trzeba nanosić zębatą pacą na równą i gładką powierzchnię. Między płytami kwarcowymi zaleca się wykonywanie 2mm spoin, które później należy wypełnić fugą elastyczną. Spieki kwarcowe mają wiele zalet i są bardzo atrakcyjne wizualnie. Nic dziwnego, że są coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach. Użytkownicy lubią naturalne, proste formy, więc płyty imitujące kamień doskonale sprawdzają się w minimalistycznych wystrojach.