Styl skandynawski w ogrodzie

fotel ogrodowy

Styl skandynawski to ten, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Na stałe zagościł on w naszych salonach, sypialniach, kuchniach. Szturmem podbija też ogrody, gdzie tworzy przyjazną i przytulną przestrzeń do wypoczynku. Ogród w stylu scandii wyróżnia się również minimalizmem, prostotą, nawiązaniem do natury. Nie brakuje w nim też praktyczności i funkcjonalności. Jakie meble i sprzęty pasują do ogrodów w stylu scandii?

Prostota i naturalność – główne cechy ogrodu skandynawskiego

W przeciwieństwie do ogrodów w stylu francuskim, angielskim, japońskim te skandynawskie urządzane są w myśl zasad minimalizmu, prostoty i nieingerowania w naturę, a nawiązywaniu do jej swobodnego charakteru. Oznacza to, że w ogrodzie w stylu skandynawskim trawa nie musi być idealnie przystrzyżona, a żywopłot mieć fikuśnego kształtu. Nie oznacza to jednak, że brakuje w nich porządku – wręcz przeciwnie. W domowym zieleńcu scandii nie ma miejsca na nadmiar dekoracji, ozdób oraz zbędne meble.

Jakie meble pasują do ogrodu skandynawskiego?

Meble i dekoracje pasujące do stylu skandynawskiego to te utrzymane w jasnych, pastelowych kolorach. Dominującymi barwami są szarości, beże, delikatne brązy, odcienie niebieskiego. Bardzo ważnym kolorem jest również biel. Pojawiać może się ona w dodatkach, dekoracjach, roślinach i meblach. Warto pamiętać, że białe meble to te, które optycznie powiększają przestrzeń, dodają jej lekkości i delikatności.

Same meble powinny być proste, minimalistyczne i przede wszystkim praktyczne. To, dlatego w skandynawskich ogrodach obowiązkowo muszą się pojawiać fotele, sofy, pufy, stoliki. Do aranżacji warto też wprowadzić fotele wiszące Cocoon. Ich konstrukcja, design oraz rola idealnie wpisuje się założenia stylu skandynawskiego. Fotele wiszące Cocoon zapewniają bowiem maksymalny relaks, odpoczynek. Kojarzą się z przytulnością i klimatem hygge. Delikatne bujanie, które zapewniają fotele- huśtawki spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nie ma więc wątpliwości, że meble, w których można się zatopić i odpocząć to kwintesencja stylu skandynawskiego w ogrodzie.

Ją również wyrażają meble i akcesoria, które pozwalają na wspólne spędzanie czasu. W ogrodzie i na tarasie scandii dobrze jest więc znaleźć miejsce na stół jadalny z krzesłami, przy którym spotkać będzie mogła się cała rodzina, a także ugościć będzie można znajomych.

Jakie dodatki pasują do ogrodu skandynawskiego?

Minimalistyczne, proste, funkcjonalne – takie dodatki to najlepszy wybór. Idealnym dopełnieniem aranżacji będą miękkie i miłe w dotyku tekstylia: koce, pledy, poduszki, dywaniki. W połączeniu z fotelami wiszącymi Cocoon, sofami, kanapami dobrze komponować będą się te w geometryczne wzory kwiatowe desenie. Dodatki, na które warto zwrócić uwagę to też te zapewniające nastrojowe oświetlenie np. lampiony, latarenki, pochodnie.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie skandynawskim?

Styl skandynawski nakazuje, aby rośliny rosły naturalnie. Stawia on też na gatunki mało wymagające. Oznacza to, że ogrody skandynawskie są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji. Królują w nich takie rośliny jak szybko wyrastające sosny i świerki, pachnące wrzosy, jabłonie, grusze, borówki, żurawina. Nie brakuje też kolorowych kwiatów np. geranium, nasturcji, orchidei, petunii.

artykuł sponsorowany