Stylowe wykończenie domu? Wykorzystaj listwy elewacyjne, gzymsy lub bonie

gzymsy

Posiadasz stary dom, który chcesz ocieplić, jednak boisz się, że utraci on swoje charakterystyczne zdobienia? A może chcesz nadać nowym budynkom unikalnego i stylowego wykończenia? Listwy elewacyjne, gzymsy oraz bonie to idealny sposób, by w elegancki sposób zaakcentować okna i drzwi lub nadać swojemu domowi wyjątkowego charakteru.

Listwy, gzymsy czy bonie to tak zwana sztukateria elewacyjna. Dzięki niej każdy dom może zyskać indywidualny charakter oraz eleganckie i stylowe wykończenie. To dobry sposób na to, by podnieść prestiż budynku lub przywrócić dawną świetność starej kamienicy, na której wiele detali architektonicznych uległo już zniszczeniu. Listwy elewacyjne, gzymsy oraz bonie dość często są też stosowane na elewacjach prywatnych rezydencji, apartamentów, wysokiej klasy restauracji czy starych budynków.

Bonie oraz listy elewacyjne – klasyczne i proste wykończenie domu

Listwy elewacyjne to prosty sposób na eleganckie zaznaczenie i wykończenie ram okiennych oraz framug drzwi. Dzięki nim budynek zyskuje wyraz i charakter, przy czym warto je stosować także z innego powodu. Otóż uszczelniają one również okna oraz drzwi, dzięki czemu unikniesz zabrudzeń pozostawianych po spływającej po budynku wodzie, a także pęknięć jakie często powstają na połączeniach ościeżnicy z tynkiem.

Bonie to oryginalna ozdoba elewacji budynku, która cieszy się coraz większą popularnością. Powstaje w wyniku boniowania, czyli tworzenia charakterystycznych rowków w tynku, dzięki którym dom zyskuje bardziej szlachetny charakter. W zależności od preferencji, boniami możesz ozdobić cały budynek lub jedynie jego fragmenty – najczęściej uwieńczają one narożniki domów.

Miej świadomość, że boniowanie jest dość kosztowne i wymaga włożenia sporo wysiłku w to, by równo odwzorować charakterystyczne rowki.

Gzymsy – uzyskaj styl dawnych rezydencji

Gzymsy prezentują się bardziej okazale od listew, bowiem są zazwyczaj szersze i grubsze. Dzięki nim budynek nabierze wyjątkowego, klasycznego wykończenia. Dlatego też lepiej sprawdzają się w kontekście odtwarzania elewacji z okresu secesyjnego, niż przy nowoczesnych domach. W przypadku tych drugich, zdecydowanie lepiej wypadają listwy elewacyjne, których grubość, szerokość oraz uniwersalny design łatwiej dopasować do nowoczesnego stylu.

Jeżeli jednak chcesz przywrócić świetność i blask starej kamienicy, która utraciła charakterystyczne detale architektoniczne lub nadać nowemu budynkowi bardziej klasycznej i eleganckiej formy, to gzymsy będą idealne. Dodatkowo, doskonale zabezpieczą budynek przed zabrudzeniami, które mogłaby spowodować ściekająca z dachu woda.