Ubrania robocze – dlaczego warto je nosić? Jakie są ich rodzaje?

Prawdopodobnie wielokrotnie widziałeś osobę pracującą fizycznie, ubraną w specjalny strój. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nosi ona tego typu odzież? A może stwierdziłeś, że wynika to jedynie z jej zachcianek. Nic bardziej mylnego! Ubrania robocze zostały zaprojektowane przez producentów w sposób niezwykle przemyślany, gdyż spełniają one również istotne zadania. Jakie? O tym przeczytasz nieco niżej. Poznasz również podstawowe elementy garderoby ochronnej. Gotów na sporą dawkę wiedzy? Więc zaczynajmy!

Zalety noszenia ubrań roboczych

Nie bez powodu mówi się, że noszenie odzieży BHP jest w wielu przypadkach solidnie uzasadnione. Oprócz kwestii wynikającej z prawa pracowniczego, mówiącego o tym, że pracodawca ma za zadanie zapewnić swojemu podwładnemu odpowiedni strój do pracy fizycznej, są jeszcze inne, niezwykle istotne aspekty. Ubrania robocze zakładane są również w celu ochrony prywatnej odzieży przed zniszczeniem, zaplamieniem, zabrudzeniem, czy porwaniem. Jednak ich najważniejszą funkcją jest zapewnienie maksymalnego stopnia bezpieczeństwa osoby je noszącej. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz warunki, odzież BHP można podzielić na wodoodporną, wiatroszczelną, kwasoługoochronną, ognioodporną, ostrzegawczą oraz przeznaczoną do zadań specjalnych i czynności związanych ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Elementy odzieży roboczej

W zależności od pory roku, a także docelowego przeznaczenia ubrania robocze dzielą się na letnie i zimowe. W pierwszym przypadku podstawowe wyposażenie stanowią krótkie spodenki z mnóstwem funkcjonalnych kieszeni, oddychająca, bawełniana koszulka, czapka z daszkiem, kamizelka odblaskowa, wygodna i ciepła bluza oraz praktyczne okrycie wierzchnie w postaci kurtki. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym shorty zastępowane są długimi spodniami, zazwyczaj mającymi wzmocnienia na kolanach, a ponadto do obowiązkowego zestawu dochodzi ocieplana czapka, bezrękawnik oraz grube rękawice. 

Jednak ubrania robocze nie zawsze muszą być dopasowane do warunków klimatycznych. W przypadku pracy w pomieszczeniu bardziej istotne stają się pozostałe kwestie bezpieczeństwa. W zależności od wykonywanego zawodu, na podstawowe elementy odzieży roboczej mogą składać się również specjalne fartuchy, gogle, nakolanniki, odpowiednie buty, czy specjalne okrycia głowy. Dlatego też, w efekcie inaczej ubrany jest pracownik budowlany, osoba kierująca ruchem drogowym, spawacz, chemik, elektryk czy mechanik samochodowy. Jednak mimo całkowicie odmiennych strojów, każda z wyżej wymienionych osób jest odpowiednio chroniona, właśnie dzięki specjalistycznej odzieży roboczej. 

Jak widzisz, ubrania robocze pełnią niezwykle istotne funkcje. Zabezpieczają i chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także w pewien sposób dbają o odzież prywatną oraz zdrowie użytkownika. Dlatego zawsze ich wybór, powinien być poparty wcześniejszymi analizami stanowiska pracy i wiążącymi się z nim niebezpieczeństwami.

Artykuł sponsorowany