W jaki sposób zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej to bezpieczne rozwiązanie. Sytuacji stwarzających zagrożenie jest niewiele. Trzeba jednak pamiętać, że niski poziom ryzyka generowanego przez systemy PV wynika z prawidłowego zaprojektowania i zamontowania fotowoltaiki. O czym należy pamiętać w kontekście zabezpieczenia instalacji? Oto najważniejsze informacje.

Dlaczego istnieje konieczność zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznych?

Przed czym należy zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną? Aby zrozumieć istotę tego zagadnienia, wystarczy uświadomić sobie, że to system, którego zadaniem jest wytwarzanie prądu. Trzeba pamiętać, że na panelach panuje bardzo wysokie napięcie, dochodzące nawet do 1000 V. Zarówno po stronie AC, jak i DC może dojść do spięcia, powstania łuku elektrycznego, a co za tym idzie – do uszkodzenia urządzeń podpiętych do instalacji elektrycznej, a nawet do groźnego pożaru.

Instalacji fotowoltaicznej zagrażają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, począwszy od uszkodzeń mechanicznych, aż po warunki pogodowe – w tym silny wiatr, opady gradu czy wyładowania atmosferyczne. Problemy mogą się pojawić również w wyniku niewłaściwego montażu paneli, złego poprowadzenia przewodów czy innych błędów technicznych.

Z tego powodu bardzo ważne jest zadbanie o zabezpieczenia – fotowoltaika już na etapie opracowywania koncepcji powinna zostać w nie wyposażona.

Jakie zabezpieczenia instalacji PV są potrzebne?

Do zabezpieczenia instalacji PV stosuje się kilka typów elementów. – Dobór odpowiednich komponentów jest uzależniony od parametrów pracy konkretnego systemu – wyjaśnia ekspert z hurtowni fotowoltaicznej MUNO. – Warto skonsultować swoją decyzję z ekspertami, ponieważ błąd na etapie dopasowywania zabezpieczeń może sporo kosztować dodaje.

Poniżej prezentujemy kluczowe akcesoria, które mogą być potrzebne do zabezpieczenia paneli fotowoltaicznych oraz falownika.

Zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna

Instalacja fotowoltaiczna powinna być podłączona do uziomu na terenie posesji. To konieczna ochrona przed skutkami ewentualnych wyładowań atmosferycznych. Gdyby piorun uderzył w system PV niepodpięty do instalacji odgromowej, mogłoby dojść do przepięcia, a co za tym idzie – do wybuchu pożaru lub uszkodzenia urządzeń podłączonych do sieci. Dlatego zastosowanie ochrony odgromowej to absolutna podstawa.

Warto przy tym pamiętać, że przewody solarne nie powinny w żadnym miejscu nakładać się na instalację odgromową. Pomiędzy tymi elementami powinien zostać zachowany odstęp wynoszący co najmniej 50 cm.

Ograniczniki przepięć

Zgodnie z nazwą, służą ochronie kluczowych komponentów instalacji fotowoltaicznej przed skutkami przepięć. Ochrona przeciwprzepięciowa jest bezwzględnie konieczna przy falowniku – należy tu zastosować trójpolowy ogranicznik przepięć.

Są montowane zarówno od strony AC, jak i DC. Koniecznie należy dobrać odpowiednie ich rodzaje do prądu przemiennego oraz prądu stałego. Ograniczniki przepięć mogą się okazać konieczne również po stronie modułów fotowoltaicznych – wówczas, gdy odległość między nimi a inwerterem przekracza 10 m.

Wyłączniki nadprądowe

To urządzenia, które potocznie nazywa się bezpiecznikami – choć nie zawsze zawierają wkładki topikowe.

Wyłączniki nadprądowe są stosowane do ochrony paneli oraz falownika przed skutkami powstania prądów zwarciowych. Ich obecność chroni:

  • od strony inwertera m.in. przed przeciążeniami z sieci. Stosuje się tu tzw. esy;
  • od strony modułów – przed zwarciami, które są np. efektem awarii. Należy je zamontować nie tylko przy poszczególnych stringach, ale również zabezpieczyć nimi całe ciągi paneli.

Przydatne mogą okazać się również optymalizatory mocy. Te urządzenia nie służą jednak stricte tworzeniu zabezpieczeń instalacji PV. Ich zadaniem jest – zgodnie z nazwą – wyrównanie mocy poszczególnych paneli, zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do zacienienia części z nich. Przy okazji pomagają też chronić systemy fotowoltaiczne w przypadku wystąpienia przepięć.

Zabezpiecz swoją fotowoltaikę z MUNO

Zastanawiasz się, po które elementy zabezpieczające fotowoltaikę sięgnąć i gdzie je zamontować? Skorzystaj z pomocy specjalistów MUNO, którzy pomogą Ci dopasować odpowiednie komponenty i umiejscowić je we właściwych miejscach instalacji. Dzięki temu fotowoltaika będzie działała w pełni bezpiecznie i z maksymalną wydajnością.

Artykuł sponsorowany