Wiertarka elektryczna – must haven nie tylko dla majsterkowicza

wiertarka elektryczna

Wiertarka elektryczna to takie narzędzie, bez obecności którego trudno sobie wyobrazić jakikolwiek remont, nie mówiąc już o pracach budowlanych. Wyposażona w odpowiednie akcesoria umożliwi nie tylko powieszenie obrazu na ścianie, zbudowanie altany, ale i będzie niezbędna przy generalnym remoncie, a nawet budowie domu. Nic więc dziwnego, że historia wiertarki jest bardzo długa, a odkrycia archeologiczne wskazują, że pierwsze urządzenia spełniające funkcje współczesnej wiertarki, napędzane siłą ludzkich mięśni, znane były już w piątym tysiącleciu p.n.e.

Wiertarka elektryczna – jakie spełnia funkcje?

Trudno sobie wyobrazić dom, w którym nie trzeba czegoś wywiercić, przewiercić, skręcić… Taki, po prostu nie istnieje. A żeby wykonać te czynności niezbędne jest elektronarzędzie jakim jest wiertarka elektryczna. Za pomocą wiertarki można nie tylko wiercić otwory o pożądanej wielkości, ale i szlifować, czyścić, polerować, dokręcać śruby, a nawet mieszać farby i zaprawy. Nawet najlepsza wiertarka nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie wyposażona przynajmniej w podstawowe elementy robocze. Najważniejsze są oczywiście wiertła o różnej wielkości, przeznaczone do drewna, metalu i betonu. Można od razu kupić wiertła wielozadaniowe przeznaczone jednocześnie do wszystkich wymienionych materiałów. Warto też zaopatrzyć się w elastyczne krążki, na które może być nakładany papier ścierny, potrzebny do szlifowania powierzchni. Przydatne będą również mieszadła do farb i zaprawy.

Wiertarka z udarem czy bez?

Każdy, kto zastanawia się nad kupnem wiertarki, powinien przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – do jakich prac będzie jej używał? Jeśli chodzi tylko o wiercenie otworów pod obrazy lub ewentualnie mieszanie farby, nie będzie sięgał po narzędzie z najwyższej półki. Typowa wiertarka elektryczna do prac domowych jest lekka, a jej moc zamyka się w przedziale od 550 do 800W. Sprawdza się w pracach z drewnem. W pracach cięższych lepiej użyć wiertarki z udarem. Udar, wykonujący ruchy posuwiste, pozwala na wykonywanie otworów w twardych materiałach takich jak: beton, cegła, kamień. Wiertarka udarowa nie tylko wierci, ale i kuje. Wśród tych dwóch podstawowych rodzajów wiertarek wyróżniamy narzędzia amatorskie i profesjonalne.

Wiertarka elektryczna – zasady działania

Zasada działania wiertarki elektrycznejjest prosta. Wrzeciono, w którym zamontowane jest wiertło lub inne potrzebne w danym momencie narzędzie, obraca się dzięki wprawionemu w ruch silnikowi elektrycznemu. To silnik generuje siłę, dzięki której wykonywana jest określona praca. Skuteczne wiercenie w różnego typu materiałach jest wykonalne dzięki wiertłom. Wiertła różnią się między sobą rozmiarem i przeznaczeniem. Są wiertła służące do wiercenia w betonie, cegle, drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Jeśli nie potrafimy rozróżnić jakie jest przeznaczenie wiertła, trzeba sprawdzić jego wzór w Internecie. W innym przypadku wiertło można spalić. Wiertarka elektryczna, jak sama nazwa mówi, jest podłączona za pomocą przewodu elektrycznego do gniazdka, co dla niektórych jest zaletą, a u innych wywołuje pewien dyskomfort ze względu na długość kabla i pewne ograniczenie ruchów podczas pracy.

Wiertarka elektryczna – zalety

W sklepach budowlanych i oferujących narzędzia można kupić dowolną wiertarkę, wielu sprawdzonych na rynku firm. Dlaczego więc wiertarka elektryczna cieszy się takim uznaniem? Przede wszystkim jest najbardziej wydajna i wytrzymała, ze względu na możliwość stałego podłączenia do prądu elektrycznego. Jest lżejsza od akumulatorowych, bo nie musi zawierać w obudowie kolejnego elementu napędowego. Ma kilka trybów prędkość, umożliwiających dostosowanie pracy do rodzaju materiału.

Wybór wiertarki elektrycznej

Przy wyborze właściwej należy zwrócić uwagę na:

  • moc urządzenia,
  • prędkość obrotową,
  • wydajność,
  • tryby wiercenia,
  • rozmiar,
  • możliwość zmiany akcesoriów,
  • długość przewodu,
  • jakość obudowy.

Bardzo często o zakupie decyduje też cena. Najtańsze wiertarki można kupić już za sto złotych. Należy jednak pamiętać, że niska cena nie jest gwarantem jakości. Nawet jeśli wiertarka jest używana tylko w domu, lepiej jest kupić produkt dobry jakościowo, docenianej marki, nawet jeśli koszt zakupu jest nieco wyższy.

Wiertarka elektryczna jest dobrym wyborem dla majsterkowiczów, ale sprawdzi się również przy profesjonalnych projektach.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Hosny Salah, pixabay