Gniazdka elektryczne – nie tylko do podłączania sprzętu

Gniazdka elektryczne

Decyzja o wyborze rodzaju gniazdka elektrycznego ma tylko pozornie niewielkie znaczenie. Oczywiście można pomyśleć, że to przede wszystkim element o funkcjach praktycznych, aczkolwiek nawet w takim przypadku musi on spełniać pewne wymagania. Dlatego w trakcie projektowania sieci elektrycznej lub urządzania wnętrza domu warto zwracać uwagę właśnie przede wszystkim na parametry gniazdka. Najlepsze modele, trwałe i szczelne, zagwarantują nam najwyższy komfort codziennego funkcjonowania w domu czy biurze.

Gdzie zamontować gniazdko elektryczne? Kluczowa decyzja

Układ sieci elektrycznej w każdym obiekcie ma ogromne znaczenie dla komfortu mieszkających czy pracujących w nim osób. Dzieje się tak z wielu powodów. Niezwykle istotne jest na przykład to, aby liczba gniazdek była wystarczająca. Pozwoli to zasilić jednocześnie wszystkie urządzenia, z których chcemy skorzystać. To istotny aspekt zarówno w prywatnych domach, jak i miejscach pracy. W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez komputera – niezależnie od tego, czy korzystamy z niego w pracy, czy nie. W pobliżu biurka koniecznie należy zatem zamontować gniazdo elektryczne, a najlepiej kilka, tak aby móc podłączyć jednocześnie na przykład drukarkę, skaner czy router. Właśnie w takich sytuacjach doskonale sprawdzą się gniazdka elektryczne podwójne i potrójne. Do różnych modułów będzie można podłączyć różne urządzenia. W razie potrzeby można skorzystać też np. z ramek wielokrotnych. Dzięki nim możliwe będzie obsłużenie całego zestawu rozmaitych urządzeń – wymagających standardowego gniazda, a także komputerowego czy telefonicznego.

Liczba gniazdek ma oczywiście znaczenie, ale nie można zapominać o takiej kwestii, jak miejsce ich montażu. Musi być ono łatwo dostępne. Właściwie zaprojektowana instalacja pozwoli na montaż gniazdek w takich miejscach, które zagwarantują komfort użytkowania domownikom czy pracownikom. Jeśli bowiem gniazdko znajdzie się za nisko, za wysoko lub zbyt daleko od zasilanego sprzętu, to nie tylko nie ułatwi nam życia, ale wręcz odwrotnie – utrudni korzystanie z komputera, konsoli czy telewizora.

Gniazda podtynkowe – dlaczego warto po nie sięgnąć?

W przypadku osprzętu elektroinstalacyjnego ważnym czynnikiem jest sposób montażu. Można się zdecydować między innymi na instalację podtynkową. Jakie są jej zalety? Przede wszystkim zajmuje ona mniej miejsca, ponieważ zdecydowana większość komponentów znajduje się wewnątrz ściany. Mowa między innymi o okablowaniu. Dlatego gniazda podtynkowe stanowią tak powszechne i popularne rozwiązanie.

Ważną zaletą tego rodzaju elementów osprzętu jest także ich atrakcyjny i estetyczny wygląd. Odpowiednio dobrana kolorystyka, interesujące połączenie z ramką, podświetlenie diodami LED, matowe lub błyszczące wykończenie – wszystko to sprawia, że gniazdko przestaje być wyłącznie praktycznym elementem instalacji, a staje się także ozdobą.

Nie tylko podłączenie do prądu

Gniazdka elektryczne to oczywiście elementy, które zapewniają nam dostęp do prądu, ale warto pamiętać, że nie jest to ich jedyna funkcja. Istnieją bowiem rozmaite rodzaje tego typu osprzętu służące do różnych celów. Jakich? Poza możliwością podłączenia do sieci elektrycznej gwarantują one dostęp między innymi do internetu, za co odpowiadają gniazda komputerowe czy teleinformatyczne. Dają też możliwość podłączenia telefonu. Inna ich funkcja to udostępnianie sygnału radiowego czy telewizyjnego. Wysokiej klasy gniazda RTV bądź satelitarne pozwalają na bezproblemowe oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Wśród dostępnych modeli są też gniazda głośnikowe.

Warto zatem zaopatrzyć się nie tylko w zapewniające dostęp do prądu gniazda elektryczne. Podtynkowe modele spełniają także wiele innych funkcji. Dlatego sprawdzają się zarówno w domu, jak i biurze czy innych miejscach. Możliwe jest skorzystanie z pojedynczych gniazdek, ale także większych modeli. Co ważne, potrójne czy poczwórne ramki można zamontować na gniazdach różnego rodzaju – na przykład komputerowym, telefonicznym i standardowym. W ten sposób będą one wyglądać obok siebie jak jeden produkt, dodając spójności aranżacji.

Szeroki wybór możliwości

Oczywiście tego rodzaju osprzęt charakteryzuje się nie tylko szerokim zastosowaniem. Dostępne są także modele w różnych kolorach i rozmiarach. Dzięki temu gniazdo elektryczne podtynkowe bez problemu dopasujesz do wystroju każdego wnętrza. Możesz wybierać produkty z jednej serii, by łączył je styl wykonania, albo zdecydować się na dopasowanie ich osobno do każdego pomieszczenia. Dzięki bogatym asortymentom sklepów z osprzętem elektroinstalacyjnym każdy użytkownik ma szansę na znalezienie idealnego wyposażenia. Niezależnie od tego, czy podoba Ci się nowoczesny styl, czy wolisz tradycyjne wnętrza, na rynku znajdziesz gniazdka elektryczne podwójne, potrójne i większe o doskonałych parametrach i pasującym do aranżacji wyglądzie.