Ile kosztuje budowa domu ?

Ile kosztuje budowa domu

Budowa własnego domu to niemały wydatek, szczególnie wtedy gdy chcemy zastosować materiały budowlane wysokiej jakości. Może się jednak okazać, że własny dom stawiany od fundamentów będzie mniejszym wydatkiem niż 50 metrowe mieszkanie w dużym mieście.

Oczywiście koszt budowy domu zależy od wielu czynników i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje budowa domu. Koszt zawsze jest zależny zarówno od preferencji inwestora jak  i od wyboru wykonawcy. Dlatego dom budowany według tego samego projektu przez dwóch różnych wykonawców ostatecznie będzie się różnił.

Jednak przymierzając się do budowy własnego domu możemy opierać się na szacunkowych kosztach inwestycji. W tym celu najlepiej będzie wybrać projekt wstępny domu. Można to zrobić za pośrednictwem wielu portali on – line oferujących projekty. Na pewno trzeba sobie zdawać sprawę, że tańszy będzie dom parterowy o mniejszym metrażu od domu piętrowego. Dlatego już na etapie doboru projektu warto zastanowić się jak optymalizować koszty.

Jeśli chcemy wybudować dom to dobrze jest się zastanowić ile pomieszczeń potrzebujemy. Przy 4 osobowej rodzinie konieczne są 2 łazienki, po to by rano uniknąć kolejek i przepychanek. 2 łazienki są również pomocne jeśli przyjadą do nas goście. Wtedy jedną łazienkę możemy oddać do ich dyspozycji. W ten sposób nikt nie będzie skrępowany. Najlepiej mieszka się w domu, gdzie każdy ma swój własny fragment przestrzeni. Może to być pokój połączony z sypialnią. Można też przeznaczyć 2 osobne pomieszczenia – jedno na gabinet a drugie na sypialnię. Pewne natomiast jest to, że w domu nie może zabraknąć wspólnej przestrzeni. Czy to będzie jadalnia połączona z salonem, czy salon połączony z tarasem – to już zależy od indywidualnych preferencji. Wybierając projekt należy dobrze przemyśleć w jakim domu chcemy mieszkać.

Mniejszy koszt budowy domu parterowego

Decydując się na budowę parterowego domu unika się kosztów związanych z koniecznością budowy schodów, dodatkowych stropów i piwnicy. W ten sposób nawet przy porównywalnym metrażu można zaoszczędzić nawet 25 % kosztów. Parterowy dom jest doskonałym wyborem dla osób mieszkających samotnie lub nie planujących dzieci. Taki dom, nawet na niewielkiej działce wystarczy zupełnie do wygodnego mieszkania.

Koszty projektu budowlanego

Zanim zdecydujemy się na zakup projektu budowlanego warto przejrzeć oferty wielu architektów i pośredników. Bywa tak, że niewiele różniące się od siebie projekty mają zupełnie inne ceny. U znanych projektantów za indywidualny projekt domu możemy zapłacić nawet 20 000 zł. Dużo tańsze są projekty oferowane przez biura jako uniwersalne. Tu koszt zakupu kształtuje się na poziomie 2000 – 3500 złotych. Doskonale jest też zorientować się jakie są szacunkowe koszty realizacji projektu budowlanego. Pamiętajmy, że nietypowe elementy architektoniczne mogą bardzo dużo kosztować. Wieżyczki, owalne okna czy przeszklone pomieszczenia mogą znacznie podnieść cenę budowy domu.

Pozwolenie na budowę – co i gdzie złożyć?

Kiedy mamy już projekt budowlany musimy uzyskać pozwolenie na budowę domu. W tym celu należy się udać do wydziału architektury w odpowiednim dla inwestycji starostwie. Pozwolenia udziela starosta powiatowy. Jednak istnieją odstępstwa od tej reguły i zdarza się, że pozwolenia wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Najlepiej jest zadzwonić do najbliższego urzędu i upewnić się gdzie należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Pobierz wniosek –wniosek o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę – wzór 2017

Do wniosku należy dołączyć:

Warto też skontaktować się z właściwym urzędem i zapytać czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty żeby niepotrzebnie nie tracić czasu.

Sporządzamy kosztorys budowy domu jednorodzinnego

Kiedy chcemy policzyć koszty budowy domu jednorodzinnego dobrze jest rozbić kosztorys na 3 etapy prac.

Pierwszym z nich jest tak zwany stan zerowy, w czasie którego:

 • ogrodzenie terenu budowy,
 • roboty ziemne
 • wylewamy fundamenty,
 • izolujemy fundamenty,
 • wykonujemy podkład pod część mieszkalną oraz taras i werandę,
 • kładziemy rury instalacji wodno – kanalizacyjnej.

Drugim etapem jest stan surowy otwarty, w ramach którego należy zakosztorysować:

 • wykonanie ścian,
 • wykonanie komina,
 • wykonanie więźby dachowej,
 • izolacja i pokrycie dachu,

Ostatnim etapem prac budowlanych jest stan surowy zamknięty:

 • położenie posadzek,
 • wstawienie okien i drzwi zewnętrznych.

Przeciętnie przyjmuje się, że wykonanie stanu zerowego (bez kosztu ogrodzenia budowy) to wydatek rzędu 150 zł za m². Dobrze jednak jest się zorientować czy nie trzeba będzie ponieść dodatkowych kosztów związanych ze zbyt wilgotnym lub grząskim gruntem. Przygotowanie podłoża na takim gruncie może być droższe o 60 – 100 zł za m². Orientacyjny koszt wykonania izolacji fundamentów to w zależności od materiału izolacyjnego od 80 do 190 zł za m2. Instalacja wodno – kanalizacyjna winna być wykonana przez jednego wykonawcę, który w uzgodnieniu z inwestorem przygotowuje kosztorys i odpowiada za całość. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek jeśli okaże się, że rury zostały położone pod niewłaściwym kątem lub są nieszczelne. Sprawdźmy również czy wykonawca ma wykupioną odpowiednią polisę ubezpieczeniową by w razie nieprawidłowości można było skutecznie dochodzić roszczeń. Dotyczy to wszystkich wykonawców, z którymi podpisujemy umowy. Budowa domu jest tak kosztowna, że zatrudnienie nieprofesjonalnego wykonawcy może nas kosztować dużo więcej niż zaoszczędzimy.

Koszt wykonania ścian i stropów zależny jest w głównej mierze od rodzaju materiału jaki wybierzemy. Budując z najpopularniejszego w Polsce betonu komórkowego trzeba liczyć około 200 – 250 zł za m² ściany zewnętrznej i mniej więcej 189 zł za m² ścian wewnętrznych.  Do tego dochodzi koszt tzw. robocizny, który różni się w zależności od wykonawcy.  Doskonałym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wynajęcie firmy wykonawczej pochodzącej z mniej zamożnych regionów kraju. Cena za usługę może być znacznie mniejsza nawet jeżeli trzeba będzie zapewnić ekipie miejsca noclegowe w hotelu robotniczym (albo wynająć pokój u sąsiadów). Średnio cena za robociznę waha się od 50 zł w najtańszych regionach Polski do 180 zł za m² w Warszawie.

Wykonanie komina możemy powierzyć kluczowemu wykonawcy ale tylko i wyłącznie wtedy jeśli osoba odpowiedzialna za całą instalację grzewczą będzie nadzorowała prace. To istotne by komin i przewody wentylacyjne były wykonane zgodnie z założonym wcześniej projektem instalacji. Koszty wykonania zazwyczaj zawarte są w kosztorysie całej instalacji.

Koszt więźby dachowej

Na koszt więźby dachowej składa się cena materiału czyli drewnianych łat, kontrłat, murłat, jętek itd. Ważne by zakupić drewno dobrej jakości, suche i dobrze zaimpregnowane. Nie warto oszczędzać bo dach ma służyć przez całe lata a do tego potrzebny jest dobry surowiec. Można przyjąć ogólny koszt za 1 m² materiału na poziomie 800 zł. Do tego dochodzi koszt folii paroizolacyjnej (izolacja przeciw wilgociowa), której cena wynosi  minimum 200 zł za m². Do tego trzeba doliczyć wynagrodzenie cieśli od 15 do 30 zł za m². Ale to nie wszystkie koszty związane z dachem na tym etapie prac. Nie należy też zapomnieć o wykonaniu komina (ok. 4000 – 6000 zł).

Koszt pokrycia dachu blachodachówką

Blachodachówka to najtańszy i najtrwalszy w stosunku do ceny materiał na pokrycia dachowe. Decydując się na jej zakup trzeba się zastanowić także nad jakością. Wiodące firmy polecają blachodachówkę w cenie 70 – 100 zł/m². Można ją jednak kupić taniej – nawet za 45 zł od m². Efekt nie będzie tak ładny jak przy droższym pokryciu ale jeśli zależy nam na cięciu kosztów to położenie nieco tańszego pokrycia może pomóc w oszczędnościach. Oprócz ceny samego pokrycia będzie trzeba pokryć też koszt zakupu wkrętów, śrub, łat i łączników – zależnie od stopnia skomplikowania dachu te akcesoria mogą kosztować od 1000 do 4000 zł. Do tego dochodzi orynnowanie dachu. I tu znowu możemy postawić na jakość lub na niską cenę. Koszt najtańszych wanien rynnowych to 15 zł za m². Za robociznę przy położeniu pokrycia dachowego z orynnowaniem zapłacimy około 40 zł za m².

Koszt izolacji dachu

Tradycyjnie stosuje się jako izolację cieplną dachu wełnę mineralną. Przed zakupem dobrze jest zapoznać się z parametrami izolacyjności. Pamiętajmy, że im lepsza izolacja tym cieplej zimą w domu i tym mniejsze rachunki za ogrzewanie trzeba będzie zapłacić. Tańsza wełna mineralna kosztuje około 8 zł za m². Natomiast wełna o grubości 200 mm to koszy rzędu 18 zł za m².

Ostatnio bardzo modne jest ocieplanie dachów pianką poliuretanową. Ceny takiej usługi są zależne zarówno od rodzaju samej piani jak i grubości nanoszonej warstwy (15-18-2o cm). Najtańsze kosztują od 50 zł za m². Cena droższych pianek (zamkniętkomórkowych) kształtuje się na poziomie 150 – 200 zł za m².

Ostateczne koszty budowy domu

Dom jednorodzinny to budynek spersonalizowany. Każdy inwestor podejmuje inne decyzje. Te z kolei wpływają na budżet inwestycji. Niewątpliwie budując dom metodą gospodarczą można sporo pieniędzy zaoszczędzić. Różnica w kosztach przy 100 metrowym domu pomiędzy zakupem gotowego budynku a budowaniem samodzielnym nierzadko wynosi ponad 60 000 zł. Zaletą zakupu gotowej do zamieszkania inwestycji jest zaoszczędzenie czasu, który trzeba poświęcić budując dom samodzielnie. Unikamy też wielu stresujących sytuacji.

Dobrze też jest wiedzieć, że różnice 20-40 metrowe w wielkości domu nie mają wielkiego wpływu na ponoszone koszty. Pamiętajmy tylko, że im prostszą bryłę wybierzemy tym tańsza będzie jej realizacja.