Wiertnica diamentowa

Wiertnica diamentowa

Każda mniejsza czy większa firma budowlana spotyka się z problemem przewiertów przez ściany, stropy, posadzki, elewacje. Elementy te wykonane są z bardzo trwałych, ciężkich i twardych materiałów takich jak:  beton, granit, gres, marmur, żelbeton. Jak poradzić sobie z dokonywaniem przewiertów w takiej sytuacji? Do wykonywania tego typu prac niezbędne są wytrzymałe i profesjonalne narzędzia. Jednym z nich jest wiertnica diamentowa.

Wiertnica diamentowa – zastosowanie                              

Jest to narzędzie, które umożliwia wykonanie potrzebnych otworów zarówno w materiałach naturalnych (granit, marmur, piaskowiec), jaki i sztucznych (beton, żelbeton, asfalt, ceramika budowlana). Znajduje zastosowanie w przemyśle drogowym, kamieniarskim i na placu budowy – wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać otwory o określonej średnicy. Przy pomocy wiertnicy diamentowej wierci się przepusty kanalizacyjne i wentylacyjne, a nawet otwory, które mają pomieścić większą ilość kabli. Za jej pomocą można pobierać próbki betonu do badań i testów. Wiertnica diamentowa wykonuje równe okrągłe otwory o różnorodnych średnicach. Najmniejsze zaczynają się od 25 mm, największe mierzą nawet 1500 mm.

Wiertnica diamentowa – o tym warto wiedzieć

Wiertnica, która wykonuje tak ciężkie i skomplikowane działania musi być wyposażona w dodatkowy osprzęt, w skład którego wchodzą: statyw, napęd, wiertło, czasem – dodatkowy agregat. Bardzo istotny jest też dobór wiertła koronowego, czyli diamentowego. Jeśli wiertnica dodatkowo posiada tzw. automatyczny posuw, będzie mogła wykonywać w ciągu dnia więcej odwiertów, dzięki temu, że posuw dociska wiertło do przewiercanej powierzchni. Wiertnice, tak jak inne urządzenia budowlane, mogą mieć napęd elektryczny, hydrauliczny i pneumatyczny. Jeśli firma jest w posiadaniu wiertnicy hydraulicznej, powinna posiadać również właściwy agregat hydrauliczny, a nawet – w przypadku urządzeń o dużej mocy – agregat wysokiej częstotliwości. Taki agregat (Power pack) w znaczący sposób podnosi efektywność pracy.

Rodzaje wiertnic

  • Wiertnica elektryczna – jest to najpopularniejszy rodzaj wiertnic, chociaż nie mają największej mocy, a pole ich działania (ze względu na konieczność podłączenia do źródła prądu) jest ograniczone. Wiertnice elektryczne możemy podzielić ze względu na wielkość wykonywanych otworów. Te najmniejsze są wykorzystywane do wiercenia otworów o średnicy do 150 mm. Nie wymagają statywów, więc można je stosować w trudno dostępnych miejscach. Urządzenia większe, wykonujące otwory do 350 mm, wymagają już statywów. Są najczęściej stosowane przy przygotowywaniu przewiertów kanalizacyjnych. Najbardziej uniwersalne są wiertnice elektryczne wykonujące odwierty o średnicy do 400 mm. W ich przypadku można wykonywać wiercenia o różnej średnicy zmieniając rodzaj wiertła. W przypadku wiercenia przewodów wentylacyjnych, wykorzystuje się najmocniejsze wiertła elektryczne, które wykonują otwory do 600 mm.
  • Wiertnice hydrauliczne są urządzeniami przeznaczonymi do wykonywania  głębokich otworów. Bardzo duża moc i wydajność urządzeń sprawia, że doskonale sprawdzają się przy ciągłej, wykonywanej w naprawdę trudnych warunkach pracy. W ich przypadku wykorzystywane są największe wiertła diamentowe. Takie urządzenia są np. na placu budowy przy przeprowadzeniu rur kanalizacyjnych, przy wykonywaniu głębokich otworów i wiercenia w materiałach różnorodnych.
  • Wiertnice pneumatyczne – są wykorzystywane w miejscach, gdzie niemożliwe jest użycie maszyn elektrycznych lub spalinowych. Nie wymagają używania statywów, więc mogą działać w miejscach o dużej wilgotności, trudno dostępnych.

Cięcie na sucho i mokro

Wiertnica diamentowa wykorzystywana jest przy wierceniu bardzo twardych materiałów. Tylko diament, który jest najtwardszym minerałem na świecie, może poradzić sobie z ekstremalnymi wyzwaniami. Tarcze wiertnicy diamentowej są pokryte pyłem diamentowym, co pozwala na wykonywanie bardzo trudnych wierceń przy zachowaniu najwyższej dokładności. Do wykonywania otworów w twardych, „ciężkich” materiałach wykorzystuje się technikę „na mokro”. Oznacza to, że do urządzenia dostarczana jest woda, której zadaniem jest schładzanie tarczy. Dzięki temu mamy pewność, że narzędzie zbytnio się nie nagrzeje, będzie pracowało dłużej i zachowa dłużej żywotność. Ważne jest i to, że otwory będą precyzyjniej wykonane, a dookoła nie będzie się unosił uciążliwy pył. Przy tej technice stosuje się też odkurzacze z nakładką zbierające unoszący się pył. W określonych sytuacjach wybierana jest technika wiercenia „na sucho”. Budowa tarczy jest inna, a do jej schłodzenia służy tylko powietrze. Przy wierceniu unosi się wiele pyłu, trzeba prace często przerywać, by nie przegrzać urządzenia. Tego typu technikę stosuje się jedynie przy wierceniu otworów niewielkich.

Wiertnice diamentowe to urządzenia precyzyjne, idealne w pracy z twardymi powierzchniami. Są niezbędne w przemyśle kamieniarskim, drogowym i przede wszystkim budownictwie. Trudno sobie obecnie wyobrazić sprawne przeprowadzenie wielu prac, gdzie mamy do czynienia z wykonywaniem mniejszych czy większych otworów, bez odpowiednich narzędzi.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

fot. Pixabay

Artykuł redakcyjny