Kożuch w szambie – czym jest i jak go rozpuścić?

Kożuch w szambie - czym jest i jak go rozpuścić?

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie szamba, czyli zbiornika bez odpływu, może pojawić się problem kożucha, czyli warstwy gęstych nieczystości na powierzchni. Dlaczego kożuch w szambie powstaje? Jak pozbyć się problemu na dobre? Oto garść informacji na temat radzenia sobie z tym kłopotliwym zjawiskiem!

Z czego powstaje kożuch w szambie?

Każde gospodarstwo domowe, w którym jest zainstalowane szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, prędzej czy później będzie zapewne musiało zmierzyć się z problemem powstającego kożucha. Kożuch tłuszczowy, jak można się już domyślić, powstaje przede wszystkim z wylewanych do systemu kanalizacyjnego olejów i tłuszczów kuchennych, choć nie tylko. Wszelkie odpadki biologiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie będą prędzej czy później tworzyć w szambie powierzchniową warstwę, która uniemożliwi napływ powietrza do jego głębszych warstw.

Efektem jest namnażanie się szkodliwych bakterii i spowolnienie prawidłowego rozkładu nieczystości. a ostatecznie – puchnięcie ścieków i nieprzyjemny zapach. Jeśli zaś chodzi o kożuch w przydomowej oczyszczalni ścieków, w zależności od jej budowy może utrudnić lub całkowicie uniemożliwić przepływ ścieków, tym samym paraliżując jej działanie.

W jakich rodzajach szamba powstaje kożuch?

Jak już wspomniano, powstawanie kożucha wiąże się przede wszystkim z typem nieczystości dostających się do systemu kanalizacyjnego. W związku z tym wpływ rodzaju szamba na jego pojawianie się nie będzie aż tak duży. Co prawda zarówno szambo betonowe lub z tworzyw sztucznych będzie narażone na powstanie kożucha w podobnym stopniu, lecz może być nieco trudniejsze pozbycie się go w tym drugim rodzaju, gdyż niektóre środki rozpuszczające kożuch mogą wpływać niszcząco na ściany zbiornika.

Jeśli chodzi o liczbę komór, to jednokomorowe szamba będą zawsze do pewnego stopnia podatne na wystąpienie kożucha. W dwukomorowych szambach jedna komora jest odpowiedzialna za zbieranie ścieków stałych, co zapewne obniży częstotliwość występowania problemu.

Jak zlikwidować kożuch w szambie?

Zakładając, że problem już wystąpił, pojawia się pytanie – jak zlikwidować kożuch w szambie na dobre? Odpowiedź nie jest oczywista, do wyboru są metody mechaniczne i chemiczne. Ta pierwsza metoda w może być dość czasochłonna i wymaga dokładnego zebrania nieczystości z powierzchni, ponieważ nawet niewielkie złogi tłuszczowe będą miejscem kumulowania się nowej warstwy kożucha.

Jeśli zaś chodzi o kożuch w oczyszczalni biologicznej, to ze względu na jego wielokomorową budowę, mechaniczne oczyszczanie jest jeszcze bardziej utrudnione. Zdecydowanie łatwiej postawić na skuteczne środki chemiczne i biologiczne, takie jak bakterie do oczyszczalni, których regularne stosowanie nie tylko pozwoli usunąć istniejący kożuch, ale też spowolni narastanie kolejnych.

Jednak czym rozpuścić kożuch w szambie? Tutaj regularne stosowanie środków chemicznych również jest polecane w większym stopniu niż metoda mechaniczna. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu i wysiłku, gdyż wymaga jedynie umieszczenia poprzez dowolny odpływ niewielkiej ilości środka w systemie kanalizacji. Czynność wystarczy wykonywać około raz na tydzień, ponieważ preparaty chemiczne są zwykle bardzo skoncentrowane. Dobrej jakości środki nie będą też niszczyć rur ani zbiornika, lecz pomagać w rozpuszczaniu tłuszczy, likwidacji szkodliwych mikroorganizmów, a ostatecznie zniwelowania nieprzyjemnego zapachu.

Czy da się zapobiec powstawaniu kożucha?

Kożuch w oczyszczalni i szambie jest problemem, z którym często bardzo trudno się uporać, jednak da się efektywnie zapobiec jego powstawaniu. Przede wszystkim, można ograniczyć pozbywanie się tłuszczy kuchennych do odpływów, gdyż to one w dużym stopniu tworzą kożuch. Jednak lepiej stosować profilaktykę z pomocą środków o dużej zawartości bakterii wspomagających naturalne procesy zachodzące w szambie. Ich koszt jest niewielki i wystarczają na bardzo długo. Ważna zwłaszcza w kwestii przydomowych oczyszczalni jest także sama ich budowa, która może ułatwiać lub utrudniać tworzenie się kożucha. Jeśli planujesz budowę sprawnie działającej oczyszczalni, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu xymen.pl