Kostka brukowa – jak to się robi

polbruk

Rozpoczynając prace nad wykończeniem obszaru wokół domu, stajemy przed dylematem – jaki rodzaj nawierzchni wybrać?

Czy ma to być kostka betonowa, a może lepiej zdecydować się na płyty chodnikowe? Oferty najlepszych producentów, takich jak polska firma Polbruk, są szerokie. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj nawierzchni.

Kostki brukowe a płyty chodnikowe

Płyty chodnikowe mogą kojarzyć się głównie z przestrzenią miejską. Często jednak są wykorzystywane również w gospodarstwach domowych. Są większe niż klasyczna kostka betonowa, ale dzięki mnogości kolorów mogą stanowić ciekawą propozycję dla osób poszukujących nowych rozwiązań. Producenci oferują płyty chodnikowe o różnych fakturach, np. płukanej lub surowej (dostępne w ofercie firmy Polbruk). Odpowiednio dobrane obrzeża chodnikowe, czy trawnikowe będą stanowić subtelny element wykończenia chodnika.

Do wykańczania powierzchni wokół domu i w ogrodzie najczęściej stosuje się betonową kostkę brukową. W ofercie najlepszych producentów, dostępnych jest wiele rodzajów kostek o przeróżnych wymiarach, kształtach i kolorach. Wybór odpowiedniej kostki brukowej i dopasowanego do niej obrzeża może stanowić wyzwanie. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą dostosować produkty do naszych preferencji.

Jak wybrać kostkę brukową

Trzy główne aspekty, które należy rozważyć, wybierając kostkę betonową.

  • Po pierwsze, grubość. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy znać przeznaczenie nawierzchni. Do wykonania ogrodowych ścieżek wybiera się zwykle kostki o grubości 4-6 cm. Podjazdy i ciągi przeznaczone dla samochodów wymagają użycia kostek o grubości 6-8 cm.
  • Po drugie, wielkość. Zanim zdecydujemy się na odpowiedni rozmiar kostki, musimy zastanowić się, jak duży obszar będzie nią wyłożony. Niewielkie i wąskie elementy zazwyczaj wykładane są kostkami o małych rozmiarach. Istnieje prawdopodobieństwo, że kostka betonowa o dużych wymiarach, zastosowana np. na krętych ścieżkach ogrodowych, musiałaby być docinana. Duże kostki można zastosować np. na podjazdach lub tarasach.
  • Po trzecie, estetyka. Kostka betonowa powinna nie tylko spełniać funkcje praktyczne, ale też cieszyć oko i pasować do pozostałych elementów otoczenia domu. Musimy więc zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać – rodzaj nawierzchni powinien być dopasowany do stylu domu i całej przestrzeni wokół niego. Pamiętajmy, że do kostki musimy dobrać również odpowiednie obrzeża. Często decyzje te są trudne i wymagają konsultacji z fachowcami w dziedzinie projektowania przestrzeni. Porady w zakresie aranżacji możemy uzyskać np. u specjalistów z firmy Polbruk.

Wybór odpowiedniej nawierzchni jest istotną decyzją, dlatego należy przeanalizować dokładnie wszystkie wymienione wyżej elementy. Wybór trwałej i estetycznej kostki brukowej będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata, dlatego warto korzystać z usług najbardziej zaufanych producentów.