Pawilon ogrodowy – jaki wybrać?

Pawilon ogrodowy
Pawilon ogrodowy – jaki wybrać?, fot. pixabay

Pawilon ogrodowy ochroni nas przed deszczem i palącym słońcem, pozwoli cieszyć się ogrodem przez cały dzień. Sezon ogrodowy w pełni i ogrody rozkwitają. Ich właściciele dbają nie tylko o kwiaty, krzewy, drzewa, które zasadzą w ogrodzie, ale i o dodatkową infrastrukturę. W końcu, jeśli bardzo się napracujemy, warto usiąść w ogrodzie i przyjemnie spędzić czas, a jednocześnie być chronionym przed ewentualnym palącym słońcem lub deszczem.

Coraz częściej, w ogrodach i na działkach, pojawiają się pawilony ogrodowe. Nie jest to bynajmniej nowy element ogrodu. Pawilony ogrodowe były znane w kulturze Dalekiego Wschodu, szczególnie w Chinach i Japonii. Nieodłączne elementy ogrodowej architektury miały zapewniać spokój i ochronę przed palącym słońcem. Ich zasadnicza konstrukcja była drewniana, a okrywające ją materiały kosztowne i bogato zdobione. Współczesny pawilon ogrodowy jest podobny  do altany, z tą różnicą, że jest bardziej sezonowy. Pawilon ogrodowy ma z reguły dach nieprzemakalny, ale taki, który można demontować. O ile altana jest konstrukcją stojącą w ogrodzie przez cały rok, to już pawilon ogrodowy trzeba demontować. Wiele osób docenia zalety tego rozwiązania i coraz częściej korzysta z pawilonu ogrodowego.

Rodzaje pawilonów ogrodowych

Pawilony ogrodowe dzielimy na otwarte, półotwarte i zamknięte. Pawilony otwarte są najtańszym i najpowszechniejszym rozwiązaniem. Chronią przed słońcem, ale jednocześnie zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Bardziej praktycznym rozwiązaniem są pawilony półotwarte, posiadające zazwyczaj dwie ściany. Dzięki temu chronią, ale zapewniają też komfort intymności. Niektórzy wybierają pawilony zamknięte, które posiadają wszystkie cztery ściany. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy czas spędzić na świeżym powietrzu, ale panują niezbyt korzystne warunki atmosferyczne. Nie sprawdzą jednak przy pięknej słonecznej pogodzie. Wtedy chcemy się nacieszyć naturą, a nie zamknąć w ciasnej przestrzeni. Optymalnym rozwiązaniem jest pawilon ogrodowy, w którym można instalować lub demontować ściany, w zależności od pogody i indywidualnych potrzeb.

Dlaczego wybrać pawilon ogrodowy?

No właśnie. Przecież jest tyle obiektów małej architektury ogrodowej, które pełnią funkcję zbliżoną do pawilonu ogrodowego, np. altana. Otóż, są to zazwyczaj konstrukcję stałe, budowane w określonych miejscach i nie można ich przenosić. Tak naprawdę w sezonie zimowy stoją i niszczeją, a my nie mamy z nich większego pożytku. Co roku muszą być odnawiane i przygotowywane do sezonu wiosenno-letniego. Tymczasem, w przypadku pawilonów ogrodowych, całą konstrukcję można łatwo przestawić i w razie potrzeby zdemontować. Pawilon jest lekki, bardziej przystający do ogrodów w stylu romantycznym. Zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, a jednocześnie ochronę przed słońcem i deszczem. W sezonie zimowym bezpiecznie przebywają w zamkniętym i suchym pomieszczeniu, by wiosną wrócić do ogrodu.

Pawilon ogrodowy – konstrukcja

Pawilony ogrodowe są konstrukcjami dość lekkimi. Najczęściej wykonywane z tworzyw sztucznych o bardzo dobrych parametrach. Są też pawilony o konstrukcji metalowej lub  drewnianej. Na zasadniczy szkielet nakładany jest odpowiednio impregnowany materiał. Dach, aby spełniał swoje funkcje, powinien być wykonany z nieprzepuszczalnego materiału. Te najdroższe są wykonywane np. ze świerku skandynawskiego. Ściany – to już element dowolny. Może to być poliester, polietylen, bawełna, płótno (oczywiście impregnowane). Zdarzają się też ściany boczne wykonane z jedwabiu. Jest to jednak propozycja bardzo ekskluzywna i nie nadająca się do wszystkich ogrodów. Pawilon ogrodowy można kupić jako gotową konstrukcję w większości marketów i sklepów budowlanych. Najczęściej nie mają one podłogi, którą inwestor musi zakupić lub wykonać samodzielnie. Pawilon można też wykonać na zamówienie. Wtedy jego wielkość, materiał z jakiego będzie wykonany i sama podłoga będą dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Jaka cena?

Najprostszy pawilon ogrodowy można kupić już za 200-300 złotych. Zdarzają się też okazjonalne wyprzedaże, kiedy cena będzie jeszcze niższa. Trzeba się jednak liczyć, z tym, że jakość i trwałość produktu nie będą najwyższe. Modele większe i wykonane z lepszych materiałów można kupić w marketach za około 1000 zł. Oczywiście są też konstrukcje droższe, których cena zaczyna się od około 3-5 tys., a kończy na 15-20. Wszystko zależy od wielkości pawilonu i materiałów z jakich jest wykonany. Pawilon ogrodowy jest kontrpropozycją w stosunku do altany. Co wybierzemy? Każdy inwestor sam decyduje, jaki element małej architektury postawi w ogrodzie lub na działce.

artykuł sponsorowany