Czym jest inwerter i jakie są jego rodzaje?

inwerter
Do czego służy inwerter? Bardzo często instalacja fotowoltaiczna utożsamiana jest z samymi panelami.

Do czego służy inwerter? Bardzo często instalacja fotowoltaiczna utożsamiana jest z samymi panelami. W końcu to one są najbardziej rozpoznawalne i odpowiadają za możliwość zebrania energii słonecznej. W praktyce funkcjonowanie układu byłoby niemożliwe właśnie bez inwertera. Jak działa to urządzenie? Jakie są jego odmiany?

Czym wyróżnia się inwerter Solax? Jakie znaczenie mają w fotowoltaice takie urządzenia? Okazuje się, że przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie może bez niego funkcjonować. To dzięki niemu możliwe jest przekształcanie energii powstającej w modułach. Jakie są rodzaje inwerterów? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Inwerter, czyli co?

Czym właściwie jest inwerter oferowany w hurtowniach fotowoltaicznych takich, jak choćby PVEX? Inaczej takie urządzenie jest nazywane falownikiem. Jego działanie sprowadza się do przekształcania prądu stałego powstającego dzięki panelom (PV) na prąd zmienny, czyli energię elektryczną.

Inwerter jest więc urządzeniem przekształcającym prąd stały w przemienny. Niestety, ale taka zmiana obarczona jest stratami. Powstają one np. wtedy, gdy falownik się nagrzewa. Dlatego bardzo ważna jest sprawność inwertera. Najczęściej wynosi ona do 97%. Kluczowe jest przy tym to, aby moc paneli została właściwie zestawiona z mocą falownika. W układzie najczęściej znajduje się jedno takie urządzenie, ale z uwagi na specyficzne potrzeby, choćby chęć rozbudowy instalacji w przyszłości, inwerterów może być więcej.

Rodzaje inwerterów

Jakie są rodzaje inwerterów dostępne na rynku? Najczęściej można spotkać trzy typy urządzeń. Będą to:

  • Inwertery wyspowe, czyli off-grid. W tym przypadku urządzenie jest pozbawione połączenia z siecią. Nie ma więc możliwości oddawania do niej nadmiaru energii. Posiada jednak zdolność do ładowania akumulatorów.  Dobrze dostosowuje napięcie do potrzeb występujących w danym miejscu. Bywa dlatego wybierany jako element instalacji przy domku letniskowym.
  • Inwertery sieciowe, czyli on-grid. Posiadają połączenie z siecią i możliwość oddawania nadwyżek gromadzonej energii. Mają zdolność dostosowywania napięcia do poziomu sieci. Ich wadą jest to, że nie pozwala na ładowanie akumulatorów.
  • Inwertery hybrydowe. W odpowiedni sposób łączą funkcje inwerterów wymienionych powyżej. Można dzięki nim wytwarzać prąd, ale także ładować akumulatory.

Falowniki można też rozróżniać ze względu na wielkość instalacji. Będą to mikroinwertery, inwertery stringowe (do instalacji o mocy do 30 kW) i duże inwertery (do farm fotowoltaicznych i dużych instalacji).

Gdzie kupić inwerter?

Gdzie kupić odpowiedni inwerter? Dobrym miejscem dla zakupu takiego urządzenia są hurtownie fotowoltaiczne takie, jak choćby doskonale zaopatrzona PVEX. Zaletą takiego miejsca jest duży wybór akcesoriów fotowoltaicznych różnych typów. Wbrew powszechnej opinii mogą tu robić zakupy także klienci detaliczni. Dodatkowo można liczyć na profesjonalne doradztwo i wiedzę osób pracujących w takim sklepie. To bardzo ważna kwestia, bo przecież nie każdy musi być ekspertem choćby od inwerterów.