Izolacja akustyczna – jak zadbać o komfort ciszy w domu?

Izolacja akustyczna
Izolacja akustyczna, fot.pexels

Płacz dzieci, stukanie obcasów, zbyt głośna muzyka, energiczne ubijanie mięsa tłuczkiem – te wszystkie odgłosy znamy z naszych mieszkań i bynajmniej nie dotyczą one naszych działań, ale dochodzą z lokali sąsiadów. Tak, nasze mieszkania nie są szczególnie chronione akustycznie. Bez problemu możemy się dowiedzieć, czy sąsiadka kłóci się z mężem i że na obiad u sąsiada z góry będą dzisiaj schabowe. Jednak takie problemy z akustyką dotyczą nie tylko budownictwa wielorodzinnego, ale i jednorodzinnego. Dom to miejsce odpoczynku, dlatego warto pomyśleć o właściwej izolacji akustycznej ścian, stropów, przegród i dachów.

Czym jest izolacja akustyczna?

Izolacja akustyczna ma za zadanie zredukować dźwięk, który przechodzi przez ściany, stropy, dach i staje się nieakceptowanym hałasem.

Zacznijmy od dachu

Mieszkania na wyższych piętrach, usytuowane pod dachem lub pokoje na piętrze w domach jednorodzinnych są bezpośrednio narażone na dźwięki dochodzące z zewnątrz. To może być nie tylko dźwięk gwaru ulicy, przelatujących samolotów, ale np. krople deszczu, grad. Jeśli nie ma dobrej izolacji, tego typu dźwięki są bardzo uciążliwe. Sypialnia, usytuowana na piętrze, zamiast być oazą ciszy i spokoju jest wyjątkowo kłopotliwym miejscem. W takiej sytuacji izolacja akustyczna powinna dotyczyć dachu i stropu. W przypadku domu jednorodzinnego, warto o tym pomyśleć już na etapie projektu. Zasadniczo, im cięższe pokrycie, tym lepsza izolacja akustyczna.

Izolacja akustyczna

Pod tym względem najlepsze są dachówki betonowe. Co ciekawe, całkiem przyzwoitą izolację akustyczną zapewnia pokrycie dachu drewnianymi gontami lub trzciną. Pod uszczelnianym dachem powinno się znaleźć sztywne podszycie. Dobrą izolację dają maty z wełny mineralnej, która doskonale pochłania dźwięki. Tworzy idealny duet z płytami gipsowymi lub blachą dachową. Im grubsza warstwa izolacyjna, tym lepiej. Może nawet dochodzić do 25 cm, ale to dobrze, bo jest układana w dwóch warstwach. Jeśli w dachu znajdą się okna, to warto wybrać te o wysokich parametrach, mających izolacyjność akustyczną na poziomie 38 dB.

Wyciszanie podłóg

Najgorsza izolacyjność występuje w przypadku stropów drewnianych, lepsze parametry mają  stropy gęstożebrowe ceramiczne, a najlepiej jest w przypadku stropów betonowych, żelbetonowych i prefabrykowanych. Jednak żadne z tych rozwiązań nie daje całkowitej izolacji akustycznej i należy zastosować rozwiązania dodatkowe. Wyciszenia stropu można dokonać w następujący sposób:

  • Podłoga pływająca – na podłożu umieszcza się materiał izolacyjnym, najczęściej wełnę mineralną bądź styropian. Następnie nakrywa się go folią polietylenową – im grubsza, tym lepiej. Ważne jest, by pamiętać o dylatacjach brzegowych, dzięki którym dźwięki nie przenoszą się z podłóg na ściany. Na koniec stosuje się okładzinę z drewna, płytek, paneli lub kładzie zwykłą wykładzinę dywanową.
  • Podłoga na lewarach – stosowana w przypadku niewielkiej nośności stropu.
  • Podłoga z suchym lastrykiem – stosowana, kiedy nie można przeprowadzić tzw. prac mokrych.
  • Sufity podwieszane – najlepiej sprawdzą się w przypadku domów dawniej budowanych. Doskonale ograniczają odgłosy głośnych rozmów, czy muzyki, gorzej -drgania materiałowe.

Nie zapomnijmy o ścianach

O wygłuszenie ścian można zadbać już na etapie wyboru projektu i budowy. Jeśli jednak mieszkamy w domu jednorodzinnym lub zaniedbano kwestię izolacji akustycznej w czasie budowy, sytuacja jest do uratowania. W ofercie handlowej są dostępne materiały izolacyjne, dzięki którym uda się uzyskać komfort akustyczny, Do takich materiałów należą tynki akustyczne. Najczęściej mają strukturę chropowatą o klasie pochłaniania dźwięku A – C lub gładkie, o klasie niższej C – D. Są dobrym rozwiązaniem, bo można je zastosować na dowolne powierzchnie, nawet te z krzywiznami. Kolejnym materiałem, który pochłania dźwięk (nawet do 95%), jest korek.

Jest dostępny w sklepach w formie tapet, płyt akustycznych, a nawet boazerii. Im grubsza warstwa korka, tym lepsza izolacja. Rozwiązaniem stosowanym w większych pomieszczeniach jest przedścianka z uszczelniającą wełną mineralną. Jest to rozwiązanie tradycyjne, ale przy jego zastosowaniu należy pamiętać, że zmniejsza powierzchnię mieszkania, co prawda niewiele, ale jednak. Do murowanej ściany montowany jest stelaż, który wypełnia się wełną mineralną. Całość zakrywana jest płytami kartonowo-gipsowymi i malowana. Koniecznie trzeba pamiętać, by płyty nie stykały się z podłogą i sufitem. W ten sposób bowiem przenoszony jest dźwięk. Szczeliny można zasłonić listwami.

Izolacja akustyczna zwiększa komfort mieszkania i wreszcie możemy odpocząć od hałasu w swoich czterech ścianach.

artykuł sponsorowany

Układanie kostki brukowej – jak się za to zabrać?