Dotacje na fotowoltaikę

Dotacje na fotowoltaikę

Obecnie coraz więcej osób decyduje się zainstalować panele słoneczne, bądź kolektory w swoich gospodarstwach domowych lub firmach. Nie tylko moda na życie w zgodzie z naturą ma wpływ na rosnącą popularność fotowoltaiki lecz także (a może przede wszystkim) perspektywa mniejszych kosztów energii oraz ciepła. Niestety taka inwestycja wymaga wyłożenia całkiem sporej sumy pieniędzy na start więc część ludzi rezygnuje z takiego rozwiązania. Na szczęście tutaj przychodzą z pomocą dotacje unijne, ministerialne oraz samorządowe, które pomagają znacznie obniżyć koszty wykonania tej ekologicznej instalacji.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna ?

Zadaniem takiej instalacji jest przetworzenie energii słonecznej na elektryczną, w związku z czym panele bądź kolektory słoneczne muszą znajdować się w najbardziej nasłonecznionej części dachu – najczęściej proponuje się stronę południową. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, żeby dachu nie zasłaniały drzewa czy inne budynki, które mogłyby zacieniać miejsce położenia paneli. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nazwy panele słoneczne i kolektory słoneczne choć często używane zamiennie, nie są tymi samymi urządzeniami, gdyż ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Panele słoneczne służą do wytwarzania prądu, a kolektory do podgrzewania wody, czyli zamieniają energię słoneczną w energię cieplną.

Mogłoby się wydawać, że w Polsce takie rozwiązanie nie będzie opłacalne, gdyż nie ma u nas zbyt wielu słonecznych dni, zwłaszcza zimą gdy niebo zazwyczaj jest przesłonięte grubą warstwą chmur. Okazuje się jednak, że to tylko pozory, a pytając jakąkolwiek osobę, która zainstalowała już fotowoltaikę okaże się, że koszty inwestycji zwracają się już po około 10 latach. W dodatku nadwyżki wyprodukowanego prądu można sprzedawać do sieci i jeszcze na tym zarabiać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zainstalowanie paneli fotowoltaicznych jest opłacalnym rozwiązaniem, można skorzystać z kalkulatora opłacalności fotowoltaiki dostępnego online.

Projekty oferujące dotacje na fotowoltaikę

Niestety tak głośny i popularny program Prosument został wygaszony z powodu braku środków. Z tego powodu dofinansowania w zakresie odnawialnych źródeł energii zostały przeniesione na barki instytucji regionalnych i należy ich szukać w swoim województwie, czy gminie. Niewykluczone jednak, że powstanie znowu jakiś ogólny, państwowy projekt, gdyż Polska musi zwiększyć udział energii odnawialnej z 11% do 15% do 2020 roku. Na razie jednak szukając dotacji na fotowoltaikę należy się kierować ku lokalnym organom władzy. W każdym województwie dofinansowanie wygląda nieco inaczej.

Województwo Śląskie

Istnieją różne programy, które uwzględniają dotacje na fotowoltaikę w gminie Myszków, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie oraz w Tychach. Warto wspomnieć, że często dofinansowanie obejmuje nie tylko urządzenia do przetwarzania energii słonecznej, ale także wykorzystujące inne odnawialne źródła energii.

Województwo Mazowieckie

Tutaj dofinansowanie może wynieść 40% kosztów całkowitych inwestycji, ale nie może być większe niż 15 tysięcy złotych w przypadku fotowoltaiki.

Województwo Kujawsko-Pomorskie

W Toruniu w latach 2018-2019 jest realizowany program ,,Słonecznik’’ przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, umożliwiający wzięcie pożyczki (w wysokości nawet 100% kosztów instalacji)z możliwym częściowym umorzeniem. Warto zapoznać się ze szczegółami tego projektu na stronach internetowych władz miasta Toruń.

Inne programy

Od 3 września do 31 października 2018r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie też przyjmował wnioski o wsparcie finansowe dotyczące odnawialnych źródeł energii przez Unię Europejską. Maksymalna wysokość dotacji będzie mogła osiągnąć 85% kosztów inwestycji. Warto zapoznać się ze szczegółami na stronie internetowej NFOŚiGW.