Pellet — paliwo przyszłości?

Pellet

Ogrzewanie domów stanowi jedno z kluczowych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się właściciele nieruchomości. Obecnie istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego paliwa, ale coraz więcej osób decyduje się na stosowanie pelletu. W niniejszym artykule przedstawimy kilka korzyści płynących z tego rozwiązania.

Paliwo przyszłości?

Paliwo w postaci pelletu jest stosowane w Europie od dziesięcioleci i zyskuje popularność w Polsce jako tania alternatywa dla oleju opałowego. Pellety produkowane są ze sprasowanych trocin. Mogą być mieszane z innymi paliwami odnawialnymi, takimi jak nasiona słonecznika lub kolby kukurydzy. Biopaliwa w postaci pelletu mogą być spalane w każdym rodzaju pieca lub paleniska, w którym wykorzystuje się drewno, w tym w piecach na pellet, kotłach, kominkach i zwykłych piecach. Są bardzo czystym paliwem, które może pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych nawet o 80 procent w porównaniu z paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel czy gaz ziemny. Piece na pellet są również bardziej wydajne niż tradycyjne piece na drewno, ponieważ spalają goręcej, wytwarzają mniej dymu i popiołu w porównaniu z bezpośrednim spalaniem kłód lub trocin.

Rodzaje paliwa pelletowego

Pellety drzewne — wykonane ze sprasowanych trocin, są one powszechnie stosowane w piecach i kotłach i mają wysoką gęstość energii (moc cieplna na jednostkę wagi). Są one również dostępne w większych rozmiarach do stosowania w kotłach na skalę przemysłową.

Pellety z wiórów drzewnych — wykonane z pokruszonych wiórów drzewnych (mniejszych niż 1 mm), są stosowane głównie w małych urządzeniach, takich jak palniki na polana. Mają mniejszą gęstość energetyczną niż pellety drzewne, ale kosztują mniej w przeliczeniu na jednostkę wagi ze względu na mniejszą gęstość.

Produkcja

Pellet produkowany jest z odpadów drzewnych i trocin. Surowce są sortowane i mielone na drobny proszek. Następnie miesza się go z wodą w celu związania i wytworzenia pelletu. Pellety są wykonane z materiałów palnych i dlatego spalają się bardzo wydajnie, co może być korzystne pod względem kosztów ogrzewania. Nie wszystkie rodzaje paliwa w postaci pelletu są jednak takie same; dostępne są różne gatunki w zależności od jakości surowców użytych do ich produkcji.

Produkcja pelletów jest stosunkowo nowym procesem, który jest rozwijany dopiero od lat 80-tych. Po raz pierwszy wprowadzono go jako alternatywne paliwo do kominków i otwartych palenisk, ale od tego czasu zyskał popularność jako ekologiczny system grzewczy dla domów, firm i budynków przemysłowych ze względu na jego wydajność i niższą emisję niż w przypadku innych form paliwa, takich jak węgiel czy wióry drzewne.

Pellet to zasób odnawialnym

Jest surowcem odnawialnym, ponieważ produkuje się go z odpadów drzewnych lub trocin. Może być używany do ogrzewania domów i firm, a w ostatnich latach stał się popularnym paliwem do użytku domowego. Pellety nie wytwarza żadnego popiołu ani dymu podczas spalania, więc jego spalanie jest bardzo czyste. Wytwarza również mniej dwutlenku węgla niż węgiel czy olej.

Korzyści z ogrzewania pelletami

  • Produkowany z trocin i innych wiórów drzewnych, które zostały sprasowane i podgrzane, aby stworzyć gęsty pellet, który spala się czysto, nie tworząc popiołu ani dymu.
  • Pellety są niezwykle wydajne, ponieważ wytwarzają więcej ciepła na jednostkę niż polana drewna lub węgiel, więc mniej trzeba spalić, aby ogrzać dom. Oznacza to niższe rachunki za paliwo i mniej zanieczyszczeń.
  • Może być stosowany w piecach opalanych drewnem, piecach wielopaliwowych i kotłach bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń — wystarczy otworzyć drzwiczki i wrzucić go do środka.
  • Jest idealny do stosowania w kotłach na pellety, ponieważ wytwarzają one wyższe temperatury niż kotły na paliwa stałe, takie jak węgiel, co sprawia, że są idealne do ogrzewania większych powierzchni, takich jak biura, magazyny lub duże domy.
  • Pellet spala się w niskich temperaturach w porównaniu z węglem — około 750°C w porównaniu z 1000°C – co oznacza, że są znacznie bezpieczniejsze niż węgiel, jeśli w pomieszczeniu, w którym są używane, wybuchnie pożar.
  • Są łatwe do przechowywania i transportu. Drewno opałowe musi być pocięte na małe kawałki, zanim będzie można je przenieść do środka, ale pellet może być przechowywany w skompresowanej formie, aż będzie gotowy do użycia — wystarczy otworzyć pokrywę pieca na pellet lub kominka i wsypać je do komory spalania!

Dlaczego warto wybrać pellet?

Węgiel jest jednym z najbardziej popularnych paliw stałych na świecie. Jego wartość kaloryczna waha się w zależności od jakości, ale wynosi średnio około 29 MJ/kg. Pellet natomiast jest produktem drzewnym, jego wartość kaloryczna wynosi około 4,7 – 5,3 MJ/kg.

Wniosek jest taki, że węgiel jest bardziej wydajnym paliwem w porównaniu z pelletem. Jednakże, pellet jest uważany za bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska paliwo, ponieważ jest produkowany z odpadów drzewnych i emituje mniej szkodliwych związków niż węgiel.

Rośnie liczba osób, które zauważają, że ogrzewanie pelletem może być świetną opcją grzewczą. Jest to czysty i wydajny sposób ogrzewania domu, a przede wszystkim ekonomiczny. Przed wymianą systemu grzewczego należy porozmawiać ze specjalistą, by modernizacja instalacji pozwoliła na pozyskanie ciepła przy zachowaniu możliwie najniższych kosztów.