Gdańsk, Katowice, Lublin, Szczecin: uprawnienia gazowe to gwarancja znalezienia pracy w tych miastach

uprawnienia gazowe

Bardzo niska stopa bezrobocia w kraju nie oznacza, że sytuacja na rynku zatrudnienia jest idealna. Wciąż mnóstwo osób jest niezadowolonych z warunków pracy, przede wszystkim poziomu wynagrodzenia. Najlepszym sposobem na wyjście z niekomfortowego położenia jest podniesienie swoich kwalifikacji, co nierzadko wiąże się z całkowitym przebranżowieniem. Na taki krok decyduje się coraz więcej mieszkańców Gdańska, Katowic, Lublina i Szczecina, bo akurat w tych miastach obserwujemy lawinowy wzrost zainteresowania możliwością zdobycia uprawnień gazowych. Na czym to polega? Jak uzyskać takie uprawnienia? Dlaczego warto się o to postarać? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym są uprawnienia gazowe?

Pisząc w dużym skrócie: uprawnienia gazowe (czyli w grupie G3) to potwierdzenie kwalifikacji zawodowych do wykonywania najróżniejszych prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Każdy fachowiec, który chce wykonywać wymienione prace i robić to w sposób legalny, a więc także móc wystawiać stosowne dokumenty, musi posiadać uprawnienia gazowe. Jest to wymóg obligatoryjny, którego skrupulatnie pilnują chociażby przedsiębiorstwa hydrauliczne czy gazownie rekrutujące nowych pracowników.

Warto wiedzieć

Brak uprawnień gazowych stanowi dziś dużą przeszkodę w rozwijaniu kariery zawodowej w wymienionych przedsiębiorstwach i generalnie w branży gazowej. Stąd bardzo wyraźny wzrost zainteresowania zdobyciem takich kwalifikacji.

Uzyskanie uprawnień w grupie G3 z miejsca poprawia sytuację pracownika na rynku i staje się mocną kartą przetargową w staraniach o awans czy o zatrudnienie w firmie oferującej atrakcyjniejsze warunki. Trudno sobie wyobrazić lepszą inwestycję dla osób, które wiążą swoją przyszłość z branżą gazową.

Jak zdobyć uprawnienia gazowe?

Jest to możliwe wyłącznie poprzez odbycie specjalnego szkolenia SEP w grupie G3, które przygotowuje do zdania egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną. Po kolei.

Pierwszym krokiem do uzyskania uprawnień gazowych jest znalezienie odpowiedniego szkolenia. Tutaj wybór jest ogromny: w takich miastach, jak Gdańsk, Katowice, Lublin czy Szczecin praktycznie w każdym miesiącu organizowane są kursy SEP na uprawnienia gazowe. Warto jednak uważać: nie każde szkolenie gwarantuje taki sam poziom.

Aby zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu państwowego, należy zainwestować w dobry kurs SEP, czyli taki, który polecają inni uczestnicy. Zalecamy także sprawdzić, jakie są wyniki zdawalności w grupie kursantów. To pozwoli ocenić, czy upatrzony kurs będzie odpowiednim wyborem.

Dobrym tropem dla osób szukających jakościowego szkolenia SEP na uprawnienia gazowe mogą być wybory pracodawców. Komu jak komu, ale przedsiębiorcom szczególnie zależy na tym, aby zatrudniać wykwalifikowanych pracowników, a przede wszystkim nie musieć kilkakrotnie wysyłać ich na ten sam kurs. Firma chce, aby pracownik zdał egzamin za pierwszym podejściem, dlatego zawsze stawia na szkolenie gwarantujące odpowiedni poziom merytoryczny.

W Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Szczecinie od wielu lat szczególnym zaufaniem pracodawców cieszą się kursy na uprawnienia gazowe organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Główne atuty tej oferty to: bardzo krótki czas trwania szkolenia (4 godziny, maksymalne skondensowanie wiedzy), możliwość zdobycia kompletu uprawnień (również w innych grupach) w ramach jednego kursu, bardzo wysokie wyniki zdawalności, zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę oraz atrakcyjne ceny kursów SEP.

Szkolenie ukończone: co teraz?

Naturalnym zwieńczeniem szkolenia SEP w grupie uprawnień gazowych jest oczywiście egzamin państwowy. Przeprowadza go Komisja Kwalifikacyjna, która sprawdza poziom wiedzy i umiejętności kandydata. Celem jest upewnienie się, że dana osoba ma wszelkie kwalifikacyjne, aby wykonywać odpowiedzialny zawód gazownika.

Jedynym skutecznym sposobem na to, aby zdać egzamin SEP na uprawnienia gazowe za pierwszym razem jest zapisanie się na dobry kurs i uważne słuchanie szkoleniowców. Praktyka pokazuje, że egzamin państwowy nie tylko weryfikuje wiedzę kandydata, ale także jakość szkolenia, jakie ukończył. To kolejny argument przemawiający za tym, by szukając kursu na uprawnienia gazowe w Lublinie, Gdańsku, Katowicach, czy Szczecinie postawić na ten, którego uczestnicy nie mają większych problemów z uzyskaniem kwalifikacji.

Jeśli egzamin zakończy się sukcesem, kandydat oficjalnie uzyskuje uprawnienia gazowe i tym samym może legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń oraz instalacji i sieci gazowych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że kwalifikacje zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu). To otwiera więc drogę do znalezienia bardzo dobrze płatnej pracy za granicą, co z pewnością zainteresuje osoby planujące emigrację zarobkową.