Wysokość wanny – czy to ma znaczenie?

Wysokość wanny

Urządzając lub remontując łazienkę powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników. Oczywiście wiele zależy od samej wielkości łazienki.

W dawnym budownictwie mamy do czynienia z niewielkimi łazienkami, w których każdy szczegół musi być starannie przemyślany, a każdy centymetr powierzchni wykorzystany. W nowych budynkach powierzchnia łazienkowa jest już większa, natomiast w domach jednorodzinnych o wszystkim decyduje sam inwestor. Bez względu jednak na to, jaka jest łazienka, musimy pomyśleć o wyposażeniu jej w wannę. Co prawda niektórzy rezygnują z jej posiadania na rzecz prysznica, ale jednak wanna to wciąż element wyposażenie większości łazienek. Okazuje się, że przy jej wyborze powinniśmy się skupić nie tylko na wyglądzie, głębokości i szerokości, ale też na tym, jaka powinna być wysokość wanny.

Wysokość wanny – dlaczego to jest ważne?

Prawidłowa wysokość po prostu ułatwia korzystanie z niej. Długie relaksacyjne kąpiele, szybki prysznic, kąpanie dzieci, korzystanie z wanny przez osoby starsze lub niepełnosprawne, samo jej mycie – w tych sytuacjach okazuje się, że wysokość wanny jest ważna. Nie ukrywajmy też, że odpowiednio dobrane proporcje wanny polepszają funkcjonalność łazienki, korygują pewne niedoskonałości, a także optycznie ją powiększają. To wszystko powoduje, że trzeba wybrać odpowiednią wysokość.

Prawidłowa wysokość wanny – czyli jaka?

Uważa się, że optymalne warunki kąpieli zapewni wanna o wysokości 60 cm mierzona od podłogi do krawędzi. Tę wartość producenci przyjmują już na etapie projektowania i produkcji. Dotyczy to standardowych wanien. Taka wysokość jest odpowiednia dla większości zainteresowanych. Powtórzmy – dla większości, ale nie oznacza to, że dla wszystkich. Jeśli wanna jest przeznaczona dla osoby starszej lub mającej problemy z poruszaniem się, wtedy wannę trzeba umieścić niżej – na wysokości około 50 cm od podłogi. Można takie wanny kupić, a ich misa ma około 40 cm głębokości. W przypadku wanien niższych może być problem z montażem syfonu. W sklepach można też kupić specjalne wanny dla osób niepełnosprawnych, z odpowiednimi poręczami i siedziskiem. Wysokość wanny tego typu to około 40 cm. Bez problemu kupimy też wanny dla osób wysokich. Taką wannę można osadzić na 70, a nawet 80 cm wysokości od podłogi. Dla polepszenia komfortu kąpieli warto wtedy kupić taką o głębszej misie.

Jakie parametry wpływają na wysokość wanny?

Na wysokość wanny wpływa przede wszystkim głębokość misy. Głębokość to pomiar wykonywany od najniższego punktu wanny do szczytu wysokości. Przeciętna głębokość misy to 38-47 cm. Jeśli montujemy wannę, to do głębokości misy powinno się dodać ok. 15 cm na montaż syfonu. Do łazienek najczęściej kupuje się wannę do zabudowy. Taka wanna posiada nóżki regulowane, których wysokość można obniżać lub podwyższać. Zakres regulacji zawiera się między 10 a 20 cm. Jeśli natomiast decydujemy się na wannę wolnostojącą, wysokość nóżek jest stała. Najczęściej to około 14 cm. W przypadku wysokości nie ma natomiast znaczenia czy wanna jest standardowa, czy może narożna. Ważna są za to wymiary i waga wanny. Innej wysokości wymagają wanny wykonane z lekkich materiałów, innej – żeliwne.

Wysokość wanny – rozwiązania niestandardowe

Dawno, na szczęście minęły czasy, kiedy cieszyło samo posiadanie wanny. Nikt nie zastanawiał się nad jej wielkością, wyglądem, materiałami, z jakich została wykonana. Dzisiejsi klienci są zdecydowanie bardziej wymagający, bo i rynek oferuje nam nieskończenie wiele możliwości, także jeśli chodzi o wanny. W dużych łazienkach, a właściwie pokojach kąpielowych, wannę można umieścić na podwyższeniu, do którego prowadzą schodki. Wtedy misę wanny można wbudować w podwyższenie, co zdecydowanie obniży standardową wysokość wanny. Jest to rozwiązanie oryginalne, ale trochę niebezpieczne, bo stąpanie po mokrych schodach wiąże się z możliwością poślizgnięcia. Inny pomysł, to wbudowanie wanny w podłogę. Jest to rozwiązanie ciekawe i zapewniające pełny komfort, zwłaszcza, jeśli klient wybierze wannę z jacuzzi. Jednak ten pomysł musi być konsultowany z architektem już na etapie projektu domu, bo wymaga odpowiedniej konstrukcji fundamentów. Tego typu rozwiązanie nie może być zastosowane na piętrze.

Wysokość wanny wydaje się kwestią z pozoru mało istotną. Jeśli jednak zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie (wieloletniego dodajmy) użytkowania, warto tej sprawie poświecić trochę czasu.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Grafika: Alexas_Foto, pixabay