Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego?

kalkulator kredytu hipotecznego

Przymierzasz się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny? Chcesz oszacować, w jakiej wysokości będziesz musiał płacić raty? A może chcesz zobaczyć, jak będzie zmieniała się wielkość raty, w zależności od liczby rat i kwoty kredytu? Możesz to zrobić za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego. Jak działa to narzędzie i jak z niego korzystać?

Kredyt hipoteczny – czym jest i na co możesz go przeznaczyć?

Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu, który można przeznaczyć na sfinansowanie nieruchomości. Zwykle jest udzielany na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat (w przypadku PKO Banku Polskiego to maksymalnie aż 35 lat!). Jego nazwa wzięła się stąd, że zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka. Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny? Najczęstszym powodem ubiegania się o ten rodzaj kredytu jest chęć zakupu mieszkania, czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego lub budowa domu. Uzyskane w ten sposób środki można również przeznaczyć na remont nieruchomości, zakup garażu, działki budowlanej lub działki rekreacyjnej. Kredyt hipoteczny to dla wielu osób sposób na nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy prawa do domu rodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Kalkulator kredytu hipotecznego – jakie informacje musisz przygotować?

Kalkulator kredytu hipotecznego to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala oszacować ratę kredytu, w zależności od kwoty kredytu i liczby rat. Wybierając kredyt hipoteczny w PKO Banku Polskim, z narzędzia można skorzystać na stronie internetowej banku. Wystarczy, z dostępnych opcji, wskazać:

  • rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne),
  • wysokość wkładu własnego (minimum 10%).

Jeśli klient zdecyduje się na zakup dodatkowych produktów od banku powinien zaznaczyć odpowiednią opcję.

Po wpisaniu podanych wyżej informacji, można wskazać oczekiwaną kwotę kredytu i dopasować do niej liczbę rat, a tym samym zobaczyć, ile wyniesie rata kredytu, w zależności od jego kwoty i okresu kredytowania.

Wyliczenia z kalkulatora kredytu hipotecznego – jak je traktować?

Należy zaznaczyć, że wyliczenia, które można uzyskać za pośrednictwem kalkulatora kredytu hipotecznego, mają jedynie charakter orientacyjny i służą wyłącznie celom poglądowym.. Banki podkreślają, że otrzymanych danych nie należy traktować w charakterze oferty, usługi doradztwa czy zachęty do zawarcia umowy kredytu. Wiążące warunki będą zawarte w formularzu informacyjnym, który klient otrzymuje od banku przed zawarciem umowy. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że otrzymane wyliczenia będą miały charakter przykładowy. Szczegółowe informacje na temat kosztów kredytu i wysokości rat, będzie można otrzymać dopiero wtedy, gdy bank oceni zdolność kredytową klienta.