Impregnat do cegły – czy warto?

impregnaty do ceły

Cegła jest często wykorzystywanym materiałem budowlanym zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz budynku. Oczywiście zależy nam, by była trwała i jak najdłużej wyglądała estetycznie. I właśnie w celu podniesienia jej jakości, stosuje się różnorodne impregnaty. Impregnacja polega na naniesieniu właściwego środka zabezpieczającego na cegłę, w celu stworzenia odpowiedniej warstwy ochronnej. Nie wszystkie cegły trzeba impregnować. Niektórzy producenci cegły klinkierowej informują, że ich produkt jest już odpowiednio zabezpieczony – taką informację przeczytamy na opakowaniu produktu. Z reguły nie impregnuje się też cegły w sypialni, chyba, że używa się produktu ekologicznego.

Cegłę impregnujemy, bo chcemy zmniejszyć jej podatność na zabrudzenia, nasiąkliwość i wydłużyć trwałość. Cegły do wykończenia wewnętrznego wykorzystywane są zazwyczaj w sypialni, jadali i kuchni. Sypialnia jest pomieszczeniem używanym praktyczne tylko wieczorem, więc nie ma konieczności impregnowania cegieł użytych np. do dekoracji. Niemniej w kuchni, jeśli ściana miedzy szafkami lub wyspa kuchenna są zbudowane lub wykończone cegłą, często narażone bywają na zabrudzenia olejem, wodą, żywnością. Podobnie jest np. ze ścianą ceglaną w jadalni. W takich sytuacjach impregnowanie wydaje się zasadne. W przypadku cegły zewnętrznej, niebezpieczna jest nie tylko wilgoć, ale i działanie promieni słonecznych, powodujące nieestetyczne wykwity. Jeszcze groźniejsze są nagłe skoki temperatury, które mogą powodować pękanie struktury cegły. Problemy przysparzają też ceglane ogrodzenia, parapety, murowany grill, czy wędzarnia. Lepiej, jeśli zostaną zabezpieczone odpowiednim impregnatem.

Jakie efekty przynosi impregnowanie cegieł?

Przygotowując się do impregnowania cegieł, zawsze trzeba sprawdzić, jakie efekty przyniesie nałożenie środka. Koniecznie trzeba zacząć od przeczytanie informacji na etykiecie. Impregnaty są różne i różne przynoszą efekty. Te najpoważniejsze są wymieniane właśnie na etykietach. Kolejnym etapem jest nałożenie niewielkiej ilości impregnatu na cegłę (najlepiej w mało widocznym miejscu) i poczekanie na rezultaty. Zasadniczo impregnaty nie zmieniają faktury cegły ani jej wyglądu. Niektóre z nich dają efekt tzw. „mokrej cegły” lub wydobywają kolor. Nie wszystkim może na takim efekcie zależeć, bo np. wolą tzw. szlachetną patynę. Są też impregnaty, które powodują lekkie nabłyszczenie, a cegła wygląda jak polakierowana. Można też zdecydować się na efekt zmatowienie materiału.

Jaki rodzaj impregnatu do cegły?

Zasadniczo impregnaty dzielimy na uniwersalne i wyspecjalizowane. Te pierwsze są przeznaczone do zabezpieczenia różnych materiałów: cegły, klinkieru, ale i betonu, kamienia naturalnego. Ich podstawowym zadaniem jest utworzenie powłoki zabezpieczającej przed wodą i szkodliwym działaniem promieniowania UV. Drugi typ impregnatów to produkty do konkretnego materiału – oddzielne dla tradycyjnej cegły, klinkieru, betonu. Najlepiej je kupić wraz z wybranym materiałem u producenta. Wybierając preparat do cegieł w kuchni, dobrze jest wybrać taki, który zabezpiecza je przed tłustymi plamami. Zaawansowane chemicznie są impregnaty wybierane do cegieł zewnętrznych, wyróżniające się tzw. efektem lotosu, czyli samooczyszczeniem powierzchni. Impregnaty do cegły mogą być na bazie rozpuszczalnika i wody. Te pierwsze mają intensywniejszą woń, ale są skuteczniejsze, bo mocniej wnikają w głąb materiału. Impregnaty wodne są uważane za ekologiczne, ale ich skuteczność jest oceniana na 5-6 lat. Potem mogą być z zewnętrznych cegieł wypłukiwane i zabieg impregnacji trzeba będzie powtórzyć.

Impregnacja starej cegły

Wiele osób ceni sobie stare cegły i wykorzystuje je w nowoczesnym budownictwie jako element ozdobny w dekoracji wnętrz. O taką starą cegłę trzeba jednak zadbać, by rzeczywiście cieszyła oko. Impregnacja jest więc konieczna. Przedtem jednak cegła musi być starannie oczyszczona i odtłuszczona. W przypadku cegieł starych, pochodzących z rozbiórki, należy szczególnie starannie dobrać impregnat. Ma zabezpieczać cegłę, by nie chłonęła wilgoci, ale nie może zupełnie odizolować ją od środowiska zewnętrznego – powinna być przepuszczalna dla powietrza.

Jak przeprowadzić impregnację?

Nie jest to proces skomplikowany i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Przede wszystkim trzeba oczyścić cegłę. Przy niewielkich powierzchniach można to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki lub powietrza pod ciśnieniem. Przy powierzchniach większych przyda się myjka ciśnieniowa. Następnie cegły spłukuje się i czeka aż wyschną. Teraz można przystąpić do impregnowania. Większe powierzchnie pokrywa się metodą natryskową, a mniejsze za pomocą pędzla lub wałka. Ważne, by wszystko pokryć dokładnie, więc czynność powtarza się dwukrotnie, a niekiedy trzykrotnie.

Czy warto zastosować impregnat do cegieł? Oczywiście, że tak! Jeśli producent cegły nie zapewnia jej odpowiedniego zabezpieczenia, musimy to zrobić sami. Odpowiednio impregnowana cegła nie tylko zachowuje piękny kolor, ale jest trwała, odporna na zabrudzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska