Narzędzia dla glazurników

Narzędzia dla glazurników

Nie tylko profesjonaliści podejmują się położenia płytek w domach, czy innych budynkach. Czasem glazurnikiem – amatorem zostaje po prostu ktoś, kto chce sam spróbować swoich sił, a także możliwie zminimalizować koszty, które wydałby na profesjonalną ekipę.

Czasem warto zastanowić się jednak, czy poświęcony czas, środki wydane na zakup wszystkich niezbędnych sprzętów oraz ewentualny (choć praktycznie zawsze nieodzowny) zakup większej ilości płytek rzeczywiście pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne działanie, należy zaopatrzyć się w parę narzędzi.

Ręczna przycinarka do płytek

Jej niewątpliwą zaletą jest niewielka waga i możliwość precyzyjnego, czystego cięcia. Na rynku istnieje wiele jej rodzajów różniących się materiałem, z którego wykonany jest nóż, czy wielkością – do większego rozmiaru płytek potrzebna będzie większa przycinarka. Nie ma co się także martwić tym, że nie damy rady przeciąć płytki, trzeba tylko przy zakupie zwrócić uwagę na właściwości noża, ale z reguły nie ma żadnego kłopotu z tą czynnością.

Elektryczna przycinarka do płytek

Elektryczna przycinarka

Alternatywą dla ręcznych przycinarek są elektryczne urządzenia, które zapewniają wygodę oraz wszechstronność użytkowania, bowiem nadają się do naprawdę wielu rodzajów płytek – od ceramicznych, przez marmurowe, czy z granitu. Niestety wygoda i wysoka jakość wiążą się również z wyższymi kosztami. Jeśli jednak często zdarza nam się przycinać płytki, lub jesteśmy fachowcami pracującymi na co dzień w ten sposób, warto zainwestować w ten rodzaj sprzętu.

Chcąc przecinać płytki i dopasowywać ich rozmiar oraz wykończenie trzeba także pomyśleć przy okazji o miejscu, które by się do tego nadawało. Należy pamiętać o kurzu, pyle, resztkach płytek i innych zanieczyszczeniach, które wtedy pojawią się w pomieszczeniu.

Mieszarka elektryczna i pojemnik na zaprawę

Mieszarka elektryczna i pojemnik na zaprawę

Do ułożenia płytek niezbędne będzie wykonanie zaprawy, na której je ułożymy. Zaprawę najlepiej jest wykonać w pojemniku, który łatwo będzie można później doczyścić, nawet po jej zaschnięciu. Do tego najlepiej sprawdzi się wiadro gumowe, choć można i sięgnąć po plastikowe, jeśli zbytnio nie będzie nam na nim zależało. Kiedy zaopatrzymy się już w pojemnik, trzeba pomyśleć o odpowiedniej mieszarce. Obecnie najpopularniejsze są elektryczne, gdyż zdecydowanie przyspieszają czas wykonania zaprawy. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na parametry takie jak moc silnika, ilość biegów, średnica oraz przeznaczenie do odpowiedniego materiału mieszadła.

paca

Paca i kielnia

Paca, czyli narzędzie dla glazurników umożliwiające rozprowadzanie zaprawy, powinna wystąpić w wyposażeniu w dwóch różnych egzemplarzach. Jedna z nich powinna być gładka z jednej strony, a z drugiej ząbkowana. Pierwsza ze stron ma za zadanie nanieść zaprawę, a druga rozprowadzić ją równomiernie. Dodatkowo przyda nam się paca gumowa, która służy do nanoszenia masy łączącej płytki. Do nałożenia zaprawy na pacę służy kielnia, której jest kilka rodzajów i każdy na pewno znajdzie taką, która będzie dla niego najwygodniejsza.

młotek, krzyżyki, poziomica

Poziomica, gumowy młotek i krzyżyki

Te akcesoria, choć są może małe i dość tanie, to bardzo pomocne narzędzia dla glazurników. Aby równomiernie ułożyć płytki z pewnością niezbędna jest poziomica, która umożliwi zachowanie właściwej linii. Krzyżyki z kolei przydadzą się, żeby zachować równe odstępy między poszczególnymi płytkami. Do dociskania płytek sprawdzi się świetnie zaś gumowy młotek.

Własne bezpieczeństwo

Narzędzia dla glazurników to nie wszystko. Do takiej pracy ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnym skaleczeniem, czy po prostu sprzęt zapewniający większy komfort. Warto zatem zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana, ponieważ z pewnością układając płytki, spędzimy wiele czasu w pozycji klęczącej. Można także zaopatrzyć się ochronne rękawiczki.

Wielozadaniowe uchwyty/przyssawki marki HERMAN. Przeznaczone do przenoszenia różnych elementów o gładkiej powierzchni. Aluminiowy korpus + guma przyssawka zapewnia bezpieczne i pewne przenoszenie elementów.  Szerokie zastosowanie ułatwi pracę zarówno profesjonalistom jak i amatorom. Uchwyty do glazury są wykonane z najwyższej jakości materiałów.