Pompy szlamowe

pompy szlamowe

Zmiany klimatyczne są faktem. Mówią o nich nie tylko ekolodzy, ale każdy z nas doświadcza ich na co dzień. Długotrwałe susze przeplatają się z gwałtownymi ulewami, które powodują podtopienia lub nawet powodzie. Brudna woda i szlam niszczą piwnice, domy i podwórka. Ale szlam utrudnia czasami życie nie tylko właścicielom domów jednorodzinnych, ale i pracownikom kopalń, budów, rolnikom, no i oczywiście strażakom. Na szczęście są urządzenia, które potrafią szybko i skutecznie wypompować brudną wodę, usunąć szlam i dzięki temu szybciej osuszyć pomieszczenia. Mowa o pompach szlamowych.

Do czego służą pompy szlamowe?

  • Szlam jest gęstą substancją, o specyficznym zapachu i konsystencji, która często zbiera się na dnie zbiorników wodnych. To mieszanina wody, zanieczyszczeń i ciał stałych. Często jest pozostałością po gwałtownych ulewach, powodziach. Występuje w kopalniach lub na placach budów. Szlam powinien być zebrany, by można było przystąpić do dalszych prac, a ponieważ ręczne jego usunięcie jest niezwykle skomplikowane, do pomocy trzeba wykorzystać pompy szlamowe, którą jest urządzeniami o dużej mocy, potrafiącymi poradzić sobie z wypompowywaniem gęstej i często zabrudzonej cieczy. Pompy szlamowe są też wykorzystywane przez strażaków do opróżniana zalanych piwnic, podczas lokalnych podtopień, powodzi i innych klęsk żywiołowych. Są też stosowane do:
  • wypompowywania szamba;
  • opróżniania basenów,
  • czerpania wody z różnych zbiorników (rzeki, stawy).

Rodzaje pomp szlamowych

Pompy szlamowe są urządzeniami o dużej mocy i wydajności. Niektóre modele potrafią w ciągu minuty wypompować około 1400 litrów zanieczyszczonej wody ze szlamem. Nic więc dziwnego, że koszt takiego urządzenia jest wysoki, ale trzeba wziąć pod uwagę, że urządzenie działa czasami w ekstremalnych warunkach i to przez lata. Jej zakup zresztą szybko się zamortyzuje. Pompę szlamową można też wypożyczyć, jeśli jej wykorzystanie będzie jednorazowe. Pompy szlamowe można zasadniczo podzielić na dwie grupy:

  • Pompy niezatapialne – to takie, które pobierają brudną wodę i szlam za pomocą specjalnego węża. Przy wyborze tej pompy trzeba zwrócić uwagę, jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia, czyli dystans między wodą (albo szlamem) i pompą.
  • Pompy zatapialne, zwane inaczej zanurzeniowymi, to urządzenia, które mają silnik dostosowany do pracy w wodzie. Bez problemu pompę można opuścić poniżej lustra wody. Są one dodatkowo wyposażone w zabezpieczenia, które umożliwiają automatyczne wyłączenie się pompy, kiedy woda jest już na bardzo niskim poziomie.
    Pompy mogą być też klasyfikowane ze względu na zasilanie. Dość popularne są pompy elektryczne, ale nie sprawdzają się przy większej ilości zbieranej zawiesiny. Są częściej spotykane w gospodarstwach domowych. W przypadku konieczności wypompowywania wody o dużym zanieczyszczeniu, dobrym rozwiązaniem są pompy spalinowe. Mają one zdecydowanie mocniejsze silniki i w ciągu godziny mogą wypompować nawet ponad 4000 litrów wody ze szlamem. Tego typu urządzenia dają sobie radę w trudnych warunkach (na przykład w kopalniach).

Czym się kierować przy wyborze pompy szlamowej?

Oczywiście wszystko zależy od tego, do jakich celów pompa będzie stosowana. Jeśli ma być przeznaczona do wykorzystania na potrzeby domowe, nie musi charakteryzować się dużą mocą. Taką pompę można kupić już za kilkaset złotych. Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli urządzenie ma być przeznaczone na potrzeby kopalni lub jednostki strażackiej. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku pompa szlamowa musi posiadać dużą moc i być wykonana z trwałych materiałów. To oczywiście będzie odzwierciedlone w cenie, ale w przypadku pomp przeznaczonych „do zadań specjalnych” nie wolno zapominać o aspektach technicznych. Pompy szlamowe, będące na wyposażeniu specjalistycznych jednostek, często wypompowują brudną wodę i szlam z podziemnych parkingów, zalanych piwnic i domów. Mają służyć wielu ludziom przez długi czas, dlatego oprócz dużej mocy warto kierować się materiałem z jakiego jest wykonana, solidnością zastosowanych łożysk, dużą wydajnością oraz maksymalną wielkością drobinek, które wirniki wciągną, a urządzenie się nie zapcha. Kiepska pompa, niewyposażona we właściwe łożyska i wirniki, nie poradzi sobie z przepompowywaniem brudnej zawiesiny, z dużą ilością ciał stałych. Dobrze dobrana pompa będzie dobrze służyła przez wiele lat.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Roel licencja Adobe