Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu?

agregat prądotwórczy

Każdy z nas na pewno doświadczył nagły brak w dostawie prądu. Może to trwać chwilę, cały dzień albo kilka. Wiąże się z tym wiele problemów – brak możliwości korzystania z komputera, przechowania żywności w lodówce czy korzystania z centralnego ogrzewania. W takich przypadkach rozwiązaniem jest korzystanie z agregatu prądotwórczego. Jaki model wybrać do użytku domowego?

Generatory prądotwórcze – na co zwrócić uwagę?

Wybór agregatu prądotwórczego to zakup na dłuższy czas, dlatego warto inwestować w urządzenie dobrej jakości. Główną kwestią jest łączna moc urządzeń, które będą podpięte pod generator. Moc urządzenia musi być większa niż suma mocy podłączonych sprzętów. Wartość jest zaznaczona na tabliczce znamionowej.

Wśród agregatów prądotwórczych są typy o napięciach 230V (jednofazowy) oraz 400V (trójfazowy). Jednofazowy sprawdzi się do mniejszego domu, gdzie dostęp do napięcia wynosi 230V i jest on jedyną opcją. Agregat trójfazowy to sprzęt odpowiedni do większego domu, gdzie występują dwa napięcia – fazowe 230V oraz międzyfazowe 400V. Generator trójfazowy posłuży do zasilania sprzętu, który potrzebuje dużo więcej mocy – jak m.in. płyta indukcyjna.

Kolejna kwestia to wybór zasilania – do wyboru jest benzyna albo diesel. Dieslowski model nadaje się do długiej pracy. Takie urządzenia sprawdzą się w domach do zasilania podstawowych sprzętów. Zakup agregatu jest świetną inwestycją dla domu jednorodzinnego. Zwróć też uwagę na pojemność zbiornika na paliwo. Im większy zbiornik, tym dłużej będzie zasilał generator.

A zatem – jaki agregat prądotwórczy do domu?

Warto też wiedzieć, że generator może mieć różne przeznaczenie i trzeba wybrać odpowiedni model do awaryjnego zasilania – w naszym przypadku – domu. Do zasilania sprzętu domowego będzie wystarczający generator o napięciu 230V. Wcześniej oblicz moc wszystkich urządzeń, bo agregat powinien dysponować mocą o około 25% większą od ich sumy.

Ma to kluczowe znaczenie, bo pralka czy lodówka potrzebuje więcej prądu ze względu na pracę silnika elektrycznego. Solidny i wydajny model posłuży nie tylko w domu. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które spędzają dużo czasu w ogrodzie i nie chcą za sobą ciągnąć przedłużaczy.

Generator prądotwórczy z systemem AVR

Ważną cechą agregatu jest stabilizacja napięcia AVR. To technologia, dzięki której będzie można podłączyć do urządzenia między innymi sprzęty komputerowe. Są one wrażliwe na zmiany napięcia i pozwolą uchronić różne wrażliwe urządzenia przed awariami i uszkodzeniami.

Szeroki wybór agregatów znajdziesz tutaj: https://hyundaipower-pl.com/kategoria/agregaty-pradotworcze-353-2-3-1478.

Materiał partnera